Táhni, nejsi tu vítán. Trumpa v Mexiku s otevřenou náručí nečekají

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
31. 8. 2016 16:19
Nápad mexického prezidenta pozvat do země republikánského kandidáta na hlavu Spojených států Donalda Trumpa se nesetkal s velkým nadšením. Enrique Peña Nieto se už tak potýká se slábnoucí popularitou v zemi, teď navíc čelí kritice za to, že se chce bratříčkovat s mužem, kterého Mexičani mají v lásce ještě méně. Obecně totiž nevěří, že by návštěva mohla nějak změnit Trumpovy postoje k obyvatelům Mexika, které nazval sexuálními násilníky a drogovými dealery.
Foto: Reuters

Ciudad de México – Na jižní hranici Spojených států chce postavit 3000 kilometrů dlouhou zeď a ze země deportovat miliony mexických imigrantů. Mexičany žijící v USA nazývá "sexuálními násilníky", ty ostatní považuje za "zkorumpované drogové dealery". Možný budoucí americký prezident nyní přijal pozvání do Mexika, kde se setká s tamním prezidentem.

Enrique Peña Nieto se snaží s Donaldem Trumpem navázat dialog i přes to, že ho sám v minulosti v rozhovoru pro list Excelsior nařkl z toho, že používá podobnou rétoriku jako Adolf Hitler nebo Benito Mussollini.

Poté, co veřejně oznámil své pozvání republikánského prezidentského kandidáta přímo do hlavního města Ciudad de México, se na něj snesla smršť kritiky.

"Enrique Peña Nieto se stal nástrojem propagandy nejhoršího nepřítele země," komentoval podle listu El Periódico středeční návštěvu mexický politolog Jesús Silva Herzog.

Špatné zprávy pro Nieta

"Přestože jste pozvaný, vězte, že nejste vítaný," upozornila na Twitteru Donalda Trumpa bývalá první dáma Mexika Margarita Zavala de Calderón.

Senátor z opoziční Revoluční demokratické strany (PRD) Miguel Barbosa se nebál ještě ostřejšího prohlášení, když na svém Twitteru směrem k realitnímu magnátovi napsal: "Nejste v Mexiku vítán, Trumpe! Táhněte!"

Posledních několik měsíců vůbec nezažívá mexický prezident Peña Nieto nejlepší období své vlády a jeho popularita rekordně klesá. V ten samý den, kdy na Twitteru oznámil Trumpovu návštěvu, odevzdal mexickému parlamentu každoroční zprávu shrnující rok jeho vlády. Narůstající počet vražd v zemi a stagnující ekonomika nejsou nic, čím se mohl prezident pyšnit.

Dialog s široce nenáviděným mužem mu – zdá se – zatím příliš nepomáhá. Mexičané nemají důvěru, že by se postoj Donalda Trumpa k nim mohl po tomto kroku nějakým způsobem změnit. Podle průzkumu listu El Excelsior má takovou naději pouhých 27 procent z nich.

Peña Nieto se brání, že do mexické metropole pozval oba kandidáty na amerického prezidenta. Dialog s nimi má podle jeho slov vést ke zlepšení "ochrany Mexičanů, ať už žijí kdekoliv". Tým Hillary Clintonové se ještě nestihl vyjádřit, zda pozvání přijme. Naopak upozorňuje, aby Trumpova cesta zbytečně neodváděla pozornost jinam.

Hodně lidí chce Trumpa zbít

Mexická média mezitím plní titulky připomínající Trumpovy nelichotivé výroky namířené na jižního souseda USA a jeho obyvatele. Ožehavým tématem je především Trumpovo přání deportovat 11 milionů imigrantů ze Spojených států. Podle odhadů tvoří více než 50 procent z nich právě Mexičané. V Mexiku pak existují rodiny, které jsou živy pouze z toho, co jim posílají jejich příbuzní z USA.

Od vyhlášení kandidatury realitního magnáta na příštího amerického prezidenta jsou Mexičané nuceni veřejně vyvracet nejrůznější stereotypy a klišé. Třeba že všichni Mexičané nejsou obchodníci s drogami a že nejezdí do USA pouze zvyšovat kriminalitu a dělat problémy. Vznikla kvůli tomu dokonce i webová stránka proudtobemexican.com (Hrdý na to, být Mexičanem) a stejnojmenný hashtag koluje na sociálních sítích. Tam sdílejí úspěšní Mexičané své životní příběhy.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

V amerických jižanských městech, ve kterých se nacházejí mexické komunity, se pak již delší dobu šíří takzvané piñaty s podobou Donalda Trumpa. To jsou papírové figurky většinou naplněné sladkostmi, do kterých se při narozeninových oslavách mlátí, dokud se nerozbijí a sladká odměna z nich nevypadne.

"Je to populární muž," vysvětlují prodavači piñat podle místního serveru El Milenio. "Je tu hodně lidí, kteří by chtěli Donalda Trumpa zbít. Jsme již unavení ze všech těch hloupostí, které říká."

Donald Trump se v Mexiku dlouho nezdrží. Ještě tentýž večer se chystá pronést v arizonském Phoenixu projev na téma boje proti nelegální imigraci, což je jedno z klíčových témat jeho kampaně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy