Tři ze čtyř Francouzů souhlasí s vyhošťováním Romů

ČTK ČTK
30. 9. 2013 15:31
Ministr vnitra řekl, že by se Romové měli vrátit na východ Evropy. A lidé souhlasí.
Foto: Reuters

Paříž - Přes tři čtvrtiny Francouzů souhlasí s výroky jejich ministra vnitra, který minulý týden uvedl, že styl života lidí romského původu je v ostrém kontrastu s tím francouzským, a proto by se tito lidé měli vrátit do Rumunska a do Bulharska.

Ukázal to alespoň nejnovější průzkum, který na svém webu zveřejnila zpravodajská stanice France 24. Podle něj se se slovy Manuela Vallse ztotožnilo 77 procent dotázaných.

Podle průzkumu agentury BVA pro televizní stanici i-Télé a list Le Parisien Vallsovi oponovalo pouze 22 procent respondentů. Jak nejčastěji uváděli, ministr "by neměl tímto způsobem ocejchovávat část populace".

Nezačleňují se do společnosti

Pokud jde o začlenění romských přistěhovalců do francouzské společnosti, zde se obyvatelé země shodují, že k němu téměř nedochází.

Asi 93 procent dotázaných uvedlo, že je integrace Romů velmi malá. Tento postoj mezi respondenty zastává asi 98 procent pravicových voličů a 84 procent voličů levice.

Ministr Valls v rozhovoru s francouzskou rozhlasovou stanicí France Inter obhajoval 24. září postup francouzské vlády při vyklizování romských tábořišť. Řekl, že mnozí Romové žijí v "opravdových slumech" a jen málo z nich je schopno se integrovat do francouzské společnosti. Tito obyvatelé prý mají "velmi odlišný styl života od našeho".

Na ministra se hned snesla vlna kritiky i ze strany Evropské unie. Podle některých je taková politika diskriminační nebo dokonce rasistická.

Podle organizace Amnesty International bylo v první polovině letošního roku ve Francii vyhnáno z dočasných tábořišť rekordních 10 000 Romů. Jak organizace dodala, slova ministra Vallse by teď mohla napětí v zemi ještě víc vyostřit.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy