Thajci demonstrují dál, tentokrát pochodovali s rakvemi

Zahraničí Zahraničí
12. 4. 2010 8:20
Rakve měly připomenout 21 obětí, které si vyžádaly víkendové střety.
Demonstranti ve středu dobyli parlament.
Demonstranti ve středu dobyli parlament. | Foto: Reuters

Bangkok - Thajskou metropolí dnes opět pochodovaly tisíce protivládních demonstrantů. Tentokrát s sebou však průvod nesl 14 rakví. Ty měly připomenout výsledek víkendových střetů s pořádkovými silami - 21 mrtvých a téměř 900 zraněných.

Jak uvedl server BBC News, většina rakví byla prázdná, minimálně dvě však obsahovaly těla obětí.

Demonstranti požadují, aby premiér Apchisit Vedžadžíva rozpustil parlament a vypsal nové volby. Protesty vypukly už před třemi týdny a stojí za nimi příznivci bývalého premiéra Tchaksina Šinawatry odstaveného od moci pučem roku 2006. Pro-šinawatrovští kandidáti po puči sice vyhráli další volby, ale demonstrace konkurenčního hnutí a soudní rozhodnutí odstavily dva jejich premiéry od moci.

Demonstrující pocházejí většinou z thajského venkova a tvrdí, že zemi ovládají městské elity a armáda, které nedovolí opravdovou vládu demokracie.

Ve středu vyhlásila vláda v hlavním městě výjimečný stav a zmobilizovala desetitisíce vojáků a policistů. Pořádkové síly proti demonstrantům poprvé zasáhly v pátek, kdy se je snažily rozehnat vodními děly a slzným plynem.

V sobotu se policie a armáda snažily získat kontrolu nad dvěma částmi města, které odpůrci režimu už týden blokují. Nejprve proti nim použily slzný plyn a vodní děla, později došlo i na střelbu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy