Turecké tajné služby propustily kvůli pokusu o puč 87 zaměstnanců

ČTK ČTK
27. 9. 2016 12:48
Čistky v Turecku si vyžádaly dalších 87 propuštěných zaměstnanců, tentokrát jde o pracovníky tajné služby MIT. Turecké úřady je podezírají z napojení na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který stál podle Ankary za červencovým pokusem o puč. Úřady také vydaly zatykač na 121 pracovníků humanitární organizace, která údajně posílala ze svých účtů peníze Gülenovu hnutí.
Turecko po pokusu o puč.
Turecko po pokusu o puč. | Foto: Reuters

Ankara – Turecké úřady propustily 87 členů tajné služby MIT, které podezírají ze styků s údajným zosnovatelem puče  – muslimským duchovním Fethullahem Gülenem.

Informovala o tom agentura Reuters. 

Z 87 propuštěných příslušníků služby MIT podaly úřady na 52 trestní oznámení. Celkový počet lidí, kteří museli kvůli údajnému spojení s pučisty opustit tureckou zpravodajskou službu, je už 141.

Úřady vydaly také zatykač na 121 pracovníků humanitární organizace Kimse Yok Mu, kterou úřady už na konci července rozpustily kvůli tomu, že údajně posílala ze svých účtů peníze Gülenovu hnutí. Podle agentury Anadolu je mezi hledanými i šéf organizace Ismail Cingöz.

Členové organizace byli pozatýkáni ráno v 18 tureckých provinciích, hlavně ale v Istanbulu.

Po nezdařeném puči turecké úřady odvolaly už více než 80 000 státních zaměstnanců včetně policistů, vojáků, soudců a učitelů. Řada lidí skončila ve vězení.

Za zmařeným pučem stál podle turecké vlády duchovní Gülen, který dlouhodobě žije v USA. Gülen však jakýkoli podíl na červencových událostech odmítá. Před časem duchovní obvinil ze zosnování puče tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který si tím chtěl podle něj upevnit moc v zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy