Svět hlásí 48 milionů potratů ročně, číslo neklesá

Zahraničí Zahraničí
23. 1. 2012 21:13
Nejvíc žen se k interupcím uchyluje v zemích, kde jsou zakázané
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

New York - V kterých zemích se provádí nejvíc potratů? Hlavně tam, kde je vlády zakazují.

"Interupce je ve skutečnosti velmi jednoduchý a bezpečný zákrok," hodnotí nové statistiky amerického Guttmacherova Institutu jedna z jeho výzkumnic Gilda Sedghová.

Vědci podle listu The Guardian pracovali s demografickými daty, statistikami z nemocnic i národních zdravotnických úřadů.

Vyplývá z nich, že mezi lety 2003 a 2008 počet potratů na světě přestal oproti předešlému období klesat. Na každých 1000 žen ve věku 15 až 44 let připadá 28 interupcí. Závěr zprávy jako první otiskl lékařský časopis The Lancet.

Východní Evropa na špici

Experti nedokáží říci, zda liberální zákony pomáhají počet potratů snížit. Spíš kladně hodnotí prevenci a informovanost, která vede k nižšímu počtu nechtěných těhotenství.

Celosvětově zemřelo v roce 2008 při potratech 47 tisíc žen. Dalších 8,5 milionu mělo kvůli zákrokům vážné zdravotní potíže. Nebezpečné jsou zákroky zejména v rozvojových zemích.

Z vyspělých statistiky hlásí nejnižší statistiky Západní Evropa, kde na 1000 žen připadá v průměru 12 potratů. Opačná je situace ve Východní Evropě, kde potrat volí 49 žen z 1000. V Severní Americe se to týká 19 žen.

(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Nebezpečné interupce

Ačkoliv se globální výskyt potratů zastavil, přibývá počet těch, které jsou prováděné neškolenými lidmi a v podmínkách, kde není zajištěná ani základní hygiena. Výsledkem je pak často nejen smrt plodu, ale i matky.

"Těmto úmrtím a komplikacím lze přitom jednoduše předejít," dodává Sedghová, která patří k hlavním autorům studie.

Zatímco v roce 1995 byl podíl nebezpečných interupcí 44 %, v roce 2008 stoupl na 49 %.

Obecně nejnebezpečnější jsou potraty prováděné v Africe a Jižní Americe. Celkem v 95 - 97 % případech tam lze hovořit o velmi rizikových zákrocích.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jihomoravští hasiči kvůli bouřkám zasahovali u 50 událostí, hlavně u spadlých stromů

Jihomoravští hasiči dnes večer v souvislosti s bouřkami dosud zasahovali u více než 50 událostí. Nejčastěji to jsou stromy, které spadly na silnici. Hasiči také odčerpávali vodu ze zatopeného rodinného domu. Zhruba od 20:30 vyjíždějí převážně na Znojemsko, poté se bouřka přesunula na Brněnsko.

"Kromě popadaných stromů jsme zajistili také jednu nalomenou májku a pomáhali u dopravní nehody, kde auta narazila do spadlého stromu. Mělo by to být bez zranění. Naštěstí zatím není nic vážného," řekl zhruba ve 21:45 mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Kolem 22:00 začali hasiči evidovat první případy v Brně.

Pro Jihomoravský kraj platí podle webu meteorologů výstraha před velmi silnými bouřkami, někdy i s přívalovými srážkami, celou noc. Pondělní ráno a dopoledne by mělo být klidné, výstraha opět platí od odpoledne až do noci na úterý. Pro Boskovice a Tišnov platí rovněž povodňová bdělost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy