Třetí pokus. Baskická ETA skládá zbraně a chce jednat

Zahraničí Zahraničí
5. 9. 2010 16:55
Není však zřejmé, zda jde o příměří trvalé, nebo dočasné
Foto: Jaroslav Jiřička

Madrid/Londýn - Již potřetí v historii vyhlásila španělská separatistická organizace ETA příměří. Oznámila, že v rámci své kampaně za nezávislost Baskicka nepovede žádné ozbrojené akce.

Není však zřejmé, zda se jedná o dočasné, nebo trvalé opatření.

ETA zaslala své prohlášení prostřednictvím videonahrávky, kterou předala britské stanici BBC. Oznámení skupiny zároveň potvrdil baskický list Gara. Naposledy vyhlásila ETA příměří v roce 2006. Španělské úřady prozatím odmítly prohlášení komentovat, není proto jisté, zda mírové rozhovory začnou, či nikoli.

"Předkládáme rovněž toto rozhodnutí mezinárodnímu společenství a vyzýváme ho, aby odpovědělo na vůli a závazek ETA a podílelo se na trvalém, spravedlivém a demokratickém řešení staletého politického boje," uvedla skupina ve videozáznamu.

Generální tajemník strany Eusko Alkartasuna (EA) Pello Urizar v sobotu podle ČTK potvrdil, že spojenec jeho formace, radikální strana Batasuna, považovaná za politické křídlo ETA, rovněž požaduje "permanentní příměří ETA pod mezinárodní kontrolou".

Foto: Tomáš Daněk

Organizace, kterou považuje za teroristickou nejen Madrid, ale také Evropská unie a Spojené státy, usmrtila podle agenturních zpráv za více než 40 let svého boje proti španělskému státu více než 800 lidí.

Nyní je ETA také oslabena zatčením četných vůdců ve Španělsku i ve Francii. Není vyloučeno, že opětovný pokus separatistické organizace o mírová jednání se Španělskem souvisí také s nedávným rozhodnutím Mezinárodního soudního dvora OSN v Haagu. Soud dospěl k závěru, že Kosovo vyhlášením své samostatnosti a odtržením od Srbska neporušilo mezinárodní právo.

Někteří toto rozhodnutí považují za precedent, kterého využijí další separatisté. V této souvislosti byla zmiňována situace Severního Kypru, Baskicka, Náhorního Karabachu, Jižní Osetie, Kurdistánu či Podněstří.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy