Svět hlásí 48 milionů potratů ročně, číslo neklesá

Zahraničí Zahraničí
23. 1. 2012 21:13
Nejvíc žen se k interupcím uchyluje v zemích, kde jsou zakázané
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

New York - V kterých zemích se provádí nejvíc potratů? Hlavně tam, kde je vlády zakazují.

"Interupce je ve skutečnosti velmi jednoduchý a bezpečný zákrok," hodnotí nové statistiky amerického Guttmacherova Institutu jedna z jeho výzkumnic Gilda Sedghová.

Vědci podle listu The Guardian pracovali s demografickými daty, statistikami z nemocnic i národních zdravotnických úřadů.

Vyplývá z nich, že mezi lety 2003 a 2008 počet potratů na světě přestal oproti předešlému období klesat. Na každých 1000 žen ve věku 15 až 44 let připadá 28 interupcí. Závěr zprávy jako první otiskl lékařský časopis The Lancet.

Východní Evropa na špici

Experti nedokáží říci, zda liberální zákony pomáhají počet potratů snížit. Spíš kladně hodnotí prevenci a informovanost, která vede k nižšímu počtu nechtěných těhotenství.

Celosvětově zemřelo v roce 2008 při potratech 47 tisíc žen. Dalších 8,5 milionu mělo kvůli zákrokům vážné zdravotní potíže. Nebezpečné jsou zákroky zejména v rozvojových zemích.

Z vyspělých statistiky hlásí nejnižší statistiky Západní Evropa, kde na 1000 žen připadá v průměru 12 potratů. Opačná je situace ve Východní Evropě, kde potrat volí 49 žen z 1000. V Severní Americe se to týká 19 žen.

(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Nebezpečné interupce

Ačkoliv se globální výskyt potratů zastavil, přibývá počet těch, které jsou prováděné neškolenými lidmi a v podmínkách, kde není zajištěná ani základní hygiena. Výsledkem je pak často nejen smrt plodu, ale i matky.

"Těmto úmrtím a komplikacím lze přitom jednoduše předejít," dodává Sedghová, která patří k hlavním autorům studie.

Zatímco v roce 1995 byl podíl nebezpečných interupcí 44 %, v roce 2008 stoupl na 49 %.

Obecně nejnebezpečnější jsou potraty prováděné v Africe a Jižní Americe. Celkem v 95 - 97 % případech tam lze hovořit o velmi rizikových zákrocích.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy