V Portlandu se střetli demonstranti s jednotkami v maskáčích. Trump zákrok chválí

ČTK ČTK
22. 7. 2020 16:05
Další srážky mezi demonstranty a bezpečnostními složkami zažilo v noci na středu město Portland v americkém státě Oregon, kde skomírající protesty proti policejní brutalitě v posledních dnech oživily agresivní praktiky federálních jednotek. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa tam odvádí "fantastickou práci", lokální činitelé je však označují za příčinu zvýšeného napětí.

Federální vláda kromě hněvu demonstrantů čelí i vícero žalobám kvůli údajnému narušování práv garantovaných ústavou.

Protesty v Portlandu, který je považován za baštu liberální politiky, trvají bez přestávky už více než 50 dní. Začaly v souvislosti s květnovou smrtí neozbrojeného černocha George Floyda při policejním zásahu, na rozdíl od jiných měst ale od té doby neustaly. Po příjezdu federálních složek vyslaných na základě prezidentského dekretu začaly opět nabírat na síle, přičemž podle agentury AP o víkendu účast přesahovala tisíc lidí.

Pozadí protestů je poněkud nepřehledné, píše v úterní reportáži deník The New York Times (NYT). Současné hnutí tvoří několik různých proudů, které "využívají pestrou škálu taktik ve snaze docílit, aby byly slyšet". "Zdá se však, že skoro všichni se shodnou na jedné věci: bojovné působení federálních agentů v maskáčových úborech věci jen zhoršilo," píše NYT.

Příslušníci jednotek spadajících pod americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost přijeli do oregonského města asi před třemi týdny poté, co místní policie opakovaně kritizovala násilí a výtržnosti páchané demonstranty. Jejich deklarovaným úkolem je chránit památníky a budovy federálních orgánů.

V noci na středu se pořádkové síly znovu střetly s demonstranty u sídla federálního soudu v centru Portlandu, které se stalo epicentrem nepokojů. Z parku před justičním palácem protestující vyháněly i za použití slzného plynu. Ze záběrů pořízených v úterý večer je zřejmé, že v oregonském městě znovu demonstrovaly nejméně stovky lidí, kteří mimo jiné skandovali: "Federálové, jděte domů!".

Prezident Trump se tento týden nechal slyšet, že federální jednotky "v Portlandu odvedly fantastickou práci", a avizoval jejich nasazení i v jiných městech. Lokální činitelé ale jeho pohled nesdílí a například starosta Ted Wheeler opakovaně vyzývá k jejich stažení. Demokratická guvernérka Oregonu Kate Brownová hovoří o "očividném zneužití pravomoci od federální vlády".

Podle videí sdílených na sociálních sítích a výpovědí svědků agenti zasahují i daleko od federálního majetku a účastníky protestů odváží do vazby v neoznačených vozidlech. Oregon kvůli tomu federální vládu o víkendu zažaloval, v úterý pak přišla žaloba sdružení Western States Center, které se zabývá právy sociálně slabších obyvatel a příslušníků etnických menšin.

Šéf ministerstva pro vnitřní bezpečnost Chad Wolf trvá na tom, že jeho jednotky v Portlandu nezatýkají bezdůvodně, nýbrž cílí pouze na "ty, kdo byli identifikováni jako pachatelé zločinů". Od 4. července prý ve městě zadrželi 43 lidí.

Administrativa prezidenta Trumpa Portland vykresluje jako "město v obležení", ačkoli výpovědi místních obyvatel tento pohled nereflektují. Šéf Bílého domu podle AP ministerstvo pro vnitřní bezpečnost využívá "bezprecedentním a zpolitizovaným způsobem", přičemž zaznívají i názory, že k vysílání federálních jednotek do amerických měst přistupuje ve snaze podpořit své šance na znovuzvolení.

Video: V lidech je hodně zlosti, rasismus je vidět denně, říká Česka v rozbouřeném Minneapolisu

Některé ulice se proměnily v bojovou zónu, většina lidí ale protestuje klidně, líčí Renata Tichá z Minneapolisu, kde zemřel černoch George Floyd. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 2 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy