Tsipras je na summitu EU samý úsměv. Navzdory krachu jednání

ČTK ČTK
12. 2. 2015 20:02
Řecký premiér přijel na summit plný sebevědomí, velmi vřele se přivítal s německou kancléřkou.
David Cameron a Alexis Tsipras na summitu EU
David Cameron a Alexis Tsipras na summitu EU | Foto: Reuters

Brusel – Řecký premiér Alexis Tsipras se dnes poprvé v nové funkci předsedy aténské vlády setkal s lídry Evropské unie a navzdory dosud neúspěšným jednáním o změně splácení obřího dluhu své země hýřil úsměvy a sebevědomím.

Čtyřicetiletý levicový politik se ani slovem nezmínil o krachu jednání ministrů financí eurozóny, které skončilo fiaskem dnes nad ránem, a novinářům jednoduše sdělil, že nastal čas změnit dosavadní politiku. Velmi vřele se pak v sídle unijních summitů přivítal s většinou ostatních účastníků vrcholné schůzky, včetně německé kancléřky Angely Merkelové.

Tsipras na summit dorazil v dobrém rozpoložení. V neformálním oblečení, s rozhalenkou a ležérně omotanou šálou kolem krku pak před reportéry zvolil v anglicky proneseném krátkém projevu velmi smířlivý tón. "Potřebujeme najít řešení, které bude vyhovovat všem stranám," řekl.

Řecký premiér věnoval Merkelové široký úsměv

V jednacím sále pak všichni se zvědavostí sledovali jeho první setkání s Merkelovou, která je v EU jednou z největších zastánkyň tvrdého postoje vůči Aténám. Berlín neochvějně trvá na tom, že Řecko by mělo plnit své závazky, a nechce připustit odpis části řeckého dluhu, který hodlá prosadit tamní levicová vláda. Vzájemný názorový konflikt se ale navenek nijak neprojevil: Tsipras přistoupil ke kancléřce s širokým úsměvem a také ona vypadala navzdory únavě z dlouhého nočního jednání v Minsku potěšeně.

Ministři financí eurozóny se v noci na dnešek nedokázali s řeckým kolegou Janisem Varufakisem dohodnout na závěrečném prohlášení ani na pokračování rozhovorů před novým jednáním naplánovaným už na pondělí.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy