Urazil thajského krále. Odsoudili ho, dostal milost

man
12. 4. 2007 11:12
Švýcar Oliver Jufer byl rozhodnutím krále omilostněn
Oliver Jufer žije v Thajsku již delší dobu, na neznalost místních poměrů se tedy vymlouvat nemůže
Oliver Jufer žije v Thajsku již delší dobu, na neznalost místních poměrů se tedy vymlouvat nemůže | Foto: Reuters

Bangkok - Švýcarský občan Oliver Jufer si může oddechnout. Za počmárání portrétu thajského monarchy mu hrozil trest vězení, král mu však udělil milost.

Sedmapadesátiletý Švýcar Oliver Jufer, který v Thajsku žije už delší dobu, podle soudu krále urazil tím, že na zeď nasprejoval v podnapilém stavu portrét krále Bhumipóla Pchúmipchona Adundéta.

Soud v severothajském městě Chiang Mai rozhodl o jeho vině. Zbývalo pouze určit délku trestu.

Za celkem pět obvinění mu hrozilo až 75 let vězení. Soud mu nakonec udělil 20 let, ale vzhledem k tomu, že se Jufer přiznal, byl mu trest automaticky zkrácen na polovinu.

Nyní mu král Adundét udělil milost.

V den králových narozenin

Švýcar se k "dílu" přiznal. Čin spáchal v opilosti 5.prosince, v den králových narozenin, kterou jsou v zemi státním svátkem.

Král je v Thajsku velmi vážená osobnost, vládne už od roku 1946. Loni se tak v zemi konaly pompézní oslavy šedesátého výročí jeho korunovace.

Kritika vládce i královské rodiny v médiích i na veřejnosti je tabu, urážky jsou trestány.

O vladaři jen v dobrém

"Kdyby se něco takového stalo v Británii, nebylo by to vážné. Ale v Thajsku je král uctíván a zbožňován. Pro Thajce je toto nepřijatelné," řekl ke Švýcarově provinění žalobce Phanu Kvanújen.

Thajská média o případu neinformují, zajímají se o něj pouze zahraniční novináři.

Loni způsobil v Thajsku pobouření americký publicista Paul Handley, který vydal o Bhumipólu Pchúmipchonovi životopisnou knihu s názvem Král se nikdy nesměje.

V ní se snaží rozbít obraz krále jako osvíceného vladaře, který má velký podíl na modernizaci a rozvoji Thajska.

Kritická kniha nesmí do Thajska

Naopak kritizuje monarchu za to, že byl odpůrcem demokratických reforem, schvaloval řadu let porušování lidských práv v Thajsku a podpořil násilný vojenský puč v roce 1976.

Naznačuje také, že smrt králova bratra v roce 1948, po níž se Bhumipól dostal k moci, je podezřelá a dodnes nebyla uspokojivě vyjasněna.

Thajská vláda neúspěšně lobbovala v USA za zákaz knihy. Ale zakázala alespoň její dovoz do Thajska.

 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy