Ukrajina skončila námluvy s NATO. Chce být neutrální

Roman Gazdík
9. 4. 2010 11:00
Prezident Janukovyč rozpustil komisi, která se zabývala integrací do aliančních struktur
Dvoumetrový Janukovyč chce být mostem mezi Evropou a Ruskem
Dvoumetrový Janukovyč chce být mostem mezi Evropou a Ruskem | Foto: Reuters

Kyjev - Dlouhé námluvy mezi Ukrajinou a Severoatlantickou aliancí jsou u konce. Nový ukrajinský prezident Viktor Janukovyč prezidentským dekretem tento týden rozpustil jak komisi, která měla dohlížet na případný vstup země do NATO, tak komisi, jejímž úkolem byla podpora euroatlantické integrace.

Janukovyč sice po svém nástupu zamířil na svou první zahraniční cestu do Bruselu, a nikoli do Moskvy, dal však hned najevo, že o členství Ukrajiny v NATO nestojí. Podle ukrajinských médií dokonce prosazuje návrh zákona, který by znemožnil zemi stát se součástí jakékoliv vojenské aliance.

Vstup do NATO byl dlouhodobou prioritou předchozího prezidenta a Janukovyčova rivala Viktora Juščenka. Ten se snažil vzdálit Rusku a integrovat Ukrajinu do západních struktur včetně Evropské unie.

Samotné NATO však před rokem a půl na summitu v Bukurešti Ukrajině takzvaný Akční plán členství (MAP) nenabídlo. Juščenka sice podpořila administrativa amerického prezidenta George W. Bushe, proti se však postavily evropské země vedené Německem a Francií. Těm vadila nedostatečná podpora členství mezi samotnými Ukrajinci.

Poslední průzkum na toto téma se na Ukrajině uskutečnil v říjnu minulého roku a pro členství se vyslovilo 17 procent dotázaných, proti bylo 53 procent. Odpor vůči Juščenkovu plánu ukazovaly průzkumy provedené v posledních letech konstantně.

Juščenko chtěl do EU i do NATO, ve volbách však získal mizivé procento hlasů
Juščenko chtěl do EU i do NATO, ve volbách však získal mizivé procento hlasů | Foto: Reuters

"Stát se součástí NATO rozhodně není Janukovyčovým cílem," myslí si ředitel výzkumu nezávislého Institutu pro euroatlantickou spolupráci Oleksandr Šuško. „Janukovyčovou politikou je nepohnout se žádným směrem, ale aby se Ukrajina stala jakýmsi mostem mezi východem a západem."

K tomu směřovala Ukrajina po rozpadu Sovětského svazu roku 1991 a postupně se uvolňovala z ruského sevření. Mimo jiné i během doby, kdy byl Janukovyč v letech 2002 až 2004 premiérem pod prezidentem Leonidem Kučmou. Ukrajinci tehdy například poslali 1650 vojáků do Iráku.

Pozdější Juščenkovy námluvy s NATO však výrazně zhoršily ukrajinské vztahy s Moskvou, která po dva roky odmítala poslat do Kyjeva svého velvyslance.

"Ukrajina se odvrací od NATO a napravuje svou zahraniční politiku," řekl McClatchy News Kyril Frolov z moskevského Institutu Společenství nezávislých států. "Směřuje k neutralitě a dalším krokem bude zákon, který to právně ukotví."

Podle odborníků za tím stojí vedle dlouhodobých strategických cílů také pragmatika. Ukrajina je jednou ze zemí, kterou zasáhla celosvětová ekonomická krize vůbec nejtvrději. Její HDP kleslo za minulý rok o 15 procent. Zlepšit tento stav chce Janukovyč pomocí všech, včetně Ruska.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy