USA odtajnily plány, na Měsíci vznikne město

Martin Novák Martin Novák
12. 12. 2007 10:10
Finanční problémy prý nebrání návratu na Měsíc
Takto vypadá Země z povrchu Měsíce. Snímek pořídila japonská sonda.
Takto vypadá Země z povrchu Měsíce. Snímek pořídila japonská sonda. | Foto: Reuters

Washington - Americká NASA splní svůj slib, že do roku 2020 lidé znovu vstoupí na povrch Měsíce.

I přesto, že financování projektu není v tuto chvíli jisté a Kongres zatím neschválil potřebný rozpočet.

Tvrdí to Rick Gilbreich, který má v agentuře na starosti vývoj nových vesmírných dopravních prostředků.

Na Mars a do měsíčního města

NASA už před rokem oznámila, že chce na Měsíci vybudovat základnu, a poté vyslat první lidskou posádku na Mars. Teď ale vědci slibují ještě více: na Měsíci by prý mělo vyrůst celé město.

Možná se tak začne naplňovat vize slavného fyzika Stephena Hawkinga. Ten soudí, že lidstvo musí začít osidlovat nové planety, aby přežilo. Země mu dříve či později přestane stačit.

Dobývání Měsíce
Autor fotografie: NASA

Dobývání Měsíce

1969 - Neil Armstrong jako první člověk sestupuje na povrch Měsíce. Lety jsou zastaveny v roce 1972 2004 - americký prezident George Bush oznamuje plán obnovy letů na Měsíc 2014 - první let nové kosmické lodi Orion s lidskou posádkou, ještě bez přistání na Měsíci Kolem r. 2020 - první let čtyřčlenné  posádky s přistáním na Měsíci, plánovaný první let čínské posádky na Měsíc
Vzdálenější budoucnost - americké a čínské základny na Měsíci, vznik prvního města

"Součástí naší práce je vybudovat na Měsíci město," uvedl Gilbreich.

Plány návratu na Měsíc poprvé předestřel ve svém projevu v lednu 2004 americký prezident George Bush. Přes potíže s rozpočtem je NASA přesvědčená, že cíl je stále reálný a před rokem 2020 k nové misi dojde.

Přes 100 miliard dolarů

"Tvrdě pracujeme na tom, aby se příští generace astronautů na Měsíc dostala," citovala agentura AFP Carla Walze, který působí ve středisku pro plánování vesmírných letů.

"Výlet" čtyřčlenné posádky má podle odhadů stát se vším všudy přes 104 miliardy dolarů.

"Doufáme, že rozpočet Kongresem projde. Každopádně jsme připraveni na všechny scénaře a každý počítá s tím, že před rokem 2020 se znovu poletí," řekl Gilbreich.

Naposledy se americká výprava na lodi Apollo 17 vydala k Měsíci v prosinci 1972.

Prvním člověkem, který se dotkl povrchu planety, byl 20. července 1969 kapitán lodi Apollo 11 Neil Armstrong. Pronesl přitom legendární větu: "Malý krok pro člověka, velký pro lidstvo."

Poletí se s novým strojem 

Základna na Měsíci má být podle dosavadních plánů v provozu kolem roku 2024. Bude stát na jižním pólu měsíce, protože na pólech planety je příznivější počasí. Je tam tepleji než v jiných částech Měsíce.

Astronauty dopraví na Měsíc nová loď Orion. Pokud vše dobře půjde, vzlétne poprvé zkušebně v roce 2014.

Čínská konkurence

V plánech na osídlení Měsíce ale nejsou Američané sami. Podobné ambice mají i Číňané, přesně podle hesla "s jídlem roste chuť".

Teprve před třemi lety Peking vyslal do vesmíru svoji první loď s kosmonautem a už v roce 2024 by Číňané také rádi letěli na Měsíc a vybudovali tam základnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy