reklama
 
 

Tisíce lidí prchají. Kvůli bojům islamistů s vládou

26. 10. 2010 22:00
Somálsko nemá efektivní ústřední vládu od roku 1991

Ženeva/Mogadišo - Přibližně 60 000 lidí vyhnaly v uplynulých dnech z domovů střety mezi islámskými radikály a provládními silami v pohraničním městě Bulo Hawo na jihozápadě Somálska. Oznámila to dnes Organizace spojených národů. Konflikt v Bulo Hawo ovládaném radikály ze skupiny Šabáb začal 17. října, město prý nyní mají pod kontrolou vládní síly.

Asi 40 000 lidí našlo úkryt v okolních vesnicích. Nejméně 5000 lidí, většinou žen, dětí a starších osob se utábořilo přímo na nedaleké hranici s Keňou v provizorním táboře bez přístřeší a bez toalet. O zbývajících asi 15 000 nemá OSN informace, řekl podle agentury AFP mluvčí ženevského Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Andrej Mahecic.

Ofenziva v Bulo Hawo a boje v severněji položeném Beled Weyne otevřely novou frontu a znamenají podle AFP větší zátěž pro síly Šabábu, které se dosud soustředily hlavně na ovládnutí hlavního města. Podle UNHCR Šabáb zřejmě přeskupuje své jednotky, aby se pokusil Bulo Hawo získat zpět.

UNHCR vyzvala Keňu k rychlejšímu rozmísťování nově příchozích, aby do přijímacích středisek mohli být rozmístěni také lidé z hranice, řekl podle agentury AP Mahecic.

Somálsko nemá efektivní ústřední vládu od roku 1991. Domovy muselo zatím opustit skoro 1,5 milionu lidí. V zemích sousedících se Somálskem žije na 614 000 somálských uprchlíků.

autor: ČTK | 26. 10. 2010 22:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama