Po největší demonstraci Black Lives Matter je 21 raněných policistů a 45 zatčených

ČTK ČTK
26. 7. 2020 10:59
Zhruba dva tisíce lidí v sobotu prošel americkým městem Seattle ve státu Washington, protest proti rasismu a proti přítomnosti federálních agentů označila agentura Reuters za největší demonstraci hnutí Black Lives Matter za poslední týdny. Při menším protestu v texaském Austinu přišel během střelby jeden člověk o život, demonstrace se uskutečnila i ve městě Louis ve státě Kentucky.
Po demonstraci hnutí Black Lives Matter v americkém městě Seattle zatkla policie 45 lidí.
Po demonstraci hnutí Black Lives Matter v americkém městě Seattle zatkla policie 45 lidí. | Foto: Reuters

Při protestech v Seattlu někteří demonstranti rozbíjeli okna a podpálili budoucí nápravně výchovný ústav pro mladistvé. Policie nasadila slzný plyn a zábleskové granáty, aby dav rozehnala. Jednadvacet mužů zákona utrpělo zranění, někteří protestující po nich házeli cihly či kameny. Jeden policista skončil v nemocnici, 45 demonstrantů bylo zatčeno.

V Austinu se na pochod vydalo asi 100 protestujících. Zdejší protesty narušila střelba, při které přišla o život jedna osoba. Podle záběrů zveřejněných na facebooku při pochodu zaznělo několik výstřelů. Podle prvních zpráv pachatel zastřelil osobu ve svém autě. Podezřelý byl zadržen, uvedla policie. Žádné další informace neposkytla s tím, že vyšetřování je na počátku.

V Louisville se v sobotu sešla skupina silně ozbrojených černošských demonstrantů, kteří požadovali spravedlnost pro Breonnu Taylorovu, černošku zabitou v březnu policisty, kteří vtrhli do jejího bytu. Policisté se snažili několik desítek demonstrantů s poloautomatickými zbraněmi a brokovnicemi oddělit od menší ozbrojené skupiny jejich odpůrců.

"Federální agenti, běžte domů"

Původním impulsem neutuchající vlny protestů byla květnová smrt neozbrojeného černocha George Floyda při zatýkání v Minneapolisu, nově ale účastníky sjednocuje nesouhlas s nasazováním federálních složek při zajištění pořádku v amerických městech.

Na síle nabývají zejména demonstrace v Portlandu, nejlidnatějším městě státu Oregon, kde protesty trvají už skoro dva měsíce. Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost tam před třemi týdny vyslalo federální síly.

Při protestu v Seattlu se objevil například transparent "Federální agenti, běžte domů" a lidé skandovali mimo jiné "Bez spravedlnosti není smíru". Jeden z demonstrantů, Michaud Savage, podle listu The New York Times prohlásil, že protest vyjadřuje nespokojenost s místními úřady a s nasazením federálních agentů v Portlandu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy