"Svět se dívá na Madrid." Ve Španělsku začal proces s bývalým vedením Katalánska

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 2. 2019 19:19
V Madridu za přísných bezpečnostních opatření začal v úterý ostře sledovaný proces s dvanácti bývalými členy vedení Katalánska, kteří jsou obžalovaní kvůli uspořádání referenda o nezávislosti tohoto autonomního regionu na severovýchodě Španělska v roce 2017. Soud má rozhodnout o tom, zda se politici dopustili vzpoury, za což devíti obžalovaným hrozí vysoké tresty 16 až 25 let vězení.
Katalánští lídři u soudu, který rozhoduje o jejich kolezích. Muž vpravo je katalánský premiér Quim Torra.
Katalánští lídři u soudu, který rozhoduje o jejich kolezích. Muž vpravo je katalánský premiér Quim Torra. | Foto: Reuters

Proces začal dopoledne s asi půlhodinovým zpožděním. Po přečtení obžaloby začaly proslovy obhájců, kteří hovořili o politickém procesu a porušování lidských práv obžalovaných. Devět z nich je ve vazbě, někteří už více než rok. "Svoboda projevu a shromažďování, právo na protest a manifestace, jsou jen některá z práv, která byla v této kauze porušena," uvedl v úterý jeden z obhájců Andreu Van den Eynde.

Prvního dne veřejných slyšení, která budou trvat zřejmě minimálně do konce dubna a během nichž má soud vyslechnout na 600 svědků, se účastnila i část současného vedení Katalánska, včetně regionálního premiéra Quima Torry. Jeho předchůdce Carles Puigdemont, který žije od podzimu 2017 v Belgii a souzen má být v jiném procesu, v úterý proces označil za zatěžkávací zkoušku pro španělskou demokracii. Za spravedlivý verdikt budeme považovat pouze zproštění obžaloby, řekl Puigdemont v Berlíně, kam přijel představit dokument společnosti Netflix nazvaný Dvě Katalánska.

Také například bývalý šéf separatistické organizace Jordi Sánchez, jemuž hrozí za vzpouru 17 let a který je ve vazbě už od poloviny října 2017, v úterý označil na twitteru proces za politický. "Nastal čas pravdy. Jsme připraveni a přišli jsme sem s hlavou vztyčenou a pevní a odhodlaní," komentovala začátek procesu bývalá šéfka katalánského parlamentu Carme Forcadellová, jíž hrozí také 17 let vězení a která je ve vazbě téměř rok.

Sedm mužů a dvě ženy přivezly v úterý k soudu vězeňské eskorty za přísných bezpečnostních opatření, další tři obžalovaní jsou souzeni na svobodě. Před soudní budovou je vítali jejich příznivci, ale i odpůrci katalánské nezávislosti. Ti na ně křičeli "pučisté" nebo "Ať žije Španělsko!".

Katalánští politici jsou obžalováni kvůli schválení zákonů regionálním parlamentem, které odporují španělské ústavě, kvůli uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska 1. října 2017 a kvůli rezoluci o vyhlášení nezávislosti, kterou přijal týž rok v říjnu katalánský parlament. Po přijetí rezoluce rozpustila tehdejší španělská vláda se souhlasem Senátu katalánský parlament a regionální vládu sesadila.

Separatisté vyzvali po dobu procesu k řadě demonstrací v Katalánsku, Madridu i v zahraničí. Velký protest se má konat například v sobotu v Barceloně a příští týden se má v Katalánsku uskutečnit generální stávka.

Podle nevládní organizace Mezinárodní výbor právníků (ICJ) se sídlem v Ženevě hrozí v procesu omezení lidských práv a kauza by se mohla stát precedentem. "U obecně definovaných trestných činů podněcování ke vzpouře a vzpoura hrozí porušení zásady legality a svévolné zasahování do lidských práv," uvedla ICJ.

Proces začal den předtím, než má dolní komora španělského parlamentu hlasovat o rozpočtu na rok 2019. Menšinový kabinet socialistického premiéra Pedra Sáncheze je odkázán i na hlasy katalánských nacionalistů, kteří opakovaně uvedli, že rozpočet nepodpoří. V takovém případě by hrozily předčasné volby.

 

Právě se děje

Další zprávy