Trump a čínský prezident doufají ve změnu chování KLDR. Úsilí o "maximální tlak" pokračuje

ČTK ČTK
16. 1. 2018 19:26
Americký prezident Donald Trump v úterý telefonoval se Si Ťin-pchingem, řešili situaci na Korejském poloostrově i ekonomická témata.
Archivní foto.
Archivní foto. | Foto: ČTK

Washington - Americký prezident Donald Trump si v úterý volal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle Bílého domu vyjádřili oba politici naději na změnu chování Severní Koreje poté, co přistoupila na dialog s Jižní Koreou. Trump rovněž vyjádřil zklamání nad rostoucím americkým obchodním deficitem vůči Číně, informoval Bílý dům.

Trump a Si vyjádřili naději, že nedávné obnovení dialogu mezi KLDR a Jižní Koreou by mohlo změnit "destruktivní chování" Pchjongjangu. Trump rovněž přislíbil, že Spojené státy setrvají v čele globálního úsilí o "maximální tlak", jenž má Severní Koreu přinutit k dodržování závazku denuklearizace.

Trump si v rozhovoru s čínským protějškem rovněž postěžoval na rostoucí schodek ve vzájemném obchodu na straně USA. Vyjádřil nad tím "zklamání". "Prezident Trump dal jasně najevo, že situace není udržitelná," uvedl mluvčí Bílého domu.

Politicky citlivý deficit v obchodu s Čínou je nejvyšší ve srovnání se všemi obchodními partnery USA. Podle aktuálních čísel za listopad stoupl o 0,6 procenta na 35,4 miliardy dolarů (téměř 736 miliard korun) a byl nejvyšší od září 2015.

 

Právě se děje

Další zprávy