Uhynul poslední samec nosorožce sumaterského v Malajsii. V zemi zbyla už jen samička

ČTK ČTK
27. 5. 2019 14:21
Poslední v Malajsii žijící samec nosorožce sumaterského uhynul. V Malajsii tak žije už jen jediný nosorožec tohoto kriticky ohroženého druhu - samička Iman. Informovala o tom v pondělí státní ministryně pro turistiku, kulturu a životní prostředí Christina Liewová, kterou citovala agentura Reuters.
Nosorožec sumaterský v Indonésii.
Nosorožec sumaterský v Indonésii. | Foto: Wikimedia Commons - 26Isabella (CC BY-SA 2.0)

Nosorožci jménem Tam bylo asi 30 let a žil v přírodní rezervaci v malajsijském státě Sabah na ostrově Borneo od roku 2008, kdy byl odchycen ve volné přírodě. Samička Iman byla odchycena v roce 2014 a o rok později byl nosorožec sumaterský v Malajsii označen za vyhynulého ve volné přírodě.

Ochránci přírody odhadují, že na světě přežívá už jen 30 až 80 jedinců nosorožce sumaterského - převážně na indonéském ostrově Sumatra a v indonéské části Bornea. Jejich izolovanost, způsobená ztrátou přirozeného životního prostředí a pytláctvím, znamená, že se jen zřídka páří. Během následujícího desetiletí by tak mohli vyhynout.

Malajsie se od roku 2011 pokouší o odchov tohoto druhu s pomocí nitroděložního oplodnění, zatím ale neúspěšně. Podle Liewové byl Tamův genetický materiál uchován pro příští pokusy o rozmnožení tohoto nejmenšího druhu nosorožců.

 

Právě se děje

Další zprávy