Tisíce lidí protestovaly v Bělehradě proti násilí, chtějí rezignaci ministra vnitra

ČTK ČTK
9. 6. 2023 21:44
Tisíce lidí protestovaly v Bělehradě proti násilí, chtějí rezignaci ministra vnitra

Tisíce lidí se v pátek znovu shromáždily v centru Bělehradu, aby protestovaly proti násilí ve společnosti. V pořadí šestý opoziční protest původně vyvolala dvojice hromadných vražd ze začátku května. Účastníci demonstrací vyčítají prezidentovi Aleksandaru Vučičovi a jeho vládě, že násilí podněcují. Informovala o tom agentura Beta.

K protestu své příznivce i tentokrát svolalo několik opozičních politických stran a občanských spolků. Lidé se nejprve shromáždili před srbským parlamentem, kde s projevem vystoupila řada známých osobností z veřejného života Srbska. Poté se dav vydal na protestní pochod k budově srbské vlády, kterou symbolicky obstoupil.

K požadavkům demonstrantů patří rezignace ministra vnitra Bratislava Gašiče, šéfa tajné služby BIA Aleksandara Vulina, jakož i členů rady mediálního regulatorního orgánu či státního rozhlasu a televize RTS. Žádají také zrušení vysílacích licencí pro některé provládní televizní stanice, které podle nich šíří násilí. Opět na protestu zaznívaly také výzvy k odstoupení prezidenta Vučiče.

Demonstranti viní Vučiče a vládu premiérky Any Brnabičové, že nedokázali zakročit proti propagaci násilí v médiích a umožnili mu proniknout do společnosti. V srbských televizních reality show například vystupovali odsouzení zločinci včetně vrahů a muži v nich bili ženy. Obviňují také úřady z podněcování násilí a nenávistných projevů vůči kritikům, z šíření propagandy v hlavních médiích a zavádění autokratické vlády pod Vučičovým vedením.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy