Učiň malý krůček, on tě přijme, napsal papež na Twitter

ČTK ČTK
31. 3. 2013 13:02
Papež František sloužil svou první slavnostní velikonoční mši
Papež František
Papež František | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František sloužil před desítkami tisíc věřících na Svatopetrském náměstí svou první velikonoční mši v úřadu hlavy katolické církve. Bohoslužba byla vrcholem velikonočních oslav.

František v proslovu vyzval k míru v Sýrii a na Korejském poloostrově, vyslovil se také proti ničení přírody. Požehnání Městu a světu (Urbi et orbi) pronesl pouze v italštině a na rozdíl od svých předchůdců vynechal pozdravy věřících v desítkách světových jazyků.

Hod boží velikonoční je v křesťanském kalendáři svátkem Zmrtvýchvstání Páně, kdy se na základě biblického svědectví připomíná vzkříšení ukřižovaného Krista. Mše na slavnostně vyzdobeném prostranství před Svatopetrských chrámem začala po 10:00 SELČ, za chladného počasí jí přihlíží několik desítek tisíc lidí z celého světa.

Velikonoční neděle je hlavním svátkem církevního roku. Papež v sobotu večer sloužil velikonoční vigilie v bazilice svatého Petra, a v homilii během nich vyzval věřící, aby "vpustili vzkříšeného Ježíše do svého života".

Totéž poselství zopakoval ve svém dnešním vzkazu na sociální síti Twitter. "I když jsi až dosud byl vzdálen Bohu, učiň malý krůček: on tě přijme s otevřenou náručí," stojí v něm dále.

Během dopolední mše papež nepronese žádné kázání, na věřící se obrátí až po jejím skončení. Z balkónu svatopetrské baziliky pronese velikonoční poselství - to jeho předchůdci každoročně využívali jako příležitost vyjádřit znepokojení nad konflikty a popřát mír celému světu. Zazní také požehnání Městu a světu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy