"Příroda nám plive do obličeje." Turecké pobřeží zasáhl smrtící sliz, zabíjí ryby

"Příroda nám plive do obličeje." Turecké pobřeží zasáhl smrtící sliz, zabíjí ryby
Pod hladinou moře umírají i koráli. Současné škody nebude lehké napravit, shodují se odborníci.
"Nejhorší jsou obrázky mnoha mrtvých ryb s otevřenými tlamičkami, jak nemohly dýchat," citoval Arala server Duvar.
Jen za poslední týden turecké lodě nasbíraly celkem 2684 kubických metrů slizu. Práce přitom zdaleka nekončí a budou ještě dlouho pokračovat.
V okolí tureckého Istanbulu i dalších měst na pobřeží Marmarského moře se v posledních několika měsících rozšířil mořský sliz, který ohrožuje vodní živočichy, místní rybolov i turistiku.
Foto: Umit Bektas
Dominika Perlínová Reuters Dominika Perlínová, Reuters
18. 6. 2021 11:25
V Turecku u pobřeží Marmarského moře se rozšířil sliz, který zabíjí mořské živočichy a ohrožuje tamní rybolov i turistiku. Úřady se ho snaží odstranit, je to ale nekončící práce. Za problémem stojí hlavně oteplování a znečišťování vody i ovzduší. Biologové varují před klimatickou katastrofou.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Černošický úřad nepřeruší řízení ke střetu zájmů Andreje Babiše

Černošický městský úřad nebude přerušovat řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Informoval o tom na svém webu. Babiš podal na městský úřad žalobu na ochranu před nezákonným zásahem, požaduje zastavení přestupkového řízení. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí Krajského soudu v Praze Hany Černé však žaloba nemá odkladný účinek a je na úvaze žalovaného, zda bude v řízení pokračovat, či vyčká na výsledek soudního řízení. Černošický úřad se rozhodl řízení nepřerušovat.

"Městský úřad, odbor přestupků, dospěl k závěru, že na základě podané žaloby nebude zahájené řízení přerušovat. Z důvodu předběžné opatrnosti (snížení rizika stížnosti či žaloby na nesprávný úřední postup) nebude městský úřad, odbor přestupků, zveřejňovat ani poskytovat text žaloby podané žalující stranou ke Krajskému soudu v Praze," stojí na webových stránkách úřadu.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž premiér porušuje zákon tím, že ovládá média. Babiš střet zájmů dlouhodobě odmítá. Uvádí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti, které jsou do něj začleněné.

Městský úřad v předchozím obdobném řízení Babišovi v roce 2019 uložil pokutu 200 000 korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán však řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal. Letos v lednu se na černošický úřad opět obrátila Transparency International s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy