Tisíce Číňanů žijících v Evropě podpořily olympiádu

stk
19. 4. 2008 22:14
Paříží, Berlínem a Londýnem zněla čínská hesla
Foto: Reuters

Paříž/Berlín - Tisíce pročínských demonstrantů vyšly v sobotu do ulic v Paříži, Berlíně, v Londýně a v Manchesteru. Číňané žijící v Německu, Francii a v Británii na nich kritizovali politizaci blížící se olympiády. Plánované hry totiž budí vášně kvůli čínskému nedemokratickému chování v Tibetu i potlačování lidských práv a incidenty provázely v minulých dnech a týdnech hlavně trasu olympijské pochodně. Informoval o tom server ceskenoviny.cz
 
V Paříži dnes demonstrovalo podle organizátorů až 7000 lidí, odhady policie se pohybují zhruba v polovině. Šlo především o příslušníky čínské komunity ve Francii; mnozí měli na sobě trička s francouzskými nápisy: "Udělejme z olympiády most, nikoliv zeď".

Foto: Aktuálně.cz
Blog Hany Brixi: V čem vlastně Čína zklamala?

Rozdávali také odznaky: "Poznejte skutečnou Čínu, kterou nám média nepředstavují" a odsuzovali "nepřesné informace o Číně ze západních médií".

Protibetští a pročínsští demonstranté stojí v efontáně na Trafalgar Square.
Protibetští a pročínsští demonstranté stojí v efontáně na Trafalgar Square. | Foto: Reuters

Francie se po fiasku s olympijskou pochodní stala terčem čínské kritiky. Pouliční protičínské demonstrace 7. dubna v Paříži totiž několikrát přerušily pochod olympijského ohně a demonstranti také znemožnili jeho završení. V odpověď se v Číně začaly šířit výzvy k bojkotu čínského zboží. Na různých místech Číny se také dnes konaly protifrancouzské demonstrace.

V berlínské čtvrti Mitte se sešlo podle policie zhruba 2800 lidí s plakáty a transparenty "Nepolitizujme olympijské hry" nebo "Svoboda tisku není volností pro lež". Akci organizovali Číňané žijící v Německu.

Čtěte další texty o olympiádě v Číně
Olympijský oheň v San Francisku na půl hodiny zmizel
Politika zpět na olympiádě: Skončí Peking jako Moskva?

V britských městech Londýně a Manchesteru se objevily stovky čínských studentů a pročínských aktivistů. Jejich kritika se vztahovala i na způsob, jakým západní média informují o Číně, nepokojích v Tibetu a trase olympijské pochodně.

Mnozí aktivisté měli trička s anglickým nápisem "Miluji Čínu". Někteří nesli transparenty kritizující britskou zpravodajskou stanici BBC a americkou zpravodajskou televizi CNN. V protestním dopise obvinili BBC, že je vůči Číně zaujatá. BBC to odmítla, své zpravodajství označila za vyvážené a objektivní.

 

 

Právě se děje

Další zprávy