Benedikt XVI. rezignoval, začíná hledání jeho nástupce

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 2. 2013 23:42
Pontifikát hlavy církve oficiálně vypršel úderem čtvrteční 20. hodiny
Foto: Reuters

Řím - Benedikt XVI., nyní již emeritní papež, přepsal dějiny římskokatolické církve a křesťanství.

S úderem osmé večerní hodiny se stal od roku 1419 první hlavou katolické církve, která nezemřela ve svém úřadu, jak je obvyklé, ale opustila ji dobrovolně.

Momentálně pobývá v letním sídle Castel Gandolfo nedaleko Říma. Po zhruba dvou měsících Benedikta čeká stěhování do bývalého kláštera Mater Ecclesiae uvnitř Vatikánu. Tam bude bydlet v domku s přilehlou zahradou.

I poslední den svého pontifikátu měl Benedikt XVI. napilno.

Už v sedm hodin ráno se jako každý den zúčastnil mše v soukromé kapli se svým osobním tajemníkem. Hodinu před polednem se rozloučil s kardinály, kteří se už zítra sejdou k prvním poradám o volbě nového papeže.

Po páté odpoledne Benedikt XVI. opustil papežské sídlo ve vatikánském Apoštolském paláci a helikoptérou odletěl do letního sídla v Castel Gandolfo, kde lidem požehnal z okna. Úderem 20. hodiny oficiálně přestal být papežem.

V tu chvíli dočasně stanul v čele církve i státu Vatikán státní sekretář kardinál Tarcisio Bertone.

Konkláve složené ze 115 kardinálů se sejde pravděpodobně kolem 9. března a vybere nového papeže, což potrvá zhruba dva až tři dny. Jméno nástupce Benedikta XVI. bychom tak měli znát nejpozději v polovině března.

Poslední hodiny 265. papeže - duchovního vůdce více než 1,2 miliardy katolíků z celého světa - jsme sledovali online:

20:52 - Konkláve, uzavřené volební shromáždění kardinálů mladších 80 let, by se mělo v Sixtinské kapli sejít v nejbližších dnech či týdnech. Církevní hodnostáři chtějí, aby církev měla nové vedení ještě před začátkem Velikonoc, nejdůležitějších křesťanských svátků, které letos začnou 30. března.

20:26 - Ostrahu komplexu nedaleko Říma převzala vatikánská policie. Švýcarští gardisté se do rezidence Castel Gandolfo vrátí až s příjezdem nového papeže.

20:05 - Začalo období prázdného papežského stolce, takzvaná sedisvakance. Bude trvat do zvolení nového papeže, které se očekává v nejbližších dnech či týdnech.

20:01 - Brána papežovy letní rezidence Castel Gandolfo se úderem 20. hodiny uzavřela a příslušníci Švýcarské gardy opustili svá stanoviště. Šlo o znamení konce pontifikátu Benedikta XVI. O bezpečnost emeritního papeže se nyní bude starat vatikánská policie.

Švýcarská garda před branou Castel Gandolfo.
Švýcarská garda před branou Castel Gandolfo. | Foto: Reuters

19:36 - Benedikt XVI. během čtvrtečního setkání s kardinály oznámil i s Miloslavem Vlkem a Dominikem Dukou. Vlkovi řekl, že letos nepřijede na Velehrad na cyrilometodějské oslavy.

18:22 - Benediktovým posledním slovům z titulu papeže naslouchalo na 10 tisíc lidí. "Celým svým srdcem, veškerými modlitbami, myšlenkami a silou bych rád pracoval na společném dobru a na dobru pro církev i lidstvo. Díky vaším sympatiím cítím obrovskou podporu," řekl jim mimo jiné.

Benedikt XVI. naposledy požehnal věřícím.
Benedikt XVI. naposledy požehnal věřícím. | Foto: Reuters

17:54 - "Moc vám děkuji za přátelství. Od 20:00 už nebudu papežem, stanu se poutníkem, který se vydá na poslední cestu po této Zemi. Buďme dál s bohem pro dobro církve a světa," řekl Benedikt XVI. shromážděným věřícím z balkonu papežova letního sídla v Castel Gandolfo, pokynul jim a zmizel v útrobách rezidence. Některé z nich dojal k slzám.

17:45 - Benedikt XVI. se chystá naposledy veřejně vystoupit jako papež. Učiní tak z balkonu své letní rezidence. Na jeho slova čekají stovky lidí, kteří se mačkají na malém náměstí v centru městečka Castel Gandolfo.

17:38 - Při nástupu a výstupu z černého mercedesu, který dosluhujícího papeže vezl do letní rezidence, působil Benedikt XVI. klidným dojmem a rozdával úsměvy.

17:25 - Benedikt XVI. přistál v Castel Gandolfo. Za několik okamžiků se vydá autem do letní rezidence. Právě z jejího okna by měl okolo 18. hodiny naposledy požehnat věřícím.

17:15 - "Děkuji vám za vaši lásku a podporu," píše papež ve svém posledním tweetu, zveřejněném před malou chvílí. Jeho účet, který zprovoznil loni, tím končí.

Odlet papeže Benedikta XVI. z Vatikánu dojal některé lidi až k slzám.
Odlet papeže Benedikta XVI. z Vatikánu dojal některé lidi až k slzám. | Foto: Reuters

17:06 - Vrtulník je ve vzduchu. Benedikt XVI. naposledy v roli papeže opustil Vatikán. Rozezněly se zvony Svatopetrské baziliky.

17:00 - Papež Benedikt XVI. právě přijíždí k heliportu na kraji Vatikánu, odkud ho vrtulník italského letectva dopraví do 30 kilometrů vzdáleného městečka Castel Gendolfo.

16:45 - Nástup Benedikta XVI. do vrtulníku se posouvá na 17. hodinu. Z vatikánského heliportu se pak vydá na svou poslední cestu v roli papeže. Poletí do městečka Castel Gandolfo, kde sídlí papežská letní rezidence. Právě z jejího okna okolo 18. hodiny naposledy požehná věřícím.

16:33 - Do papežova odletu z Vatikánu směr Castel Gandolfo zbývá něco okolo deseti minut, hlásí CNN.

Spouštění tapisérie z okna papežovi letní rezidence v Castel Gandolfo.
Spouštění tapisérie z okna papežovi letní rezidence v Castel Gandolfo. | Foto: Reuters

16:15 - Benedikt XVI. by měl každou chvílí dorazit k vatikánskému heliportu, odkud by se měl vydat na svou poslední cestu v roli papeže. Poletí do městečka Castel Gandolfo, kde sídlí papežská letní rezidence. Právě z jejího okna by měl okolo 18. hodiny naposledy požehnat věřícím.

15:13 - Ještě během čtvrtečního odpoledne by se měli technicky založení věřící dočkat posledního tweetnutí z Benediktova papežského účtu. Pak se jeho účet odmlčí. Za Vatikán bude tweetovat nadále komunikovat státní sekretář kardinál Tarcisio Bertone.

14:15 - Vatikán zveřejnil informaci, že Benedikt XVI. měl rozepsanou svoji v pořadí čtvrtou papežskou encykliku, ale už ji nestihl dokončit. Encykliky jsou listy, ve kterých se papež vyjadřuje k věroučným otázkám a které platí za stanovisko církve. Vydávány jsou v latinském originále a v autorizovaných překladech.

Benedikt XVI. naposledy hovoří ke kardinálům.
Benedikt XVI. naposledy hovoří ke kardinálům. | Foto: Reuters

13:05 - Benedikt XVI. se se všemi kardinály rozloučil osobně, potřásl každému rukou. Byli mezi nimi i Dominik Duka a Miloslav Vlk. Volby nového papeže se ale zúčastní jen Duka, protože Vlk už překročil hranici osmdesáti let věku.

Vzpomínku Miloslava Vlka na konkláve v roce 2005 si můžete přečíst ZDE:

13:00 - Připomeňme si některá jména, která se nejčastěji skloňují v souvislosti s nástupnictvím po Benediktu XVI. Mezi největší favority patří prezident papežské rady pro spravedlnost a mír Peter Turkson z Ghany, prefekt kongregace pro biskupy Kanaďan Marc Ouellet, milánský arcibiskup Angelo Scola nebo arcibiskup z brazilského Sao Paula Odilo Pedro Scherer.

Přehled deseti vážných uchazečů najdete v následující grafice.

12:05 - Při rozloučení s kardinály Benedikt XVI. uvedl, že bude "zcela oddán" novému papeži a vyzval k zachování jednoty římskokatolické církve. Kardinály také vyzval, aby při volbě nového pontifika spolupracovali jednotně "jako orchestr", ve kterém lze dosáhnout "dohody a harmonie".

11:40 - Australský kardinál George Pell, který je nejvyšším představitelem římskokatolické církve ve své zemi, ve čtvrtek nečekaně ostře kritizoval odstupujícího Benedikta XVI. Kardinál, který se v příštích dnech zúčastní volby nového papeže, pontifikovi vyčetl, že svým krokem církev destabilizoval a že tím zkomplikoval postavení jeho budoucího nástupce.

Benediktovu rezignaci označil Pell za nebezpečný precedens, který by v budoucnu mohl vést část církevních špiček k tomu, aby v případě nesouhlasu s novým papežem ho přinutily k odchodu. Australský kardinál se zúčastní ve Vatikánu volby nového papeže, ale nepatří k favoritům na zvolení.

Podívejte se na fotografie ze středeční poslední generální audience Benedikta XVI.

10:55 - Papež bude užívat titul "emeritní papež" nebo "emeritní pontifik římský". Ponechá si své papežské jméno Benedikt XVI. a nebude se vracet k občanskému jménu Joseph Ratzinger. Jako oslovení se dál bude užívat "Jeho Svatost". Papežský zlatý prsten zvaný také rybářský bude zničen speciálním stříbrným kladívkem, přesně podle tradice. "Předměty úzce spjaté s petrským úřadem musí být zničeny," sdělil Vatikán. Rozlomí se také Benediktova pečeť

Benedikt XVI. bude v bývalém vatikánském klášteře bydlet v domku s ovocným sadem, kde rostou i pomeranče. Svojí oblíbenou pochoutku - pomerančovou marmeládu - si tak prý bude moci dopřát s vlastních zdrojů.

10:55 - Osm let trval pontifikát Benedikta XVI. Byl tedy mnohem kratší než pontifikát Jana Pavla II., který stál v čele církve sedmadvacet let. Vůbec nejdéle sloužícím "náměstkem Krista" byl Pius IX. Na Svatém stolci strávil dvaatřicet let (1846 až 1878). Naopak pontifikát Jana Pavla I., zvoleného v roce 1978, trval jen třiatřicet dní. Papež nečekaně zemřel na infarkt. 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy