Benedikt XVI. rezignoval, začíná hledání jeho nástupce

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 2. 2013 23:42
Pontifikát hlavy církve oficiálně vypršel úderem čtvrteční 20. hodiny
Foto: Reuters

Řím - Benedikt XVI., nyní již emeritní papež, přepsal dějiny římskokatolické církve a křesťanství.

S úderem osmé večerní hodiny se stal od roku 1419 první hlavou katolické církve, která nezemřela ve svém úřadu, jak je obvyklé, ale opustila ji dobrovolně.

Momentálně pobývá v letním sídle Castel Gandolfo nedaleko Říma. Po zhruba dvou měsících Benedikta čeká stěhování do bývalého kláštera Mater Ecclesiae uvnitř Vatikánu. Tam bude bydlet v domku s přilehlou zahradou.

I poslední den svého pontifikátu měl Benedikt XVI. napilno.

Už v sedm hodin ráno se jako každý den zúčastnil mše v soukromé kapli se svým osobním tajemníkem. Hodinu před polednem se rozloučil s kardinály, kteří se už zítra sejdou k prvním poradám o volbě nového papeže.

Po páté odpoledne Benedikt XVI. opustil papežské sídlo ve vatikánském Apoštolském paláci a helikoptérou odletěl do letního sídla v Castel Gandolfo, kde lidem požehnal z okna. Úderem 20. hodiny oficiálně přestal být papežem.

V tu chvíli dočasně stanul v čele církve i státu Vatikán státní sekretář kardinál Tarcisio Bertone.

Konkláve složené ze 115 kardinálů se sejde pravděpodobně kolem 9. března a vybere nového papeže, což potrvá zhruba dva až tři dny. Jméno nástupce Benedikta XVI. bychom tak měli znát nejpozději v polovině března.

Poslední hodiny 265. papeže - duchovního vůdce více než 1,2 miliardy katolíků z celého světa - jsme sledovali online:

20:52 - Konkláve, uzavřené volební shromáždění kardinálů mladších 80 let, by se mělo v Sixtinské kapli sejít v nejbližších dnech či týdnech. Církevní hodnostáři chtějí, aby církev měla nové vedení ještě před začátkem Velikonoc, nejdůležitějších křesťanských svátků, které letos začnou 30. března.

20:26 - Ostrahu komplexu nedaleko Říma převzala vatikánská policie. Švýcarští gardisté se do rezidence Castel Gandolfo vrátí až s příjezdem nového papeže.

20:05 - Začalo období prázdného papežského stolce, takzvaná sedisvakance. Bude trvat do zvolení nového papeže, které se očekává v nejbližších dnech či týdnech.

20:01 - Brána papežovy letní rezidence Castel Gandolfo se úderem 20. hodiny uzavřela a příslušníci Švýcarské gardy opustili svá stanoviště. Šlo o znamení konce pontifikátu Benedikta XVI. O bezpečnost emeritního papeže se nyní bude starat vatikánská policie.

Švýcarská garda před branou Castel Gandolfo.
Švýcarská garda před branou Castel Gandolfo. | Foto: Reuters

19:36 - Benedikt XVI. během čtvrtečního setkání s kardinály oznámil i s Miloslavem Vlkem a Dominikem Dukou. Vlkovi řekl, že letos nepřijede na Velehrad na cyrilometodějské oslavy.

18:22 - Benediktovým posledním slovům z titulu papeže naslouchalo na 10 tisíc lidí. "Celým svým srdcem, veškerými modlitbami, myšlenkami a silou bych rád pracoval na společném dobru a na dobru pro církev i lidstvo. Díky vaším sympatiím cítím obrovskou podporu," řekl jim mimo jiné.

Benedikt XVI. naposledy požehnal věřícím.
Benedikt XVI. naposledy požehnal věřícím. | Foto: Reuters

17:54 - "Moc vám děkuji za přátelství. Od 20:00 už nebudu papežem, stanu se poutníkem, který se vydá na poslední cestu po této Zemi. Buďme dál s bohem pro dobro církve a světa," řekl Benedikt XVI. shromážděným věřícím z balkonu papežova letního sídla v Castel Gandolfo, pokynul jim a zmizel v útrobách rezidence. Některé z nich dojal k slzám.

17:45 - Benedikt XVI. se chystá naposledy veřejně vystoupit jako papež. Učiní tak z balkonu své letní rezidence. Na jeho slova čekají stovky lidí, kteří se mačkají na malém náměstí v centru městečka Castel Gandolfo.

17:38 - Při nástupu a výstupu z černého mercedesu, který dosluhujícího papeže vezl do letní rezidence, působil Benedikt XVI. klidným dojmem a rozdával úsměvy.

17:25 - Benedikt XVI. přistál v Castel Gandolfo. Za několik okamžiků se vydá autem do letní rezidence. Právě z jejího okna by měl okolo 18. hodiny naposledy požehnat věřícím.

17:15 - "Děkuji vám za vaši lásku a podporu," píše papež ve svém posledním tweetu, zveřejněném před malou chvílí. Jeho účet, který zprovoznil loni, tím končí.

Odlet papeže Benedikta XVI. z Vatikánu dojal některé lidi až k slzám.
Odlet papeže Benedikta XVI. z Vatikánu dojal některé lidi až k slzám. | Foto: Reuters

17:06 - Vrtulník je ve vzduchu. Benedikt XVI. naposledy v roli papeže opustil Vatikán. Rozezněly se zvony Svatopetrské baziliky.

17:00 - Papež Benedikt XVI. právě přijíždí k heliportu na kraji Vatikánu, odkud ho vrtulník italského letectva dopraví do 30 kilometrů vzdáleného městečka Castel Gendolfo.

16:45 - Nástup Benedikta XVI. do vrtulníku se posouvá na 17. hodinu. Z vatikánského heliportu se pak vydá na svou poslední cestu v roli papeže. Poletí do městečka Castel Gandolfo, kde sídlí papežská letní rezidence. Právě z jejího okna okolo 18. hodiny naposledy požehná věřícím.

16:33 - Do papežova odletu z Vatikánu směr Castel Gandolfo zbývá něco okolo deseti minut, hlásí CNN.

Spouštění tapisérie z okna papežovi letní rezidence v Castel Gandolfo.
Spouštění tapisérie z okna papežovi letní rezidence v Castel Gandolfo. | Foto: Reuters

16:15 - Benedikt XVI. by měl každou chvílí dorazit k vatikánskému heliportu, odkud by se měl vydat na svou poslední cestu v roli papeže. Poletí do městečka Castel Gandolfo, kde sídlí papežská letní rezidence. Právě z jejího okna by měl okolo 18. hodiny naposledy požehnat věřícím.

15:13 - Ještě během čtvrtečního odpoledne by se měli technicky založení věřící dočkat posledního tweetnutí z Benediktova papežského účtu. Pak se jeho účet odmlčí. Za Vatikán bude tweetovat nadále komunikovat státní sekretář kardinál Tarcisio Bertone.

14:15 - Vatikán zveřejnil informaci, že Benedikt XVI. měl rozepsanou svoji v pořadí čtvrtou papežskou encykliku, ale už ji nestihl dokončit. Encykliky jsou listy, ve kterých se papež vyjadřuje k věroučným otázkám a které platí za stanovisko církve. Vydávány jsou v latinském originále a v autorizovaných překladech.

Benedikt XVI. naposledy hovoří ke kardinálům.
Benedikt XVI. naposledy hovoří ke kardinálům. | Foto: Reuters

13:05 - Benedikt XVI. se se všemi kardinály rozloučil osobně, potřásl každému rukou. Byli mezi nimi i Dominik Duka a Miloslav Vlk. Volby nového papeže se ale zúčastní jen Duka, protože Vlk už překročil hranici osmdesáti let věku.

Vzpomínku Miloslava Vlka na konkláve v roce 2005 si můžete přečíst ZDE:

13:00 - Připomeňme si některá jména, která se nejčastěji skloňují v souvislosti s nástupnictvím po Benediktu XVI. Mezi největší favority patří prezident papežské rady pro spravedlnost a mír Peter Turkson z Ghany, prefekt kongregace pro biskupy Kanaďan Marc Ouellet, milánský arcibiskup Angelo Scola nebo arcibiskup z brazilského Sao Paula Odilo Pedro Scherer.

Přehled deseti vážných uchazečů najdete v následující grafice.

12:05 - Při rozloučení s kardinály Benedikt XVI. uvedl, že bude "zcela oddán" novému papeži a vyzval k zachování jednoty římskokatolické církve. Kardinály také vyzval, aby při volbě nového pontifika spolupracovali jednotně "jako orchestr", ve kterém lze dosáhnout "dohody a harmonie".

11:40 - Australský kardinál George Pell, který je nejvyšším představitelem římskokatolické církve ve své zemi, ve čtvrtek nečekaně ostře kritizoval odstupujícího Benedikta XVI. Kardinál, který se v příštích dnech zúčastní volby nového papeže, pontifikovi vyčetl, že svým krokem církev destabilizoval a že tím zkomplikoval postavení jeho budoucího nástupce.

Benediktovu rezignaci označil Pell za nebezpečný precedens, který by v budoucnu mohl vést část církevních špiček k tomu, aby v případě nesouhlasu s novým papežem ho přinutily k odchodu. Australský kardinál se zúčastní ve Vatikánu volby nového papeže, ale nepatří k favoritům na zvolení.

Podívejte se na fotografie ze středeční poslední generální audience Benedikta XVI.

10:55 - Papež bude užívat titul "emeritní papež" nebo "emeritní pontifik římský". Ponechá si své papežské jméno Benedikt XVI. a nebude se vracet k občanskému jménu Joseph Ratzinger. Jako oslovení se dál bude užívat "Jeho Svatost". Papežský zlatý prsten zvaný také rybářský bude zničen speciálním stříbrným kladívkem, přesně podle tradice. "Předměty úzce spjaté s petrským úřadem musí být zničeny," sdělil Vatikán. Rozlomí se také Benediktova pečeť

Benedikt XVI. bude v bývalém vatikánském klášteře bydlet v domku s ovocným sadem, kde rostou i pomeranče. Svojí oblíbenou pochoutku - pomerančovou marmeládu - si tak prý bude moci dopřát s vlastních zdrojů.

10:55 - Osm let trval pontifikát Benedikta XVI. Byl tedy mnohem kratší než pontifikát Jana Pavla II., který stál v čele církve sedmadvacet let. Vůbec nejdéle sloužícím "náměstkem Krista" byl Pius IX. Na Svatém stolci strávil dvaatřicet let (1846 až 1878). Naopak pontifikát Jana Pavla I., zvoleného v roce 1978, trval jen třiatřicet dní. Papež nečekaně zemřel na infarkt. 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy