Tisíce lidí prchají. Kvůli bojům islamistů s vládou

ČTK ČTK
26. 10. 2010 22:00
Somálsko nemá efektivní ústřední vládu od roku 1991
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ženeva/Mogadišo - Přibližně 60 000 lidí vyhnaly v uplynulých dnech z domovů střety mezi islámskými radikály a provládními silami v pohraničním městě Bulo Hawo na jihozápadě Somálska. Oznámila to dnes Organizace spojených národů. Konflikt v Bulo Hawo ovládaném radikály ze skupiny Šabáb začal 17. října, město prý nyní mají pod kontrolou vládní síly.

Asi 40 000 lidí našlo úkryt v okolních vesnicích. Nejméně 5000 lidí, většinou žen, dětí a starších osob se utábořilo přímo na nedaleké hranici s Keňou v provizorním táboře bez přístřeší a bez toalet. O zbývajících asi 15 000 nemá OSN informace, řekl podle agentury AFP mluvčí ženevského Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Andrej Mahecic.

Ofenziva v Bulo Hawo a boje v severněji položeném Beled Weyne otevřely novou frontu a znamenají podle AFP větší zátěž pro síly Šabábu, které se dosud soustředily hlavně na ovládnutí hlavního města. Podle UNHCR Šabáb zřejmě přeskupuje své jednotky, aby se pokusil Bulo Hawo získat zpět.

UNHCR vyzvala Keňu k rychlejšímu rozmísťování nově příchozích, aby do přijímacích středisek mohli být rozmístěni také lidé z hranice, řekl podle agentury AP Mahecic.

Somálsko nemá efektivní ústřední vládu od roku 1991. Domovy muselo zatím opustit skoro 1,5 milionu lidí. V zemích sousedících se Somálskem žije na 614 000 somálských uprchlíků.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy