Turecká policie osvobodila třináctiletou nevěstu

Zahraničí Zahraničí
17. 1. 2012 22:15
Rodiče i ženich byli vzati do vazby, dívka skončila v dětském domově

Ankara - Třináctiletá dívka skončila v dětském domově poté, co turecká policie zatkla její rodiče a devatenáctiletého mladíka, za kterého ji její příbuzní provdali. V policejní cele skončil i ženichův otec.

Příbuzní školačky sňatek nepopřeli, tvrdili však, že dívka se vdávala dobrovolně a že se svým nastávajícím se seznámila přes internet. To by odporovalo časté praxi, kdy rodiče vyhledají nezletilé dceři ženicha dávno dopředu a pak se s druhou částí rodiny domluví na svatbě a věnu.

Policejní akce proběhla hned po obřadu, když strážci zákona zastavili svatební konvoj na cestě od imáma. Jak napsal deník Hürriyet, případ se udál v provincii Gaziantep na jihovýchodě země, obývané převážně Kurdy.

Vdavky nezletilých dívek jsou navzdory oficiálnímu zákazu v zemi stále hojně rozšířeny, zejména na tureckém venkově. Rodiče, ženich a jeho otec byli obviněni ze zneužívání dětí.

Nejnižší věk pro uzavírání sňatků je v Turecku sedmnáct let, ve výjimečných případech úřady povolují vdavky o rok mladším dívkám. Jelikož v takových případech není možný civilní obřad, jsou takováto manželství uzavírána podle islámských obyčejů.

Podle odhadů organizací na ochranu práv žen jsou každým rokem ve světě provdávány, často proti své vůli, miliony dívek mladších šestnácti let. 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy