USA v šoku: Do chudoby spadlo na 50 milionů Američanů

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
17. 9. 2010 9:55
Statistika je nejhorší od roku 1994 a ohrožuje volební vyhlídky prezidenta Obamy
Mezi Afroameričany je pod hranicí chudby každý čtvrtý
Mezi Afroameričany je pod hranicí chudby každý čtvrtý | Foto: Aktuálně.cz, Jaroslav Pikous

Washington - Té zprávě statistického úřadu USA se pravděpodobně většině Američanů nechce věřit. Úřad přišel s novou statistikou dokládající, jak vážné důsledky měla a má ekonomická krize. Podle jeho zjištění žije 44 milionů obyvatel Spojených států pod hranicí chudoby.

Na hranici, definovanou ve výši ročního příjmu necelých 11 tisíc dolarů na jednotlivce a 22 tisíc dolarů na čtyřčlennou rodinu, nedosáhlo více než 14 procent Američanů, jinými slovy každý sedmý obyvatel nejmocnější země světa.

Jde o nejvyšší počet od roku 1994, kdy se země sbírala z daleko mírnější recese, než byla ta, která USA zasáhla v důsledku kolapsu finančního systému a trhu s nemovitostmi před dvěma lety.

Nejvíce postižené jsou děti

Statistici ve své zprávě upozornili, že nejnovější vlna chudoby postihla nejcitelněji děti. Každé páté americké dítě vyrůstá v současnosti v chudobě. Míra chudoby mezi dětmi je nyní stejná jako v roce 1964, kdy prezident Lyndon Johnson vyhlásil chudobě válku a následně prosadil v Kongresu rozsáhlé reformy systému sociálního zabezpečení.

Chudoba ale jinak postihuje jednotlivé složky společnosti bez rozdílu, její růst zaznamenaly všechny etnické skupiny v USA. Jak mezi Afroameričany, tak mezi hispánci činí podíl chudých celou čtvrtinu.

Televize NBC ve svých večerních zprávách ukázala příběhy středostavovských matek od dětí, které nemají na nákup základních potravin. Bez přístřeší nad hlavou se ocitla také afroamerická absolventka vysoké školy, která přiznala, že o své situaci neřekla ani vlastní rodině.

"Je to tak zahanbující. Od člověka mého postavení se očekává, že se mu bude dařit dobře," řekla NBC s podlomeným hlasem.

Situace je horší, než ukazuje statistika

Počet rodin, které mají problém zaplatit za každodenní potřeby, jako je třeba jídlo, je přitom ještě vyšší, než ukazuje statistika chudoby. Mohou za to vysoké hypoteční splátky za nemovitosti, jejichž cena se kvůli splasknutí realitní bubliny propadla.

Zatímco ještě před třemi lety bylo jasným trendem v USA to, aby každý měl vlastní dům, v současných podmínkách ekonomické krize jsou Američané nuceni k tomu, že se například rodiny sourozenců či rodiče a prarodiče sestěhovávají do jednoho domu, protože jinak by finančně nevyšly.

Ekonomika rozhodne volby

Ekonomická situace a především pak to, jak ji ve svých životech vnímají běžní Američané, bude hlavním tématem, které rozhodne listopadové volby, v nichž se bude volit celá Sněmovna reprezentantů a třetina Senátu.

Prezidentu Obamovi a jeho Demokratické straně hrozí, že přijde o kontrolu nad minimálně jednou komorou Kongresu, a to právě kvůli tomu, že se jim za dva roky jeho funkčního období nepodařilo s ekonomikou pohnout tak, aby to Američané pocítili.

Nezaměstnanost zůstává podle poslední srpnové statistiky ve výši 9,6 procenta. Pokud se však započtou i ti, kteří už přestali práci hledat nebo pracují na částečný úvazek, ačkoli by si přáli pracovat naplno, stoupá počet nezaměstnaných až k 17 procentům.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Demonstrace proti premiéru Babišovi proběhnou v úterý v Praze na Václavském náměstí, dále budou následovat akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy