USA uklízejí ve Vietnamu, Agent Orange musí pryč

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 8. 2012 12:32
Jedovatý defoliant způsobuje rakovinu a deformace dětí

Danang - Spojené státy a Vietnam zahájily očistu od jedovatého chemického defoliantu Agent Orange v Danangu.

Je to vůbec poprvé, co se Washington ve Vietnamu zapojil do odstraňování ničivé chemikálie.

Americká armáda rozprášila až 45,6 milionu litrů tohoto defoliantu na místní džungle v letech 1961 až 1971 během vietnamské války, která skončila v roce 1975. Otázky spojené s náhradami za následné zdravotní potíže obyvatel patří mezi hlavní poválečné problémy.

Jak napsala agentura Reuters, působení Agentu Orange je spojováno mimo jiné s rakovinou dýchacího ústrojí jak Vietnamců, tak amerických veteránů či vrozenými defekty u vietnamských dětí.

Následky jedovaté chemikálie:

"Činíme první krok k pohřbení odkazu své minulosti," řekl při zahajovací ceremonii americký velvyslanec ve Vietnamu David Shear.

Foto: Reuters

Americká vláda poskytla 41 milionů dolarů na projekt, který má do konce roku 2016 snížit úroveň kontaminace na 73 000 metrech krychlových půdy.

Danang v centrální oblasti Vietnamu je oblíbenou turistickou destinací. Během vietnamské války byl na letecké základně v Danangu skladován Agent Orange a poté rozprašován z amerických vojenských letadel.

Defoliant ničil hustý porost místní džungle, která sloužila jako úkryt severovietnamským vojákům. Americká armáda také mohla ve spálené džungli snáz ničit jejich zásobovací cesty podél hranic s Laosem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy