Svět vyhlíží termín konkláve, kardinálové zatím otálejí

Volba nového papeže podle všeho nezačne dříve než příští týden
Foto: Reuters

Vatikán - Svět zatím marně čeká na rozhodnutí o zahájení volby nového papeže.

Kardinálové se sice od pondělí scházejí ve Vatikánu k zasedání generální kongregace, aby mimo jiné stanovili datum volebního konkláve, zatím tak ale neučinili.

Například někteří američtí kardinálové totiž podle agentury DPA požadují, aby bylo na přípravu více času.

Italové spěchají

I když v Římě ještě v úterý chybělo několik ze 115 ohlášených kardinálů, kteří se mají zúčastnit konkláve, je stále možné, že hlasování o jeho termínu se odehraje ještě během středy.

Začít by pak mohlo příští pondělí, uvedla agentura DPA s tím, že na urychlenou volbu naléhají především italští kardinálové.

Několik kardinálů z USA, mezi nimi Patrick O'Malley z Bostonu a Francis George z Chicaga, však údajně požadovali, aby měli kardinálové více času na debaty konané před konkláve.

"Ještě nejsme připraveni. Nikdy jsem nepředpokládal, že začneme 10. nebo 11. března," řekl George italskému deníku La Stampa.

Podle něj je lepší mít víc času na diskuse a pak mít jen krátké konkláve. Proti překotnému postupu se podle DPA vyslovil například i německý kardinál Walter Kasper.

Vyhlížení Velikonoc

Papež Benedikt XVI. mává věřícím z balkónu svého letního sídla Castel Gandolfo.
Papež Benedikt XVI. mává věřícím z balkónu svého letního sídla Castel Gandolfo. | Foto: Reuters

Římskokatolická církev je přechodně bez papeže od minulého čtvrtka, kdy se úřadu dobrovolně vzdal 85letý Benedikt XVI. Vatikán usiluje o to, aby byl nový papež zvolen do Velikonoc, které budou na přelomu března a dubna.

Vatikánský mluvčí Federico Lombardi upřesnil, že u hlasování o zahájení konkláve nemusí být přítomni všichni volitelé papeže. Stačí prý, když ještě chybějící kardinálové kolegy ujistí, že se do stanoveného termínu včas dostaví.

Právo zúčastnit se konkláve mají všichni kardinálové mladší 80 let. Mezi 115 voliteli je i 69letý pražský arcibiskup Dominik Duka. Druhý český kardinál, bezmála 81letý Miloslav Vlk, se účastní jen jednání kongregace.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Piráti budou usilovat o předčasné volby, Bartoš chce jednat s ostatními stranami i se Zemanem

Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly předčasné volby. Předseda strany Ivan Bartoš ve sněmovně novinářům řekl, že kvůli tomu osloví k jednání ostatní strany včetně vládního ANO. O schůzku požádá i prezidenta Miloše Zemana. Rozpuštění sněmovny považuje za lepší variantu, než vyslovení nedůvěry kabinetu.

"Jako první krok se pokusíme vyvolat předčasné volby hned poté, co Senát schválí volební zákon a ten bude podepsán prezidentem. Podle nás je to jediná správná možnost, která umožní znovu rozdat politické karty," uvedl Bartoš. Pokud by sněmovna hlasovala o nedůvěře vládě, Piráti a STAN by kabinet nepodpořili, rozpuštění komory a nové volby ale pokládají za vhodnější.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy