reklama
 
 

Turecko a Arménie se konečně usmíří. Pomáhají Švýcaři

2. 9. 2009 10:00
Obě znesvářené země se dohodly na protokolu o navázání diplomatických vztahů

Ankara - Hráze téměř sto let trvající nevraživosti mezi Tureckem a Arménií se zdají být prolomeny. Země se totiž dohodly, že konečně navážou diplomatické vztahy.

Po sérii drobných vstřícných gest, kterými se oba znesvářené státy snažily k sobě přiblížit, se u švýcarského jednacího stolu ministři zahraničí obou zemí shodli na tom, že podepíšou dohodu o normalizaci vztahů.

Tu však budou muset odsouhlasit oba parlamenty. Také zatím není znám přesnější obsah protokolu a kdy přesně k jeho podepsání dojde.

"Je to dlouhý proces, ale každý proces, i ten dlouhý, má nějaký začátek," okomentoval výsledek rokování turecký šéf diplomacie Ahmet Davutoglu v rozhovoru pro tureckou televizi NTV.

"Prožili jsme nepříjemné věci, ale je čas, abychom se věnovali i těm krásným kapitolám naší společné historie," dodal.

Mezi oběma státy nebyly nikdy navázány diplomatické vztahy a jejich hranice jsou neprůchodné od dob války o Náhorní Karabach v 90. letech, kdy Turecko ze solidarity vůči Azerbadžjánu bojujícímu s Arménií uzavřelo 335 kilometrů dlouhou hranici.

Už od Osmanů

Daleko spornějším bodem ale mezi oběma národy zůstává tzv. genocida Arménů. Ta se měla odehrát v posledním období rozpadající se Osmanské říše.

Arménie viní Turecko, že nese odpovědnost za masakry a deportace Arménů, při nichž zemřelo až 1,5 milionu lidí. Turecko však připouští smrt "jen" čtvrt až půl milionu lidí a odmítá termín genocida. Ta bývá datována nejčastěji do roku 1915, kdy masová deportace Arménů začala.

Průlomu v jednání mezi Tureckem a Arménií předcházelo několik vstřícných gest.

Jedním z nich byla i loňská účast tureckého prezidenta Abdullaha Güla na fotbalovém utkání v rámci kvalifikace na Mistrovství světa v arménském hlavním městě Jerevanu. Do Arménie tak zavítala hlava Turecka poprvé od vzniku samostatného arménského státu v roce 1991.

Téměř nulová medializace

Švýcarskem zprostředkovaná jednání, která začala minulý rok, se z obav probuzení nacionalistických nálad v obou zemích do médií dostala jen poskrovnu.

Podle analytiků nyní pomohlo zejména to, že Arménie od počátku trvala na tom, aby před tím, než se začne jednat o kontroverzní genocidě, byly nejprve obnoveny ekonomické a diplomatické vztahy.

Další kolo jednání potrvá šest týdnů a skončí ve chvíli, kdy se do Istanbulu bude chystat arménský prezident Serge Sargsyan. Pojede totiž povzbuzovat arménský národní tým na odvetný fotbalový zápas s Tureckem.

 

autor: Naďa Straková | 2. 9. 2009 10:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama