Tsipras k hlasování o dohodě: Návrat k drachmě je sebevražda

ČTK ČTK
14. 8. 2015 8:31
Řecký parlament stále diskutuje o dohodě o nové finanční pomoci, hlasování brzdí část poslanců strany Syriza.
Alexis Tsipras
Alexis Tsipras | Foto: Reuters

Atény – Mnohahodinová debata o dohodě o další mezinárodní finanční pomoci zadluženému Řecku se v tamním parlamentu stále protahuje. Navzdory tomu, že premiér Alexis Tsipras prohlásil, že si je jist jejím schválením, odbojná část poslanců jeho strany Syriza se snaží přijetí dohody oddálit.

Samotné hlasování se nicméně očividně přiblížilo, na poslance se totiž s výzvou ke schválení dohody opět obrátil premiér Tsipras.

Řecký ministerský předseda prohlásil, že dojednání dohody s věřiteli nelituje, dodal také, že k takzvanému Grexitu, tedy odchodu země z eurozóny, neměl mandát. Tsipras také poslancům sdělil, že návrat k drachmě by se podle něj rovnal sebevraždě.

Tsiprasův projev považuje list The Guardian za znamení, že se hlasování o dohodě přiblížilo. Samotné jmenovité hlasování zákonodárců bude trvat asi hodinu.

Premiér také varoval poslance, že dohodu je nutné přijmout dnes, jinak Řecko nedostane peníze, aby mohlo příští týden uhradit splátku dluhu Evropské centrální bance (ECB). Nejpozději do čtvrtka musejí Atény poslat ECB 3,2 miliardy eur (86,5 miliardy Kč).

Dohodu počítající s dalším zvýšením daní a omezením sociálních výdajů schválil ve čtvrtek finanční výbor parlamentu a média předpokládala několikahodinové jednání pléna, které skončí nedlouho po půlnoci. Levicové křídlo vládní formace, které odmítá další úsporná opatření, se však postavilo proti přijetí, a samotné debatě tak předcházelo dlouhé procedurální dohadování o tom, jak dlouho může debata trvat.

Nakonec samotná rozprava začala až po 03:00 SELČ. Tsipras, podporovaný částí opozice, se ji pokoušel urychlit, neboť ministr financí Euklidis Tsakalotos se v dnes 15:00 SELČ zúčastní bruselské schůzky ministrů financí eurozóny, kde se má jednat o výši a charakteru další pomoci. Tsakalotos prohlásil, že se na schůzce musí opírat o dohodu schválenou parlamentem.

Vysoké zadlužení a chabé provádění reforem je prý důvod pro to, aby Mezinárodní měnový fond zatím do Řecka žádné nové peníze neposílal. Fondu se není co divit, tvrdí komentátorka HN Julie Hrstková. | Video: Julie Hrstková, komentátorka HN
 

Právě se děje

před 17 minutami

V Paříži podle odborů demonstrovaly proti penzijní reformě statisíce lidí, podle úřadů jen desetitisíce

V Paříži i dalších velkých francouzských městech dnes statisíce lidí demonstrovaly proti kontroverzní penzijní reformě prezidenta Emmanuela Macrona. Odborové svazy protesty svolaly při příležitosti projednávání reformy ve francouzské vládě. Ta dnes zákony spojené s reformou schválila a norma tak zamíří do parlamentu, informovala agentura AFP.

Podle odborové organizace CGT se v celé Francii sešlo 1,3 milionu lidí, přičemž jen v Paříži jich bylo přes 350 000. Francouzské ministerstvo vnitra uvádí výrazně odlišná čísla. Podle úřadů se po celé zemi sešlo 249 000 lidí, z toho v hlavním městě 31 000. Dnešní demonstrace tedy byla početnější než poslední protesty ze 16. ledna. Účastníků však bylo znatelně méně, než na začátku protestního hnutí 5. a 17. prosince, poznamenala AFP.

před 50 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy