Washington - Sýrie se vyhne americkým vzdušným úderům, pokud přizná, že vlastní chemické zbraně, a umožní mezinárodním expertům jejich likvidaci.
Ruský návrh, který nepřímo pochválil v nočních rozhovorech pro americké televize Barack Obama, zřejmě odvrátí útok pro nejbližší dny či týdny.
Syrská vláda v úterý s návrhem souhlasila. Podle agentury Interfar to řekl syrský ministr zahraničí Valíd Mualím. Realizovat takový plán ale nebude jednoduché.
Nikdo kromě několika špiček režimu prezidenta Bašára Asada přesně neví, kolik má Sýrie chemických zbraní, jaké jsou a kde jsou skladovány.
Například armádní dezertér, který sloužil u jednotky starající se o chemický program, uvedl, že režim přemístil všechny plyny a chemikálie do oblasti u pobřeží Středozemního moře, kde je ozbrojená opozice vůči Asadovi nejslabší a armáda tam kontroluje celistvé území.
Ale kdo ví, zda je tomu skutečně tak? Informace od zběhů či exulantů se Západu neosvědčily v roce 2003, kdy řada Iráčanů lhala a uváděla zpravodajské služby v omyl, aby dosáhla amerického útoku a svržení Saddáma Husajna.
Západní rozvědky odhadují zásoby na stovky tun, ne-li více než tisíc. Jedná se tedy zřejmě o jeden z největších arzenálů tohoto typu zbraní na světě.
Pokud by Asad souhlasil, musela by Sýrie nejprve podepsat Úmluvu o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a jejich zničení. K té se připojilo 189 států, ale Sýrie mezi nimi jako jedna z mála zemí není.
Zásoby zbraní hromadného ničení shromažďovala pro případ konfliktu s Izraelem, kterému v konvenční výzbroji nemohla a nemůže konkurovat. Nicméně Damašek oficiálně nikdy nepřiznal, že chemikálie jako sarin, tabun, yperit nebo plyn VX vlastní.
Asadův souhlas by znamenal, že by do Sýrie přijel početný tým zbrojních expertů OSN, který by měsíce ověřoval zásoby chemických zbraní. Úzkostlivě tajnůstkářský režim by tak nechal celý svět nahlédnout do svých přísně střežených zákoutí.
Bude ochoten k něčemu takovému? A je možné spolehlivě stav chemických zbraní zjistit a zničit v době, kdy v Sýrii zuří občanská válka a sotva bude moci někdo inspektorům garantovat stoprocentní bezpečnost?
Při nakládání s chemikáliemi je samozřejmě třeba dodržovat přesný postup.
"V každém případě to vyžaduje speciální uskladnění, speciální obaly. Jakékoliv narušení takového obalu nebo jakákoliv prudká změna klimatických podmínek by mohla mít katastrofální důsledky. Většinou je to v bunkrech nebo sklepních prostorách.
Je známo, že Irák měl velké množství chemických zbraní a materiálu pro výrobu chemických zbraní. Po válce, po roce 1992, to zlikvidovali důsledně. Pod dohledem veliké skupiny specialistů OSN," řekl Aktuálně.cz v rozhovoru velitel československé protichemické jednotky ve válce v Perském zálivu v roce 1991 plukovník Jan Valo.
Nervové plyny se likvidují buď ve spalovně, nebo neutralizací jinými chemikáliemi. Spojené státy a Rusko začaly své zásoby ničit na začátku devadesátých let, když skončila studená válka. Dodnes s tím nejsou hotovy.
Ničení syrského arzenálu by si tedy vyžádalo ne měsíce, ale roky a stálo by to miliardy dolarů.
Přesto návrh zřejmě dostane šanci. Francie oznámila, že chce plán na kontrolu a likvidaci syrských zbraní předložit ke schválení Radě bezpečnosti OSN.
Rusové zpočátku popírali, že Sýrie má zásoby chemických zbraní. Pak popírali masakr chemickými zbraněmi. Nyní obrátili. To je velmi dobré," řekl šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius.