Táhni, nejsi tu vítán. Trumpa v Mexiku s otevřenou náručí nečekají

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
31. 8. 2016 16:19
Nápad mexického prezidenta pozvat do země republikánského kandidáta na hlavu Spojených států Donalda Trumpa se nesetkal s velkým nadšením. Enrique Peña Nieto se už tak potýká se slábnoucí popularitou v zemi, teď navíc čelí kritice za to, že se chce bratříčkovat s mužem, kterého Mexičani mají v lásce ještě méně. Obecně totiž nevěří, že by návštěva mohla nějak změnit Trumpovy postoje k obyvatelům Mexika, které nazval sexuálními násilníky a drogovými dealery.
Foto: Reuters

Ciudad de México – Na jižní hranici Spojených států chce postavit 3000 kilometrů dlouhou zeď a ze země deportovat miliony mexických imigrantů. Mexičany žijící v USA nazývá "sexuálními násilníky", ty ostatní považuje za "zkorumpované drogové dealery". Možný budoucí americký prezident nyní přijal pozvání do Mexika, kde se setká s tamním prezidentem.

Enrique Peña Nieto se snaží s Donaldem Trumpem navázat dialog i přes to, že ho sám v minulosti v rozhovoru pro list Excelsior nařkl z toho, že používá podobnou rétoriku jako Adolf Hitler nebo Benito Mussollini.

Poté, co veřejně oznámil své pozvání republikánského prezidentského kandidáta přímo do hlavního města Ciudad de México, se na něj snesla smršť kritiky.

"Enrique Peña Nieto se stal nástrojem propagandy nejhoršího nepřítele země," komentoval podle listu El Periódico středeční návštěvu mexický politolog Jesús Silva Herzog.

Špatné zprávy pro Nieta

"Přestože jste pozvaný, vězte, že nejste vítaný," upozornila na Twitteru Donalda Trumpa bývalá první dáma Mexika Margarita Zavala de Calderón.

Senátor z opoziční Revoluční demokratické strany (PRD) Miguel Barbosa se nebál ještě ostřejšího prohlášení, když na svém Twitteru směrem k realitnímu magnátovi napsal: "Nejste v Mexiku vítán, Trumpe! Táhněte!"

Posledních několik měsíců vůbec nezažívá mexický prezident Peña Nieto nejlepší období své vlády a jeho popularita rekordně klesá. V ten samý den, kdy na Twitteru oznámil Trumpovu návštěvu, odevzdal mexickému parlamentu každoroční zprávu shrnující rok jeho vlády. Narůstající počet vražd v zemi a stagnující ekonomika nejsou nic, čím se mohl prezident pyšnit.

Dialog s široce nenáviděným mužem mu – zdá se – zatím příliš nepomáhá. Mexičané nemají důvěru, že by se postoj Donalda Trumpa k nim mohl po tomto kroku nějakým způsobem změnit. Podle průzkumu listu El Excelsior má takovou naději pouhých 27 procent z nich.

Peña Nieto se brání, že do mexické metropole pozval oba kandidáty na amerického prezidenta. Dialog s nimi má podle jeho slov vést ke zlepšení "ochrany Mexičanů, ať už žijí kdekoliv". Tým Hillary Clintonové se ještě nestihl vyjádřit, zda pozvání přijme. Naopak upozorňuje, aby Trumpova cesta zbytečně neodváděla pozornost jinam.

Hodně lidí chce Trumpa zbít

Mexická média mezitím plní titulky připomínající Trumpovy nelichotivé výroky namířené na jižního souseda USA a jeho obyvatele. Ožehavým tématem je především Trumpovo přání deportovat 11 milionů imigrantů ze Spojených států. Podle odhadů tvoří více než 50 procent z nich právě Mexičané. V Mexiku pak existují rodiny, které jsou živy pouze z toho, co jim posílají jejich příbuzní z USA.

Od vyhlášení kandidatury realitního magnáta na příštího amerického prezidenta jsou Mexičané nuceni veřejně vyvracet nejrůznější stereotypy a klišé. Třeba že všichni Mexičané nejsou obchodníci s drogami a že nejezdí do USA pouze zvyšovat kriminalitu a dělat problémy. Vznikla kvůli tomu dokonce i webová stránka proudtobemexican.com (Hrdý na to, být Mexičanem) a stejnojmenný hashtag koluje na sociálních sítích. Tam sdílejí úspěšní Mexičané své životní příběhy.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

V amerických jižanských městech, ve kterých se nacházejí mexické komunity, se pak již delší dobu šíří takzvané piñaty s podobou Donalda Trumpa. To jsou papírové figurky většinou naplněné sladkostmi, do kterých se při narozeninových oslavách mlátí, dokud se nerozbijí a sladká odměna z nich nevypadne.

"Je to populární muž," vysvětlují prodavači piñat podle místního serveru El Milenio. "Je tu hodně lidí, kteří by chtěli Donalda Trumpa zbít. Jsme již unavení ze všech těch hloupostí, které říká."

Donald Trump se v Mexiku dlouho nezdrží. Ještě tentýž večer se chystá pronést v arizonském Phoenixu projev na téma boje proti nelegální imigraci, což je jedno z klíčových témat jeho kampaně.

 

Právě se děje

Další zprávy