Thajsko truchlí, král pohřbívá svou jedinou sestru

Vendula Křížová
15. 11. 2008 18:03
Velkolepé ceremonie stojí přes 300 milionů

Bangkok - Poslední desetitisíce lidí se přišly naposledy rozloučit s thajskou princeznou Galjani Vadhanou, která zemřela před deseti měsíci.

Královská kremace se bude konat dnes, druhý den šestidenního pohřebního ceremoniálu. Období smutku zahájil král v pátek zapálením svíček a kadidel ve svatyni uvnitř královského paláce. Potom se společně se svou manželkou pomodlil, zatímco buddhističtí mniši v typických šarlatových rouších zpívali modlitební písně.

Smutečního průvodu centrem Bangkoku se zúčastnily dvě tisícovky vojáků. Za zvuků starobylé thajské hudby doprovázeli pohřební vůz s bohatě zdobenou čtrnáctikarátovou zlatou urnou, v níž byly uloženy ostatky princezny.

Drahý pohřeb, milovaný král

Samotná kremace pak proběhne na speciálně postavené sedmipatrové, čtyřicet metrů vysoké pohřební hranici. Ta se nachází uvnitř dočasného královského krematoria, které vyrostlo během sedmi měsíců na promenádě Sanam Luang v blízkosti královského paláce.

Stavba pohřebního chrámového komplexu ozdobeného květinovými vzory, girlandami a vyřezanými kmeny banánovníku přišla v přepočtu na sto čtrnáct milionů korun. 

Za samotný pohřeb čtyřiaosmdesátileté starší sestry thajského krále pak dvůr zaplatil v přepočtu přes sto osmdesát milionů korun. Podle pozorovatelů měla tato investice zvýšit prestiž královské rodiny mezi obyčejnými Thajci.

Politická nestabilita

V zemi totiž v současné době panuje nejistota z toho, kdo bude nástupcem krále osmdesátiletého Pchúmipchona Adundéta, který zemi vládne již 62 let a mnoho Thajců tak nikdy nepoznalo jiného panovníka.

Povážlivě křehká je i pozice kabinetu premiéra Somchaie Wongsawata, který v polovině září vystřídal v čele vlády svého předchůdce Samaka Sundaraveje, aniž by to ale otupilo ostří pokračujících protivládních protestů v režii monarchisticky orientované Lidové aliance pro demokracii.

Princezna Galjani byla mezi Thajci velmi oblíbená. Proslulá kráska se věnovala především charitě, ale i umělecké tvorbě. Jejím ostatkům se za posledních deset měsíců přišel poklonit více než jeden a půl milionu lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Paris St. Germain koupil útočníka Icardiho za 1,5 miliardy korun

Za více než 1,5 miliardy korun přestoupil argentinský fotbalista Mauro Icardi z Interu Milán do Paris St. Germain, kde už v této sezoně hostoval. S devítinásobným mistrem francouzské ligy podepsal sedmadvacetiletý útočník smlouvu do roku 2024.

Icardi si loni odchod z Interu vytrucoval. V milánském klubu se nemohl domluvit na prodloužení smlouvy, byl vyřazen z týmu a nesměl s ním dlouho ani trénovat. V září přišel do PSG, v jehož dresu zářil. V 31 zápasech dal 20 gólů a řekl si o setrvání v klubu.

Na základě opce mohl pařížský celek získat Icardiho za 70 milionů eur, ale vzhledem k dopadům koronavirové krize souhlasil Inter podle agentury AFP se snížením částky na méně než 60 milionů eur. Podle italských médií dostane milánský klub 50 milionů okamžitě a dalších osm milionů eur v bonusech. Pokud by se Icardi vracel z PSG do italské ligy, obdrží Inter dalších 15 milionů eur.

"Děkujeme za šest let u nás a přejeme všechno nejlepší v budoucí kariéře," rozloučilo se s Icardim vedení Interu, kam přišel v roce 2013 ze Sampdorie Janov za 13 milionů eur. Za milánský tým odehrál 219 utkání a dal 124 branek.

Další zprávy