reklama
 
 

Švýcarsko omezí pracovní povolení pro Čechy

18. 4. 2012 18:25
Nařízení začne platit od 1. května, týká se občanů osmi zemí Evropské unue

Bern - Švýcarsko omezuje přistěhovalectví z osmi východoevropských členských zemí EU. Od prvního května dostane ročně povolení k pobytu v této alpské zemi jen asi 2000 zájemců z Česka, Polska, Slovenska, Maďarska, Slovinska, Litvy, Lotyšska a Estonska.

Evropská unie rozhodnutí Bernu podle agentury DPA kritizovala a označila to za narušení volného pohybu osob.

Švýcarsko kritiku odmítá a své rozhodnuté obhajuje příslušným unijním nařízením, podle kterého může být mobilita osob v EU omezena, pokud v určitém roce přesáhne počet žádostí o povolení k pobytu nejméně o deset procent průměr za předchozí tři roky.

Do Švýcarska, které je členem takzvaného schengenského prostoru volného pohybu, jezdí za prací řada unijních občanů. Zaměstnání zde hledají i obyvatelé nových zemí EU.

"Toto opatření považuji za porušení dohody o volném pohybu osob," prohlásila v reakci na rozhodnutí švýcarské vlády šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová.

Dodala, že úmluvy mezi Bernem a Bruselem nemají činit rozdíly mezi jednotlivými unijními občany. Ashtonová rovněž nepovažuje švýcarské opatření hospodářsky a ani s ohledem na situaci na pracovním trhu za odůvodněné

autor: ČTK | 18. 4. 2012 18:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama