Tamilský tygr č.1 padl. Byl teroristou v hávu spasitele

Roman Gazdík
19. 5. 2009 16:40
Dramatický příběh jedné z hlavních postav občanské války na Srí Lance je psán krví
O Prabhakaranově soukromém životě není mnoho známo. Na snímku se svou ženou Mathivathani a mladším synem Balachandranem
O Prabhakaranově soukromém životě není mnoho známo. Na snímku se svou ženou Mathivathani a mladším synem Balachandranem | Foto: Reuters

Kolombo - Je to zločinec, nebo hrdina? A je Velupillai Prabhakaran naživu, nebo byl zabit? Pro obyvatele Srí Lanky jsou to klíčové otázky. A odpovědi na ně budou nepochybně záviset na tom, čemu lidé chtějí věřit a v co doufají.

Pro jedny je to ochránce hinduistických Tamilů před diskriminací ze strany většinových buddhistických Sinhálců. Pro druhé megalomaniak a krutý terorista, který se neštítil vůbec ničeho.

Každopádně Prabhakaran je - či spíše byl - hlavní hnací silou separatistických Tygrů osvobození tamilského Ílamu (LTTE) alias Tamilských tygrů, kteří si kladou za cíl vytvořit samostatný tamilský stát na severu a východě ostrova.

A o diskriminaci menšinového obyvatelstva na Srí Lance není podle lidskoprávních organizací pochyb.

Buddhistické řešení

Evropská unie po pondělním setkání Rady ministrů zahraničních věcí vyzvala srílanskou vládu, aby zajistila "plně inkluzivní" politické řešení konfliktu, což v překladu znamená, aby zrovnoprávnila postavení Tamilů a dalších menšin na ostrově. Při úterních slovech prezidenta Mahinda Rajapaksy však muselo mnohé mrazit.

Ve svém očekávaném projevu k národu sice prohlásil, že je třeba najít "řešení (konfliktu) přijatelné pro všechny komunity", toto řešení však má být založeno na "buddhistické filosofii". Tamilové jsou přitom hinduisté.

Podobný přístup úřadů vedl Prabhakarana, narozeného v roce 1954 v severosrílanském pobřežním městě Velvettithurai, aby v roce 1972 založil hnutí Noví tamilští tygři (TNT) a o tři roky později provedl svou první politickou vraždu.

LTTE byli nechvalně známi tím, že do svých řad nabírali děti
LTTE byli nechvalně známi tím, že do svých řad nabírali děti | Foto: Reuters

Aflred Duraippah, křesťanský starosta správního střediska severní Srí Lanky, města Jápané alias Jaffna, byl zavražděn kvůli násilnému potlačení protestů ve městě, během kterého bylo devět Tamilů zabito srílanskou policií.

Do občanské války

Prabhakaran, který prý byl jako mladík jen průměrným studentem, jako své vzory v jednom z interview uvedl Napoleona, Alexandra Velikého a dva bývalé vůdce hnutí za indickou nezávislost: Subhaš Čandru Boseho a Bhagata Singha.

V roce 1976 se jeho TNT přejmenovali na Tygry osvobození tamilského Ílamu (LTTE) a začali s guerillovými operacemi menšího typu. Stoupenci LTTE se rekrutovali především z řad nespokojené tamilské mládeže a podporovali je také indičtí Tamilové a Tamilové žijící v diaspoře. Svou do té doby nejambicióznější operaci provedli 23. července 1983, kdy nedaleko Jápané zabili 13 srílanských vojáků.

Následovaly vládou podporované pogromy proti menšinovým Tamilům (takzvaný Černý červenec), při kterých bylo zabito nejméně 400 lidí, masivní tamilský exodus ze Srí Lanky a počátek občanské války, při které se ani jedna ze stran neštítila masakrování civilistů. Celkem si konflikt vyžádal podle odhadů přes 80 tisíc obětí.

Vyšetřete údajné masakry civilistů vládními vojáky, vyzvala v pondělí Srí Lanku EU
Vyšetřete údajné masakry civilistů vládními vojáky, vyzvala v pondělí Srí Lanku EU | Foto: Reuters/WarWithoutWitness.com

Proslulou technikou, kterou Tamilští tygři vypilovali, se staly sebevražedné atentáty, pro něž vytvořili speciální jednotku, takzvané Černé tygry. Do akcí chodili vybaveni speciálně vytvořeným pásem s výbušninami a k operacím neváhali využívat ani ženy.

Těch bylo mezi sebevražednými atentátníky podle odhadů třicet až čtyřicet procent. V počtu provedených sebevražedných atentátů nemají Černí tygři mezi ostatními profesionálními sebe-vrahy konkurenci, islamistické "mučedníky" nevyjímaje.

Jejich vůbec nejznámější akcí tohoto typu bylo zavraždění bývalého indického premiéra Rádživa Gándhího v roce 1991. Prabhakaran a ostatní vedoucí činitelé LTTE se mu údajně chtěli pomstít za to, že poslal na Srí Lanku ve druhé polovině osmdesátých let coby mírotvorce indické vojáky. Prabhakaran byl následně kvůli organizování atentátu odsouzen indickým soudem in absentia k smrti.

Znovu od začátku?

„Jsou zde tři základní podmínky. První je tamilská domovina, druhou tamilská národnost a třetí tamilské právo na sebeurčení," promluvil Prabhakaran o cílech svého boje při své jediné tiskové konferenci po dohodě o příměří s vládou v roce 2002. „Jakmile budou tyto podmínky uznány, nebo bude předestřeno politické řešení, které je uzná a se kterým budou naši lidé spokojeni, našeho požadavku na (nezávislý) Ílam se vzdáme."

V roce 2006 boje propukly znovu a Prabhakaran se opět začal tajně přesunovat z jednoho svého tajného úkrytu v džungli do druhého. Oficiálně vláda příměří zrušila na počátku roku 2008 a pak rozpoutala velkou ofenzivu.

O rok později se jí podařilo ukořistit „hlavní město" LTTE Kilinochchi a jejich důležitý přístav Mullaitivu, 18. května oznámila, že Prabhakaran zahynul, když se pokoušel uprchnout z obklíčení v sanitce a o den později srílanská televize odvysílala záběry jeho údajného těla.

Jeho smrt však na své internetové stránce Tamilští tygři popřeli.

"Chtěl bych informovat světovou tamilskou komunitu rozrušenou posledními momenty války, že náš milovaný vůdce Velupillai Prabhakaran je naživu a v bezpečí," oznámil jejich šéfdiplomat Selvarajah Pathmanathan na internetové stránce rebelů www.tamilnet.com.

Ať už tedy doopravdy, nebo jako legenda - Prabhakaran bude žít dál. Nic to však nezmění na tom, že jsou LTTE po 26 letech tam, kde byli na začátku - jsou guerillovou jednotkou, která nemá pod svou kontrolou žádné území.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy