USA vyhlásily hon na nového vůdce Al-Káidy

Václav Viták
17. 6. 2011 21:45
Ajmán Zavahrí bude chtít ukázat akceschopnost Al-Káidy, kterou oslabila smrt bin Ládina
Zavahrí (vpravo) s Usámou bin Ládinem.
Zavahrí (vpravo) s Usámou bin Ládinem. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy chystají štvanici na nového vůdce Al-Káidy Ajmána Zavahrího a zabijí ho stejně jako Usámu bin Ládina.

Prohlásil to admirál Mike Mullen, odstupující předseda sboru náčelníků štábů, po Baracku Obamovi nejvlivnější muž americké armády.

Američtí představitelé si zároveň pochvalují, že si Al-Káida téměř sedm týdnů po bin Ládinově smrti konečně zvolila nového vůdce a že je jím právě Zavahrí.

Teroristická síť vyhlásila, že pod Zavahrím bude dál pokračovat v džihádu proti Spojeným státům a Izraeli tak dlouho, "dokud všechny invazní armády neodejdou ze země islámu".

Americká administrativa však vnímá rozhodnutí Al-Káidy postavit do svého čela Egypťana, kterému má být v neděli šedesát let, za výraznou známku jejího vnitřního oslabení.

Ministr obrany Robert Gates v této souvislosti ve čtvrtek poznamenal, že "bin Ládin měl zvláštní charisma, které Zavahrí postrádá".

Američtí činitelé ale především zdůrazňují: Al-Káidě trvalo více než šest týdnů, než se na Zavahrím shodla. Ačkoli měl být jasnou volbou.

Stařec, který pokulhává za vývojem?

Ajmán Zavahrí zcela postrádá osobní kouzlo, které měl pro islamisty Usáma bin Ládin.

Stojí proti němu skutečnost, že pochází z Egypta a nikoli z Arabského ostrova, kolébky islámu, že má hrubé způsoby a vyvolává ideologické spory kvůli výkladu islámu.

Jeho nové postavení zřejmě u mladých islámských radikálů vyvolá rozpaky nebo přímo nesouhlas. Je sice považován za architekta útoků z 11. září 2001, ale postrádá bojové zkušenosti z terénu a vždy byl rozkladnou osobností.

Arabské revoluce navíc z islamistů v Al-Káidě - a především z Ajmána Zavahrího - udělaly jen nečinně přihlížející, kteří se ocitli zcela na okraji dění.

Tato situace je zvláště složitá pro Zavahrího, který již v patnácti letech zorganizoval teroristickou buňku s cílem svrhnout egyptskou vládu.

Fakt, že prezident Husní Mubarak musel odejít na nátlak všelidového prodemokratického hnutí a bez jakéhokoli přispění Al-Káidy, je pro Zavahrího osobní porážkou a potupou.

Pro muže, který bojuje za islámský stát, je demokracie ještě větším zlem než Mubarakův autoritářský režim.

Stále nebezpečný

Analytici ale upozorňují, že Zavahrí je chytrý a schopný se přizpůsobit. Snaží se poučit ze svých chyb a pokouší se najít společnou řeč s širokým spektrem islamistů, aby rozšířil vliv Al-Káidy.

Zavahrího dílo - hořící věže Světového centra v roce 2001.
Zavahrího dílo - hořící věže Světového centra v roce 2001. | Foto: Reuters

Stal se pragmatičtějším, pokud jde o strategické cíle, a je ochoten spolupracovat. Nikdo také nesmí podceňovat jeho nemilosrdnost a inteligenci.

Zavahrí se pokusí využít vlny arabských revolucí, která jeho organizaci na začátku roku zcela zaskočila, k rozsévání nestability.

V této souvislosti existuje názor, že bude možná chtít udělat svou mocenskou základnu z Jemenu. Hlavně však bude muset dokázat, že Al-Káida má stále moc. Takovým důkazem může být jedině velký útok na nějaký cíl na Západě.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
Další zprávy