Těhotná může rakovinou nakazit plod, varují lékaři

Lucie Kalivodová
14. 10. 2009 9:15
Nová studie vyřešila hádanku, jež mátla lékaře sto let
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Londýn - Ženy trpící rakovinou během těhotenství mohou přenést chorobu na své nenarozené dítě. Prokázali to vědci ve studii, která vyřešila hádanku, jež mátla lékaře sto let. Informovala o tom britská média.

Vzácné případy výskytu stejné rakoviny u matky a dítěte - kterých vědci zaznamenali okolo třiceti - jsou výsledkem genetické mutace, která rakovině umožňuje přesunout se na dítě.

Tento scénář mátl vědce porušením všeobecně přijímaných biologických teorií, které tvrdily, že i kdyby byla rakovina schopna dostat se přes placentární bariéru, byla by zničena dětským imunitním systémem.

Vědci dosud neměli k dispozici genetický důkaz, který by vysvětloval, proč dětský imunitní systém nerozezná a nezničí invazivní rakovinné buňky, které pocházejí od matky a jsou tedy cizí.

Nová studie, která vznikla pod vedením Mela Greavese z Institutu pro výzkum rakoviny (ICR) a byla publikována v odborném časopise National Academy of Sciences, využívala pokročilé genetické identifikace, aby prokázala, že leukemické buňky novorozence byly bezpochyby matčina původu.

Případ osmadvacetileté japonské matky a její dcery odhalil, že leukemické buňky obou nesly stejný zmutovaný rakovinový gen BCR-ABL1, ačkoli nemluvně tento gen nezdědilo.

Nyní vědci zkoumají, jak je možné, že rakovinné buňky dokážou překonat placentární bariéru a přežít v potomcích.

Čtyřrozměrný ultrazvuk pomáhá určit vývojové vady plodu.
Čtyřrozměrný ultrazvuk pomáhá určit vývojové vady plodu. | Foto: Reuters

"Placenta je velmi efektivní bariérou chránící zdraví matky, jinak by tělo matky dítě odmítlo," citoval list The Times vedoucího týmu výzkumníků Mela Greavese.

"Z toho by mělo vyplývat, že pokud by se jen i velice málo buněk dostalo do dítěte, dítě by si s nimi mělo poradit. Ale toto dokazuje, že mutace může ovlivnit schopnost rozeznat mezi vlastními a cizími buňkami. Může se to navíc stávat častěji, než předpokládáme," dodal. 

 

Právě se děje

Další zprávy