Praha - Podle toho, co píší o českých prezidentských volbách zahraniční média, se zdá, jako by v nich hráli roli de facto jen dva lidé. A nejsou to ti, o nichž se v Praze mluví jako o favoritech.
Nezasvěcený člověk by mohl soudit, že hlavními postavami první přímé prezidentské volby jsou Vladimír Franz a odcházející Václav Klaus.
Tvář Vladimíra Franze dominuje velké části článků, které se české politice věnují. Například tým americké ABC News začíná materiál větou "Vladimír Franz je operní skladatel a malíř, potetovaný od hlavy až k patě. Jeho tvář je pomalována ve válečnickém stylu modrou, zelenou a černou barvou."
ABC News mylně uvádí, že Franz je v průzkumech veřejného mínění na třetím místě, a tvrdí, že v televizní debatě do studia volal divák a označil Franze za "exotické stvoření z Papuy Nové-Guineje."
Franz má podle amerických žurnalistů dost příznivců, hlavně mezi mládeží. Mezi Čechy mladšími třiceti let pro něj může hlasovat až třetina, uvádí ABC News. Favorité postupu do druhého kola - Fischer a Zeman - se prý budou ucházet o hlasy jeho voličů.
Také agentura Associated Press (AP) postavila svůj článek o volbách na Vladimíru Franzovi.
Píše, že pro mnoho Čechů, zvláště těch z Prahy, potetovaná tvář Franze není nijak šokující, protože už je několik let známou osobností.
Server MSN.com publikovala velkou fotku Franze s titulkem: „Stane se tento chlápek příštím prezidentem České republiky?"
Konec cirkusu Praha?
Agentura Reuters se ve své zprávě z Prahy věnuje hlavně zahraničněpolitickým souvislostem výměny na Pražském hradě a odcházejícímu Václavu Klausovi.
Kdokoliv, kdo přijde po něm, prý bude více proevropský. Reuters připomíná, že Klaus lezl Bruselu na nervy kritikou evropské integrace a některými kroky, například otálením s podpisem Lisabonské smlouvy.
"Od chvíle, kdy Češi začali dělat problémy, získali přezdívku cirkus Praha," cituje agentura nejmenovaného diplomata z členské země Evropské unie, který si přál zůstat v anonymitě.
Spiegel: Přehlídka extrémů
Německý internetový deník Spiegel Online zveřejnil na úvodní straně článek s názvem "Prezidentská volba v Česku. Mezi šílenci". Nebere si servítky, o volbě píše jako o přehlídce extrémů.
"Favority jsou bledý technokrat, žvanil imunní před alkoholem a potetovaný profesor umění," vysvětluje německým čtenářům.
"Fischer je bezpartajní a k tomu tak nudný, že mu to je až ku prospěchu," píše autor článku. Nejvíc času - a ostrých slov - ale věnuje Miloši Zemanovi. Už v době, kdy byl premiérem, si podle něj vysloužil pověst "žvanila a populisty".
"Když (Zeman) skončil, rozhádal se se všemi a rozezlen se stáhl na svou chalupu, podomácku oblečený odtamtud do kamer říkal kousavé komentáře k aktuální pražské politice," připomíná dobu, kdy expremiér dění v Praze sledoval z Vysočiny.
Podle Spiegelu Online není divu, že je Zeman v Česku "s pivní a knedlíkovou kulturou" znovu favoritem. Češi mají podle něj politiky plné zuby. Znechucení jsou prý ještě víc, než je tomu v ostatních zemích východní Evropy.
Zeman je ateista a veterán, píší Poláci
I Polská tisková agentura PAP ve svém materiálu v titulku píše, že hlavním favoritem je Miloš Zeman. K němu podotýká, že je pro zvýšení daní a odmítá například legalizaci marihuany nebo zavedení kvót pro zaměstnávání žen v řídicích funkcích.
Zemana PAP charakterizuje jako veterána české politické scény, ateistu a otce dvou dětí. A jako člověka, pro kterého je vzorem sociálního státu Švédsko.
Online deník Aktuálne.sk předpokládá, že kdyby o českém prezidentovi hlasovali Slováci, pravděpodobně by do druhého kola prošli Schwarzenberg a Zeman, zatímco popularita Franze by byla nižší než v České republice.
Další Slovenský deník SME konstatuje, že "česká elita" chce za prezidenta Karla Schwarzenberga, ale občané váhají.