Uplynulo padesát let od prvního použití Agenta Orange

Uplynulo padesát let od prvního použití Agenta Orange
Chemikálie byla americkou armádou hojně rozprašována v 60. a počátku 70. let nad Jižním Vietnamem během takzvané 2. vietnamské války.
Cílem mise americké armády bylo zničení vegetace v džungli, aby mohly být snadněji zničeny nejen základny, ale i zásobovací trasy nepřátelských jednotek. (Na fotografii je zachycena šestnáctiletá Nguyen Thi Thaová ve vesnici Přátelství /Friendship village/, což je hospic pro oběti Agenta Orange nedaleko Hanoje.)
Po desetiletích mají však místní obyvatelé neblahou "vzpomínku" na tehdejší akce. (Na snímku je zachycen Pham The Minh.)
Lidé žijící tam, odkud vzlétala letadla rozprašující Agenta Orange, mají asi stokrát více dioxinu v krvi než obyvatelé v místech, kde Agent Orange používán nebyl.
Foto: Reuters
Reuters Reuters, Lucie Kalivodová
11. 8. 2011 17:25

Hanoj - Od prvního použití chemikálie známé pod armádním kódovým označením Agent Orange v provincii Kon Tum uplynulo 10. srpna padesát let. Roztok byl americkou armádou rozprašován z letadel, vrtulníků i pozemních vozidel na lesy a zemědělskou půdu a byl tak agresivní, že v některých oblastech roste dodnes pouze tráva. Cílem bylo ve Vietnamu zničit vegetaci v džungli, aby mohly být snáze bombardovány základny a zásobovací trasy nepřátelských jednotek. Na půdu Jižního Vietnamu dopadlo v průběhu šedesátých let podle agentury Reuters přes 68 milionů litrů roztoku.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts, chce zrušit 260 pracovních míst. Důvodem jsou dopady pandemie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy