Ufoni jsou zelení, tvrdí odtajněné britské archivy

mih, Reuters
14. 5. 2008 20:52
Britská vláda zveřejnila data o mimozemšťanech
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: CIA / Wikimedia Commons

Londýn - Britské ministerstvo obrany zveřejnilo část dat týkajících se pozorování neidentifikovatelných létajících objektů (UFO) z let 1978 až 2002.

Jde o záznamy, jejichž autorem je laická i odborná veřejnost.

Pozorovatelé UFO uvádějí, že kosmické lodě, které údajně spatřili, byly nejrůznějších tvarů, barev a velikostí. Zprávy se však shodují v jednom bodě: mimozemské bytosti jsou zelené.

Ve Velké Británii bylo v posledních padesáti letech hlášeno 11 tisíc případů pozorování UFO. Jejich počet stoupl na dvojnásobek po odvysílání filmu Blízká setkání třetího druhu v roce 1977, vyplývá z odtajněných dat.

Devadesát procent případů ministerstvo vyhodnotilo jako nepodstatné. U zbylých deseti procent zůstal otazník, ovšem se závěrem, že nejde o bezpečnostní hrozbu pro stát.

Team Italia si dává záležet i na designovém provedení.
Team Italia si dává záležet i na designovém provedení. | Foto: Google Lunar X Prize

Zatím byla zveřejněna jen část složek a nevyplývá z nich jakýkoliv důkaz o existenci mimozemšťanů. Data obsahují řadu zpráv o přeletech podivných objektů i o kontaktu se zelenými mužíky a návštěvách pozemských základen mimozemšťanů.

Zvláštní britský úřad, který měl sledování UFO na starosti, byl zrušen po konci studené války. Vláda to zdůvodnila tím, že se po pádu socialistického bloku počet pozorovaných UFO výrazně snížil.

Data v angličtině jsou přístupná na www.nationalarchives.gov.uk/ufos. Stránky se krátce po zveřejnění kvůli velkému zájmu zhroutily.

Británie není první zemí, která zveřejnila svůj archiv zpráv o UFO. Minulý rok tak učinila Francie.

Čtěte také: Ufologové se těší. Francie otevřela archiv

Vatikán: Možná nejsme sami

Nejen zprávy o odtajněných datech o UFO ve středu zaplnily zahraniční noviny. Řada z nich citovala slova jezuitského kněze stojícího v čele vatikánské observatoře José Gabriela Funese, který připustil, že ve vesmíru lidé nemusejí být sami.

"Nemůžeme vyloučit, že je život i jinde ve vesmíru," uvedl kněz v rozhovoru pro oficiální vatikánský deník L´Osservatore Romano.

"Stejně jako na Zemi žije mnoho stvoření, mohou žít i jiné bytosti, rovněž inteligentní, které stvořil Bůh," uvedl Funes o tvorech, které označil za "mimozemské bratry".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Daňové škrty pomohou jen procentu nejbohatších, řekl šéf britských labouristů

Vláda britské premiérky Liz Trussové podle šéfa britské opoziční Labouristické strany Keira Starmera ztratila kontrolu nad hospodářstvím země a její kroky prospějí pouze jednomu procentu nejbohatších. Starmer se do ostré kritiky vlády pustil v úterý na konferenci své strany v Liverpoolu, kde vystoupil za zvuku oslavné poprockové hudby i hlasitého potlesku přítomných.

Starmer nyní své politické snahy zaměřuje na příští parlamentní volby, které budou v Británii nejpozději v lednu 2025. Podle poslední sondáže agentury YouGov Labouristickou stranu nyní podporuje 45 procent voličů, zatímco konzervativce vedené Trussovou jen 28 procent. Jde o největší rozdíl od roku 2001, kdy vznikla druhá labouristická vláda Tonyho Blaira, upozornil server Independent.

Starmer se dotkl i války na Ukrajině. Ta je podle něj "jiskrou, která současnou krizi zažehla". "Nikdy nedovolíme nebezpečnému imperialismu (ruského prezidenta Vladimira) Putina uspět," řekl Starmer.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Kontroly na hranicích zřejmě zpozdí vlaky ze Slovenska do Česka

Kontroly na hranicích se Slovenskem, které od čtvrtka zahájí policie kvůli zvýšené migraci hlavně Syřanů, zpozdí mezistátní vlaky jedoucí ze Slovenska do Česka. Spoje mohou podle odhadů nabírat zpoždění okolo 15 minut. V úterý to sdělil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Opatření začne platit od půlnoci ze středy na čtvrtek.

Kontroly ve vlacích by se měly konat v pohraničních přechodových stanicích. Spoje budou podle drah moci odjíždět do Česka po souhlasu policie po provedení kontroly.

Projeví se to na provozu vlaků. "V současné době je obtížné předjímat délku pobytu v pohraničních stanicích a zpoždění v další jízdě, ale odhadujeme, že by se tato zdržení mohla pohybovat okolo 15 minut v závislosti na obsazenosti jednotlivých spojů," uvedl Šťáhlavský. Aktuální informace o jízdě vlaků a opatřeních podle něj cestující najdou například na webu nebo v aplikaci dopravce Můj vlak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy