Turecké tajné služby propustily kvůli pokusu o puč 87 zaměstnanců

ČTK ČTK
27. 9. 2016 12:48
Čistky v Turecku si vyžádaly dalších 87 propuštěných zaměstnanců, tentokrát jde o pracovníky tajné služby MIT. Turecké úřady je podezírají z napojení na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který stál podle Ankary za červencovým pokusem o puč. Úřady také vydaly zatykač na 121 pracovníků humanitární organizace, která údajně posílala ze svých účtů peníze Gülenovu hnutí.
Turecko po pokusu o puč.
Turecko po pokusu o puč. | Foto: Reuters

Ankara – Turecké úřady propustily 87 členů tajné služby MIT, které podezírají ze styků s údajným zosnovatelem puče  – muslimským duchovním Fethullahem Gülenem.

Informovala o tom agentura Reuters. 

Z 87 propuštěných příslušníků služby MIT podaly úřady na 52 trestní oznámení. Celkový počet lidí, kteří museli kvůli údajnému spojení s pučisty opustit tureckou zpravodajskou službu, je už 141.

Úřady vydaly také zatykač na 121 pracovníků humanitární organizace Kimse Yok Mu, kterou úřady už na konci července rozpustily kvůli tomu, že údajně posílala ze svých účtů peníze Gülenovu hnutí. Podle agentury Anadolu je mezi hledanými i šéf organizace Ismail Cingöz.

Členové organizace byli pozatýkáni ráno v 18 tureckých provinciích, hlavně ale v Istanbulu.

Po nezdařeném puči turecké úřady odvolaly už více než 80 000 státních zaměstnanců včetně policistů, vojáků, soudců a učitelů. Řada lidí skončila ve vězení.

Za zmařeným pučem stál podle turecké vlády duchovní Gülen, který dlouhodobě žije v USA. Gülen však jakýkoli podíl na červencových událostech odmítá. Před časem duchovní obvinil ze zosnování puče tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který si tím chtěl podle něj upevnit moc v zemi.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy