Ukrajina: Vyšachují Janukovyč s Tymošenkovou Juščenka?

Dominik Jandl
8. 12. 2008 18:50
Strana regionů a BJuT jsou údajně před zformováním "neideologické" koalice
Premiérkou zůstane i nadále Tymošenková, zní podmínka strany BJuT, jíž dala nynější ministerská předsedkyně jméno
Premiérkou zůstane i nadále Tymošenková, zní podmínka strany BJuT, jíž dala nynější ministerská předsedkyně jméno | Foto: Reuters

Kyjev - Blok Julie Tymošenkové (BJuT) a proruská Strana regionů Viktora Janukovyče jsou údajně těsně před podepsáním koaliční dohody a vytvořením nové vládní koalice na Ukrajině.

Pokud se tak stane, bude tímto aktem dokonán již několikátý rozpad vlády tvořené stranami "oranžové revoluce" z roku 2004.

Tehdy se k moci dostal právě BJuT spolu se stranou Naše Ukrajina současného prezidenta Viktora Juščenka.

Agentura UNIAN totiž v pondělí s odvoláním na ukrajinskou mutaci deníku Kommersant uvedla, že jsou Tymošenková s Janukovyčem "téměř hotovi" s vytvořením nové parlamentní většiny v Nejvyšší radě, jak zní oficiální název ukrajinského jednokomorového parlamentu.

Vznikne oranžovo-modrá koalice...?

Kommersant uvedl, že dohoda o vytvoření nové koalice má deklarativní charakter a sestává ze dvou částí.

Odvěcí rivalové: prozápadní Viktor Juščenko (vlevo) a proruský Viktor Janukovyč
Odvěcí rivalové: prozápadní Viktor Juščenko (vlevo) a proruský Viktor Janukovyč | Foto: Aktuálně.cz

První specifikuje principy, na kterých bude vláda stát, zatímco druhá vymezuje její aktivity.

V dohodě údajně stojí, že se "koalice absolutně vyhne řešení ideologických záležitostí".

To v praxi znamená, že BJuT během společného vládnutí nepodpoří vstup země do NATO, zatímco Strana regionů nebude prosazovat uznání ruštiny jako druhého oficiálního jazyka.

...nebo Juščenko rozpustí parlament?

Dokument, který prý deník získal od zdroje blízkého vyjednávání, dále pojednává o "hlubokých změnách ústavy".

Ačkoli v dokumentu není zmínka o žádných konkrétních změnách, není prý pochyb o tom, že ústava zavede v zemi parlamentní systém.

Foto: Aktuálně.cz

Tím by noví vládní partneři definitivně vyšachovali ze hry prozápadního prezidenta Juščenka. Právě s ním se má podle agentury Reuters Tymošenková v úterý sejít.

Nedávná historie však ukázala, že jejich schůzky jsou až do poslední chvíle nejisté.

Podle agentury UNIAN si BJuT při jednáních se Stranou regionů stanovil podmínku, že současná premiérka Tymošenková zůstane i nadále v čele vlády. Podle agentury zatím není jasné, jestli na ni poslanci Strany regionů přistoupí.

Vyloučena není ani možnost rozpuštění Nejvyšší rady. Existenci této varianty v pátek agentuře potvrdil zdroj z prezidentské kanceláře.

"Dekret pro rozpuštění Nejvyšší rady s otevřeným datem leží prezidentovi na stole. Podepsat jej může kdykoli," uvedl zdroj s tím, že na rozdíl od prezidentského výnosu z 8. října, kterým se Juščenko rovněž pokusil parlament rozpustit, ale kvůli technickým omezením vyplývajícím z platné ústavy neuspěl, by bylo jeho vydání nezpochybnitelné.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy