reklama
 
 

Teror v metru cestu Obamy a Medveděva do Prahy neohrozí

29. 3. 2010 10:49
Prezidenti Medveděv i Obama se schůzkou příští týden v Česku nadále počítají

Praha - Otřesné moskevské události z dnešního rána podle zjištění on-line deníku Aktuálně.cz neohrozí podpis nové odzbrojovací smlouvy mezi Ruskem a Spojenými státy. Ten se má odehrát příští týden na setkání prezidentů Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva v Praze.

Podle informací deníku Aktuálně.cz nedostala americká strana žádné signály od svých ruských protějšků, že by se cokoliv měnilo na plánu podepsat novou smlouvu o omezení jaderných zbraní 8. dubna v Praze.

A vzápětí potvrdila totéž také ruská ambasáda v Praze. "Na plánech prezidenta Medveděva přijet do Prahy podepsat Novou smlouvu START se nic nemění," sdělili zástupci tiskového oddělení.

USA a Rusko uzavřely novou smlouvu o odzbrojení minulý týden. V pátek ji stvrdil telefonát mezi oběma prezidenty.

"Tato převratná smlouva zvyšuje bezpečnost obou zemí a potvrzuje vůdčí postavení Američanů a Rusů v oblasti jaderné bezpečnosti a globálního odzbrojení," praví se ve stanovisku, které krátce po telefonickém rozhovoru vydal Bílý dům.

Jednání o smlouvě, jež má nahradit dohodu START I, která vypršela 5. prosince loňského roku, se nicméně táhla celý rok.

Podle Nové smlouvy START redukují obě země své jaderné arzenály tak, aby obsahovaly na každé straně nanejvýš 1500 až 1675 hlavic schopných operačního nasazení.

Poslední podobnou dohodu o jaderném odzbrojení podepsali předchozí prezidenti George Bush a Vladimir Putin v roce 2002 a na jejím základě měl být počet hlavic snížen do roku 2012 na 2200.

Spojené státy se pod tento limit dostaly již nyní, odhaduje se ale, že Rusko by mohlo mít až 2500 hlavic.

Také nová smlouva bude podepsána na deset let. Bílý dům ji považuje za nejvýznamnější počin zahraniční politiky Baracka Obamy od nástupu do funkce v lednu loňského roku.

autor: Zahraničí | 29. 3. 2010 10:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama