Tunisko: sebevraždy upálením a desítky obětí nepokojů

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
11. 1. 2011 16:50
Podle vládních zdrojů zahynulo čtyřicet osob, podle nezávislých osmdesát.

Tunis - Tuniské úřady se rozhodly až do odvolání uzavřít všechny vysoké i střední školy v zemi. Reagují tak na několikatýdenní nepokoje, při nichž zahynuly desítky lidí.

Prezident země Ben Alí, který je u moci od roku 1957 a je teprve druhou hlavou státu od získání nezávislosti v roce 1956, se v televizním projevu obrátil k národu s výzvou k pořádku a příslibem vytvoření tří set tisíc nových pracovních míst.

Právě vysoká nezaměstnanost, nejhorší za čtvrt století, je hlavní příčinou násilných protestů obyvatelstva, k němuž se přidali studenti středních a vysokých škol.

Jen o víkendu bylo ve městech Kaserín, Redžeb a Tála zabito při střetech s bezpečnostními silami dvacet převážně mladých lidí.

"Protesty mají na svědomí maskované gangy, které útočí v noci na vládní budovy i na civilisty. Je to teroristický čin, který nebude přehlížen," prohlásil ve svém projevu Ben Alí.

Šest lidských pochodní

Demonstranti, kteří ze zhoršující se situace v zemi víní vládní elity, jež se ani v nejmenším nezajímají o problémy řadových občanů, vidí ovšem situaci jinak. Pořádkové síly podle nich nasazují zcela nepřiměřenou sílu a střílí do davu bez velkého rozmýšlení s cílem protestující zastrašit.

Prezident Ben Alí slibuje vytvoření 300 tisíc nových pracovních míst
Prezident Ben Alí slibuje vytvoření 300 tisíc nových pracovních míst | Foto: Reuters

"Policie používá ostrou munici proti mladým lidem, kteří požadují práci, nic víc," citovala stanice BBC odborového aktivistu Adnána Amírího.

Rozbuškou násilností byla sebevražda mladého pouličního obchodníka, který se 17. prosince upálil ve městě Sidi Bušíd v centrální části země. Jeho příkladu pak následovalo dalších pět mladých Tunisanů.

Celkově si nepokoje vyžádaly podle tuniských úřadů čtyřicet, podle nezávislých zdrojů ale až osmdesát obětí.

 

Právě se děje

Další zprávy