Svět hlásí 48 milionů potratů ročně, číslo neklesá

Zahraničí Zahraničí
23. 1. 2012 21:13
Nejvíc žen se k interupcím uchyluje v zemích, kde jsou zakázané
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

New York - V kterých zemích se provádí nejvíc potratů? Hlavně tam, kde je vlády zakazují.

"Interupce je ve skutečnosti velmi jednoduchý a bezpečný zákrok," hodnotí nové statistiky amerického Guttmacherova Institutu jedna z jeho výzkumnic Gilda Sedghová.

Vědci podle listu The Guardian pracovali s demografickými daty, statistikami z nemocnic i národních zdravotnických úřadů.

Vyplývá z nich, že mezi lety 2003 a 2008 počet potratů na světě přestal oproti předešlému období klesat. Na každých 1000 žen ve věku 15 až 44 let připadá 28 interupcí. Závěr zprávy jako první otiskl lékařský časopis The Lancet.

Východní Evropa na špici

Experti nedokáží říci, zda liberální zákony pomáhají počet potratů snížit. Spíš kladně hodnotí prevenci a informovanost, která vede k nižšímu počtu nechtěných těhotenství.

Celosvětově zemřelo v roce 2008 při potratech 47 tisíc žen. Dalších 8,5 milionu mělo kvůli zákrokům vážné zdravotní potíže. Nebezpečné jsou zákroky zejména v rozvojových zemích.

Z vyspělých statistiky hlásí nejnižší statistiky Západní Evropa, kde na 1000 žen připadá v průměru 12 potratů. Opačná je situace ve Východní Evropě, kde potrat volí 49 žen z 1000. V Severní Americe se to týká 19 žen.

(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Nebezpečné interupce

Ačkoliv se globální výskyt potratů zastavil, přibývá počet těch, které jsou prováděné neškolenými lidmi a v podmínkách, kde není zajištěná ani základní hygiena. Výsledkem je pak často nejen smrt plodu, ale i matky.

"Těmto úmrtím a komplikacím lze přitom jednoduše předejít," dodává Sedghová, která patří k hlavním autorům studie.

Zatímco v roce 1995 byl podíl nebezpečných interupcí 44 %, v roce 2008 stoupl na 49 %.

Obecně nejnebezpečnější jsou potraty prováděné v Africe a Jižní Americe. Celkem v 95 - 97 % případech tam lze hovořit o velmi rizikových zákrocích.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy