Kopáči u Rakky bojují s časem. Z masových hrobů vytáhli už stovky těl včetně dětí

Zahraničí Patrik Salát, Zahraničí
30. 11. 2018 21:33
Když v jiné zemi najdou hrob se zavražděným člověkem, následuje dlouhé ohledávání těla. Vyšetřování, kdo dotyčného zabil, kdy a proč. Nikoliv v syrské Rakce. Pro tamní "kopáče" je to už téměř rutina.
Masový hrob v syrské Rakce.
Masový hrob v syrské Rakce. | Foto: ČTK

Abd Arawf Ahmed a dělníci s rouškami vytahují další tělo z masového hrobu. Jeho ohledání zabere jen dvě minuty. Ahmed během krátké chvíle dokáže poznat, že šlo o mladou ženu kolem 30 let a s největší pravděpodobností sem byla přinesena z nemocnice. Příčina smrti: neznámá.

Na další zkoumání Ahmed nemá čas. Jeho tým tak pokračuje v práci a během dopoledne vykope celkem pět mrtvol.

"Našli jsme tři malé děti. Jednomu bylo šest měsíců, dalšímu asi dva dny a třetí bylo dvouleté," říká Ahmed britskému serveru The Independent. "Zemřely kvůli explozím, náletům a ostřelování."

Z masového hrobu, který byl před měsícem objeven poblíž Rakky, bylo dosud exhumováno zhruba 500 těl. U syrského města, které bylo v minulých letech sídlem radikální organizace Islámský stát (IS), se už našlo devět podobných pohřebišť. Toto patří podle agentury AP k největším. Úřady zabývající se pátráním po mrtvých odhadují, že na místě bude až 1500 těl.

Exhumační pracovníci bojují s časem

Práce tamních dělníků a asistentů forenzního lékaře tak zdaleka není u konce. Lidé, jejichž těla leží v oblasti známé jako Panorama Park, padli během tvrdých bojů při osvobozování města. To se odehrálo před více než rokem a trvalo čtyři měsíce.

Mezi mrtvými jsou civilisté i islamisté. Většina dosud vykopaných těl nicméně patří ženám a dětem.  

"Bojujeme s časem. Těla se rozkládají velmi rychle," vysvětluje pro AP Sara Kayyaliová z lidskoprávní organizace Human Rights Watch. "Pokud ostatky nezískáme v dobrém stavu, většina důkazů může být ztracena a my nezjistíme, kdo je za ty zločiny zodpovědný," dodává.

Masový hrob v syrském městě Rakka.
Masový hrob v syrském městě Rakka. | Foto: ČTK

Exhumační pracovníci tak dělají, co mohou. Stěžují si ale na nedostatek peněz i forenzních expertů. Začínají v osm hodin ráno a každý den pracují více než sedm hodin, aby bylo možné identifikovat co nejvíce mrtvých.  

"Poté co vytáhneme tělo z hrobu, dokumentujeme, jestli patří bojovníkovi, dítěti, dospívajícímu nebo třeba ženě. Zaznamenáme také oblečení, výšku, různá zranění, příčinu smrti, v čem byla oběť zabalena a její pozici v hrobě," vysvětluje pro AP doktor Abdul Raúf Ahmed.

Civilisté po boku džihádistů

Satelitní snímky ukazují, že obří pohřebiště v Panorama Parku začalo vznikat už v únoru 2017. Tehdy Islámský stát ztratil přístup k okolí Rakky, které se podařilo dobýt arabsko-kurdským milicím známým jako Syrské demokratické síly (SDF).

Dělníci vytahují další tělo v Rakce.
Dělníci vytahují další tělo v Rakce. | Foto: Reuters

Loni v červnu město kompletně obklíčily mezinárodní koaliční síly pod vedením USA. V následujících měsících stoupl počet civilních obětí, protože začalo bombardování, a islamisté navíc hojně používali civilisty jako živé štíty.

Jelikož nebylo kam pohřbívat mrtvé, místní využili každého kousku země. Proto jsou v Panorama Parku civilisté po boku džihádistů.

"Oni tu byli prakticky uvězněni. Islámský stát nedovolil nikomu opustit město a koalice bombardovala úplně všechno. Neměli tak jinou možnost než zemřít," uzavírá Ahmed.

Rusko, které je spojencem Damašku, krátce po dobytí Rakky koalici obvinilo ze špatné taktiky. "Prudké bombardování" podle Moskvy usmrtilo tisíce civilistů. Koalice ale tvrdí, že se snažila ztráty mezi civilním obyvatelstvem minimalizovat. Rusko bylo z podobně brutálního postupu obviněno při osvobozování severosyrského Aleppa v roce 2016.

Video: Mosul zeje prázdnotou. Centrum je vybombardované, vzduchem se line zápach mrtvol

Mosul zeje prázdnotou. Centrum je vybombardované, vzduchem se line zápach mrtvol | Video: Simona Fendrychová
 

Právě se děje

Další zprávy