Turecká policie osvobodila třináctiletou nevěstu

Zahraničí Zahraničí
17. 1. 2012 22:15
Rodiče i ženich byli vzati do vazby, dívka skončila v dětském domově

Ankara - Třináctiletá dívka skončila v dětském domově poté, co turecká policie zatkla její rodiče a devatenáctiletého mladíka, za kterého ji její příbuzní provdali. V policejní cele skončil i ženichův otec.

Příbuzní školačky sňatek nepopřeli, tvrdili však, že dívka se vdávala dobrovolně a že se svým nastávajícím se seznámila přes internet. To by odporovalo časté praxi, kdy rodiče vyhledají nezletilé dceři ženicha dávno dopředu a pak se s druhou částí rodiny domluví na svatbě a věnu.

Policejní akce proběhla hned po obřadu, když strážci zákona zastavili svatební konvoj na cestě od imáma. Jak napsal deník Hürriyet, případ se udál v provincii Gaziantep na jihovýchodě země, obývané převážně Kurdy.

Vdavky nezletilých dívek jsou navzdory oficiálnímu zákazu v zemi stále hojně rozšířeny, zejména na tureckém venkově. Rodiče, ženich a jeho otec byli obviněni ze zneužívání dětí.

Nejnižší věk pro uzavírání sňatků je v Turecku sedmnáct let, ve výjimečných případech úřady povolují vdavky o rok mladším dívkám. Jelikož v takových případech není možný civilní obřad, jsou takováto manželství uzavírána podle islámských obyčejů.

Podle odhadů organizací na ochranu práv žen jsou každým rokem ve světě provdávány, často proti své vůli, miliony dívek mladších šestnácti let. 

 

Právě se děje

před 51 minutami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy