Švýcaři hlasují o svých jaderných elektrárnách. Když schválí "antijádro", první se vypnou už za rok

Václav Lavička
25. 11. 2016 12:47
Švýcaři budou v neděli v referendu hlasovat o zkrácení životnosti svých pěti jaderných elektráren. Pokud by iniciativu schválili, přestaly by první tři elektrárny fungovat již příští rok a poslední by se od sítě odpojila v roce 2029. Podle průzkumů mají zastánci i odpůrci zhruba stejnou podporu. Na jaderné elektrárny připadá více než třetina švýcarské výroby elektřiny.
Švýcarská jaderná elektrárna Goesgen.
Švýcarská jaderná elektrárna Goesgen. | Foto: ČTK

BernŠvýcaři půjdou v neděli k volebním urnám, aby ve všelidovém hlasování rozhodli o budoucnosti pěti jaderných elektráren.

Na ně připadá více než třetina tamější výroby elektřiny. A v zimním období, kdy klesá výkon vodních elektráren, to je ještě více.

Občané mají podpořit, nebo naopak odmítnout "antijadernou" iniciativu, s níž přišla Strana zelených a kterou podpořili například sociální demokraté, Evangelická lidová strana a četné ekologické organizace.

Výsledek referenda bude mít platnost zákona. Jeho iniciátoři požadují, aby se už příští rok od sítě odpojily tři elektrárny a další dvě v roce 2024 a v roce 2029. Tvrdí, že země je schopna jejich výpadek nahradit výrobou z obnovitelných zdrojů. A díky investicím do nich vzniknou desetitisíce nových pracovních míst. 

Odpůrci to pokládají za nereálné. Varují, že bude vážně ohrožena energetická bezpečnost alpské konfederace, kde se v přepočtu na obyvatele spotřebuje kolem sedmi tisíc kilowatthodin elektřiny ročně. Země by tak musela začít dovážet mnohem více energie ze zahraničí, a to především z francouzských jaderných a německých uhelných elektráren.

Proti odstavení jaderných elektráren se staví Spolková rada (vláda) i většina poslanců. Stejně tak hospodářský svaz Economiesuisse, Švýcarský svaz živnostníků a četné další soukromé instituce nakloněné jaderné energetice.

Zastánci i odpůrci přitom mají podle odhadů přibližně stejnou podporu.

Elektrárny se odstaví, teprve až "dožijí"

Těžkou ránu jaderné energetice ve světě naposledy zasadila havárie v japonské elektrárně Fukušima v březnu 2011. Německo začalo několik měsíců poté odpojovat některé bloky.

Švýcaři také řekli, že se chtějí bez jádra obejít, ale šli na to jinak. Zakázali výstavbu nových jaderných elektráren, ale konkrétní data vyřazování stávajících neurčili. Jejich bloky mají sloužit tak dlouho, jak jen to bude možné.

Z toho plyne, že většina bloků v alpské konfederaci může vyrábět ještě tři dekády. V nedělním referendu budou lidé rozhodovat o tom, zda se celková životnost pěti zmíněných elektráren zkrátí na 45 let.

Švýcarsko v současné době patří mezi sedmnáct evropských zemí provozujících jaderné elektrárny. Bez jádra se obejdou například Itálie, Rakousko, Řecko či všechny skandinávské země s výjimkou Finska.

 

Právě se děje

Další zprávy