Damašek - Letadlo syrské armády MiG-21 nečekaně přistálo na vojenské základně v sousedním Jordánsku a pilot tam požádal o azyl, který dostal. Oznámilo to jordánské ministerstvo informací
Syrská armáda předtím potvrdila, že s jedním pilotem ztratila kontakt. Syrské letectvo vlastní přibližně 120 strojů MiG-21.
"Letoun pilotovaný plukovníkem Hasanem Mardím Hamadím se nacházel blízko syrské jižní hranice předtím, než se ztratil z obrazovky radaru v 10:34," citovala z televizní zprávy agentura AFP.
Ze syrských ozbrojených sil, které potlačují v zemi povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada, dezertovaly už desetitisíce vojáků. Toto je však první potvrzený případ útěku pilota i se strojem.
Podle pozdějšího vyjádření jordánského ministerstva byli v kokpitu dva muži, i druhý Syřan požádal o azyl.
Syrské letectvo je považováno za vůbec nejloajálnější složku armády a jeho příslušníci jsou režimem důkladně prověřováni. Většina z nich se rekrutuje z náboženské menšinové komunity alávitů, ke které patří i Asad a která režim v nynějším konfliktu brání, protože se v případě porážky obává perzekucí ze strany většinových sunnitských muslimů.
Od loňského března zahynulo v Sýrii už přes šestnáct tisíc lidí, provládní jednotky bombardují města a vesnice, kde působí rebelové ze Svobodné syrské armády. Některé části v severní a centrální oblasti země už režim neovládá.
Dezerce pilotů i s letadly se odehrály loni také při konfliktu v Libyi. Několik letců odmítlo příkaz Muammara Kaddáfího k bombardování a přistáli se svými stroji na Maltě.
Pro jordánskou vládu jde o ožehavý problém. Připojila se sice k prohlášení Ligy arabských států, kritizujících Asada, ale Sýrie je nadále důležitým obchodním partnerem Jordánska.