Svět hlásí 48 milionů potratů ročně, číslo neklesá

Zahraničí Zahraničí
23. 1. 2012 21:13
Nejvíc žen se k interupcím uchyluje v zemích, kde jsou zakázané
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

New York - V kterých zemích se provádí nejvíc potratů? Hlavně tam, kde je vlády zakazují.

"Interupce je ve skutečnosti velmi jednoduchý a bezpečný zákrok," hodnotí nové statistiky amerického Guttmacherova Institutu jedna z jeho výzkumnic Gilda Sedghová.

Vědci podle listu The Guardian pracovali s demografickými daty, statistikami z nemocnic i národních zdravotnických úřadů.

Vyplývá z nich, že mezi lety 2003 a 2008 počet potratů na světě přestal oproti předešlému období klesat. Na každých 1000 žen ve věku 15 až 44 let připadá 28 interupcí. Závěr zprávy jako první otiskl lékařský časopis The Lancet.

Východní Evropa na špici

Experti nedokáží říci, zda liberální zákony pomáhají počet potratů snížit. Spíš kladně hodnotí prevenci a informovanost, která vede k nižšímu počtu nechtěných těhotenství.

Celosvětově zemřelo v roce 2008 při potratech 47 tisíc žen. Dalších 8,5 milionu mělo kvůli zákrokům vážné zdravotní potíže. Nebezpečné jsou zákroky zejména v rozvojových zemích.

Z vyspělých statistiky hlásí nejnižší statistiky Západní Evropa, kde na 1000 žen připadá v průměru 12 potratů. Opačná je situace ve Východní Evropě, kde potrat volí 49 žen z 1000. V Severní Americe se to týká 19 žen.

(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Nebezpečné interupce

Ačkoliv se globální výskyt potratů zastavil, přibývá počet těch, které jsou prováděné neškolenými lidmi a v podmínkách, kde není zajištěná ani základní hygiena. Výsledkem je pak často nejen smrt plodu, ale i matky.

"Těmto úmrtím a komplikacím lze přitom jednoduše předejít," dodává Sedghová, která patří k hlavním autorům studie.

Zatímco v roce 1995 byl podíl nebezpečných interupcí 44 %, v roce 2008 stoupl na 49 %.

Obecně nejnebezpečnější jsou potraty prováděné v Africe a Jižní Americe. Celkem v 95 - 97 % případech tam lze hovořit o velmi rizikových zákrocích.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy