Urazil thajského krále. Odsoudili ho, dostal milost

man
12. 4. 2007 11:12
Švýcar Oliver Jufer byl rozhodnutím krále omilostněn
Oliver Jufer žije v Thajsku již delší dobu, na neznalost místních poměrů se tedy vymlouvat nemůže
Oliver Jufer žije v Thajsku již delší dobu, na neznalost místních poměrů se tedy vymlouvat nemůže | Foto: Reuters

Bangkok - Švýcarský občan Oliver Jufer si může oddechnout. Za počmárání portrétu thajského monarchy mu hrozil trest vězení, král mu však udělil milost.

Sedmapadesátiletý Švýcar Oliver Jufer, který v Thajsku žije už delší dobu, podle soudu krále urazil tím, že na zeď nasprejoval v podnapilém stavu portrét krále Bhumipóla Pchúmipchona Adundéta.

Soud v severothajském městě Chiang Mai rozhodl o jeho vině. Zbývalo pouze určit délku trestu.

Za celkem pět obvinění mu hrozilo až 75 let vězení. Soud mu nakonec udělil 20 let, ale vzhledem k tomu, že se Jufer přiznal, byl mu trest automaticky zkrácen na polovinu.

Nyní mu král Adundét udělil milost.

V den králových narozenin

Švýcar se k "dílu" přiznal. Čin spáchal v opilosti 5.prosince, v den králových narozenin, kterou jsou v zemi státním svátkem.

Král je v Thajsku velmi vážená osobnost, vládne už od roku 1946. Loni se tak v zemi konaly pompézní oslavy šedesátého výročí jeho korunovace.

Kritika vládce i královské rodiny v médiích i na veřejnosti je tabu, urážky jsou trestány.

O vladaři jen v dobrém

"Kdyby se něco takového stalo v Británii, nebylo by to vážné. Ale v Thajsku je král uctíván a zbožňován. Pro Thajce je toto nepřijatelné," řekl ke Švýcarově provinění žalobce Phanu Kvanújen.

Thajská média o případu neinformují, zajímají se o něj pouze zahraniční novináři.

Loni způsobil v Thajsku pobouření americký publicista Paul Handley, který vydal o Bhumipólu Pchúmipchonovi životopisnou knihu s názvem Král se nikdy nesměje.

V ní se snaží rozbít obraz krále jako osvíceného vladaře, který má velký podíl na modernizaci a rozvoji Thajska.

Kritická kniha nesmí do Thajska

Naopak kritizuje monarchu za to, že byl odpůrcem demokratických reforem, schvaloval řadu let porušování lidských práv v Thajsku a podpořil násilný vojenský puč v roce 1976.

Naznačuje také, že smrt králova bratra v roce 1948, po níž se Bhumipól dostal k moci, je podezřelá a dodnes nebyla uspokojivě vyjasněna.

Thajská vláda neúspěšně lobbovala v USA za zákaz knihy. Ale zakázala alespoň její dovoz do Thajska.

 

 

Právě se děje

před 27 minutami

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy