Teror v metru cestu Obamy a Medveděva do Prahy neohrozí

Zahraničí Zahraničí
29. 3. 2010 10:49
Prezidenti Medveděv i Obama se schůzkou příští týden v Česku nadále počítají
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Otřesné moskevské události z dnešního rána podle zjištění on-line deníku Aktuálně.cz neohrozí podpis nové odzbrojovací smlouvy mezi Ruskem a Spojenými státy. Ten se má odehrát příští týden na setkání prezidentů Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva v Praze.

Podle informací deníku Aktuálně.cz nedostala americká strana žádné signály od svých ruských protějšků, že by se cokoliv měnilo na plánu podepsat novou smlouvu o omezení jaderných zbraní 8. dubna v Praze.

A vzápětí potvrdila totéž také ruská ambasáda v Praze. "Na plánech prezidenta Medveděva přijet do Prahy podepsat Novou smlouvu START se nic nemění," sdělili zástupci tiskového oddělení.

USA a Rusko uzavřely novou smlouvu o odzbrojení minulý týden. V pátek ji stvrdil telefonát mezi oběma prezidenty.

"Tato převratná smlouva zvyšuje bezpečnost obou zemí a potvrzuje vůdčí postavení Američanů a Rusů v oblasti jaderné bezpečnosti a globálního odzbrojení," praví se ve stanovisku, které krátce po telefonickém rozhovoru vydal Bílý dům.

Jednání o smlouvě, jež má nahradit dohodu START I, která vypršela 5. prosince loňského roku, se nicméně táhla celý rok.

Podle Nové smlouvy START redukují obě země své jaderné arzenály tak, aby obsahovaly na každé straně nanejvýš 1500 až 1675 hlavic schopných operačního nasazení.

Poslední podobnou dohodu o jaderném odzbrojení podepsali předchozí prezidenti George Bush a Vladimir Putin v roce 2002 a na jejím základě měl být počet hlavic snížen do roku 2012 na 2200.

Spojené státy se pod tento limit dostaly již nyní, odhaduje se ale, že Rusko by mohlo mít až 2500 hlavic.

Také nová smlouva bude podepsána na deset let. Bílý dům ji považuje za nejvýznamnější počin zahraniční politiky Baracka Obamy od nástupu do funkce v lednu loňského roku.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy