Svět dostal svou pohádku, Kate a William jsou manželé

Zahraničí Zahraničí
29. 4. 2011 17:40
Královskou svatbu jsme pro vás sledovali v online reportáži
První veřejný novomanželský polibek Williama a Kate.
První veřejný novomanželský polibek Williama a Kate. | Foto: Reuters

Londýn - Britský princ William se oženil s Kate Middletonovou. Jejich svazek uzavřel hlavní duchovní anglikánské církve, arcibiskup z Canterbury, před 1900 hosty ve Westminsterském opatství a stamiliony lidí u obrazovek celého světa.

Poté projel novomanželský pár londýnskými ulicemi až do Buckinghamského paláce, kde se odehrál slavnostní oběd pro šest stovek pozvaných.

Londýn zažívá slavnou královskou svatbu po třiceti letech. Centrum města se zaplnilo lidmi, kteří chtěli svatbu vidět na vlastní oči.

Před třemi desítkami let se ženil následník trůnu, syn královny Alžběty, princ Charles. Nyní si, pár minut po poledni, řekli "I will" syn následníka trůnu a dcera letušky. Nově vévoda a vévodkyně z Cambridge.

Královskou svatbu jsme pro vás sledovali online:

17:30- V souvislosti s královskou svatbou bylo během dnešního dne podle Scotland Yardu zadrženo 52 lidí. Téměř polovina kvůli podezření z výtržnictví. Jinak se podle všeho v ulicích Londýna lidé baví dobře a bez incidentů.

Děkujeme vám za pozornost, online přenos v tuto chvíli končí.

16:07 - Největší dojem udělal na českého velvyslance ve Velké Británii  Michala Žantovského sborový zpěv. "Bylo to velmi slavnostní a estetické Myslím, že to je jedinečná tradice a kultura sborového zpěvu, která se málokdy slyší v tak čisté podobě," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz jediný Čech, který byl na královskou svatbu pozvaný.

Foto: Reuters

15:54 - Princ Willam a jeho manželka odjíždějí z buckinghamského paláce v kabrioletu. Jedná se vůz značky Asthon Martin prince Charlese. Za volantem sedí sám William. Namísto poznávací značky je luxusní automobil ozdoben nápisem "právě oddáni."

16:44 - Nad ulicí Mall vedoucí k Buckinghamskému paláci byla podle BBC spatřena žlutá záchranná helikoptéra královského letectva. Jedná se o stejný typ, s nimž létá princ William.

16:31 - Královský sňatek  prince Williama a Kate Middletonové přenášely televizní společnosti do 180 zemí, což je trojnásobek ve srovnání se sňatkem Williamových rodičů, prince Charlese a Diany v roce 1981.

16:13 - Srbský korunní princ Alexandr II. Jugoslávský přivítal novomanžele do evropské královské společnosti. "Je to velmi milá událost, příběh naplnění skutečné lásky a myslím, že to dává britské královské rodině možnost změnit pohádku ve skutečnost," cituje BBC jednoho z významných hostů královské svatby.

15:52 - Pohádka skončila. Lidé v centru Londýna se pomalu rozcházejí.

15:43 - Před královskou rezidencí ve skotském Edinburghu se sešla více než stovka demonstrantů protestujících proti monarchii. Dav provolával antimonarchistická hesla, například: "Čí palác? Náš palác!"

15:39 - Tým jedenadvaceti královských kuchařů pojal svatební pohoštění skutečně velkolepě. Pro hosty připravil 10 tisíc jednohubek. Kromě toho bylo pro pozvané hosty přichystáno nepřeberné množství vybraných delikates. Samostatnou kapitolou je osmipatrový svatební dort.

15:01 - "Jsem ráda, že jsem použila nesmyvatelná líčidla. Byli naprosto úžasní a svatba byla absolutně strhující. Probudí to ve Vás obrovský patriotismus a velkou hrdost," popsala své bezprostřední pocity po svatebním ceremoniálu přítelkyně prince Charlese Tara Palmer-Tomkinson.

Manželé v kočáře.
Manželé v kočáře. | Foto: Reuters

14:38 - Po krátkém veřejném polibku novomanželé sledovali slavnostní průlet vojenských letadel. Jako první nad Buckinghamským palácem přelétly stroje, které Spojené království bránily v bitvě o Británii za druhé světové války. Letouny Spitfire, Hurricane a Lancaster vystřídaly moderní bitevníky Tornado a Typhoon.

14:32 - Slavný anglický fotbalista David Beckham, který byl mezi hosty svatby prince Williama a Kate Middletonové, se dopustil společenského faux pas. Na obřad přijel s Řádem Britského impéria připnutým na špatné straně svého žaketu. Sportovec považovaný za módní ikonu měl řád připjatý nesprávně na pravé klopě.

14:27 - Nač se všichni těšili, proběhlo rychle a poněkud bez emocí. Princ William, vévoda z Cambridge, poprvé veřejně políbil na rty manželku Kate, vévodkyni z Cambridge. Při svatebním obřadu se nepolíbili.

14:25 - Novomanželé, družičky, svědek i královna Alžběta právě za obrovských ovací vyšli na balkon Buckinghamského paláce. Mávají davům na nádvoří, v prostorách budovy jsou statisíce lidí. Všichni čekají na první veřejný polibek manželů Kate a Williama.

14:19 - Podle televize ABC královna Alžběta po příjezdu do Buckinghamského paláce prohlásila, že svatba byla "úchvatná."

14:18 - Na dvou náměstích v Londýně se dnes sešli odpůrci monarchie, ale byly jich jen desítky.

14:05 - Proč je pro nás svatba událostí číslo jedna, důvod desátý:

Protože se nám líbí, když vidíme, že králové a celebrity jsou stejní jako my. "Vějíř se zavřel/ hořkne políbení/ jak je to smutné/ když se někdo žení." (Jaroslav Seifert.)

Tisíce
Tisíce | Foto: Reuters

14:00 - K Buckinghamskému paláci se valí tisíce příznivců Williama a Kate. Doprovázejí je policisté na koních, kteří dav "brzdí". Podle odhadů stojí před palácem několik desítek tisíc lidí, čekají na první novomanželský veřejný polibek. Ten by se měl odehrát na balkóně paláce.

13:54 - Britská královská svatba se stala "nadpozemskou" událostí. Gratulaci novomanželům poslala i posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Videonahrávku s přáním všeho nejlepšího poslali kosmonauti v době, kdy přelétávali nad územím Spojeného království.

13:43 - Ve slavnostním průvodu jelo osmnáct pečlivě vybraných koní - Windsorských šedáků a Clevelandských hnědáků z královských stájí poblíž Buckinghamského paláce.

13:40 - Proč je pro nás svatba událostí číslo jedna, důvod devátý a předposlední:

Chtěli jsme se na vlastní oči přesvědčit, že ze všech slavných rytířů anglického fotbalu se dostal na seznam hostů zrovna David Beckham, který hraje "soccer" za Los Angeles Galaxy. To vážně nenašli doma nikoho zasloužilejšího?!

13:39 - Katiny rodiče dali novomanželům jako svatební dar diamantový set od klenotníka Robinsona Pelhama.

13:34 - Do paláce už dorazila i královna Alžběta, následovaná princem Charlesem a Camillou. Všichni teď čekají na další vrchol královské svatby: polibek novomanželů na balkóně.

13:26 - Kočár dorazil do Buckinghamského paláce, kde se bude konat slavnostní oběd pro šest stovek pozvaných. Banket pořádá královna Alžběta II.

Slavnostní průvod Londýnem
Slavnostní průvod Londýnem | Foto: Reuters

13:23 - Před uzavřením manželství napsali William a Kate modlitbu, kterou při obřadu společně pronesli: "Bože, náš Otče, děkujeme za naše rodiny; za lásku, kterou sdílíme a za štěstí, jež nám naše manželství přináší. Udržuj naše oči otevřené, abychom v každodenním shonu viděli to, co je v životě skutečně důležité, a dopomoz nám k tomu, abychom vedli šlechetný, láskyplný a aktivní život. Nechť manželské spojení posílí naší snahu sloužit a podporovat ty, kteří trpí. Žádáme tě o to ve jménu ducha Ježíše Krista. Amen."

13:17 - Proč je pro nás svatba událostí číslo jedna, důvod osmý:

Britský panovník panuje (nikoli vládne!) asi 1,8 miliardy obyvatel. Že jím bude William, není sice úplně jisté, a na druhou stranu by jím William mohl klidně být i bez svatby. Ale sňatek obrací k jeho osobě pozornost: tohle je člověk, který brzy - a hlavně nadlouho - může mít obrovský vliv. I politický.

13:13 - William a Kate, nově vévoda a vévodkyně z Cambridge, projíždějí ulicemi Londýna v kočáře z roku 1902 v doprovodu britské gardy. Jak se královští jezdci na svatbu chystali se můžete podívat TADY.  

13:09 - Čerstvě oddaný pár nasedá před katedrálou do svatebního kočáru. Lidé v ulicích novomanžele nadšeně zdraví, v Londýně znějí zvony. 

13:05 - Novomanželé odcházejí po červeném koberci od oltáře směrem k východu Westminsterské katedrály. Doprovázejí je družičky, svědci a rodiče.

13:01 - V Londýně vysvitlo slunce. Lepší načasování by nenaplánovali ani lidé z královského protokolu.

12:53 - Dozněla britská národní hymna "God Save the Queen" (česky Bože, chraň královnu). Královna ji nezpívá.

12:50 - S projevem v katedrále vystoupil londýnský biskup anglikánské církve Richard Chantres. "Je to radostný den," řekl novomanželům s tím, že nyní společně začnou plnější život. "Manželství je změnou, muž a žena se navzájem přetváří jako umělecká díla," řekl duchovní.

12:47 - Proč je pro nás svatba událostí číslo jedna, důvod sedmý:

Zážitek důstojnosti, ve zpravodajství médií výjimečný. Připadáme si, přinejmenším na několik minut při přenosu z kostela, jako svědci nečeho, co přesahuje příští volby a podobné události, na které jsme zvyklí. To cítí i nevěřící.

12:45 - Nevěstiny svatební šaty podle reportérky BBC Sarah Bellové obdivují i lidé, kteří obřad sledují na velkoplošných obrazovkách v centru Londýna. "Okouzlují svou jednoduchostí," říká Simon Wolf, který si přijel slavnostní okamžik vychutnat do Londýna z městečka Brighton v Sussexském hrabství.

Londýn jásá, princ William se právě oženil.
Londýn jásá, princ William se právě oženil. | Foto: Reuters

12:40 - Policie zatkla v davech návštěvníků centra Londýna dosud osmnáct lidí. Jednoho z nich kvůli držení nože, další kvůli krádežím nebo agresivnímu chování. Na pořádek a bezpečnost dohlíží v okolí svatby na pět tisíc policistů.

12:38 - Proč je pro nás svatba událostí číslo jedna? Důvod šestý:

Lesk aristokracie. Úcta k "vrchnosti" se časem změnila na obdiv k celebritám, ale pricnip je stejný jako za feudalismu. A samozřejmě, všechny ty klobouky, róby, parádní uniformy… Lidé to mají rádi (někteří).

12:30 - Šaty nevěsty navrhovala britská módní návrhářka Sarah Burtonová. "Jsem nadšený tím, jakou skvělou práci při navrhování šatů Kate odvedla. Výsledek její práce je úžasný," okomentoval nevěstinu svatební róbu šéfredaktor módního časopisu Glamour Jo Elvin.

12:23 - Dozněla píseň Love Divine All Love's Excelling. Obřad ve Westminsterském opatství pokračuje.

12:20 - Kate má snubní prsten z velšského zlata, který jí darovala královna Alžběta. Kate a William se oficiálně stali manželi.

Kate na cestě na svatební obřad, v doprovodu svého otce
Kate na cestě na svatební obřad, v doprovodu svého otce | Foto: Reuters

12:17 - Princ William a Kate Middletonová si vyměnili manželský slib. "Koho Bůh spojil, člověk nerozlučuj," řekl arcibiskup z Canterbury Rowan Williams, který královský pár oddává.

12:12 - Svatebčané uvnitř katedrály dozpívali chorál Guide Me Oh Thou Great Redeemer.

12:04 - Kate Middletonová prochází uličkou. Její chůze k oltáři má trvat 3,5 minuty. Vede ji otec.

12:00 - Kate Middletonová dorazila do Westminsterského opatství. Vypadá klidně, usmívá se. Má na sobě vyšívané saténové šaty s krajkovými rukávy, dlouhou vlečku jí nese sestra Pippa. Vlasy má rozpuštné, v nich diadém zapůjčený z královského pokladu.

11:55 - Proč je pro nás svatba událostí číslo jedna? Důvod pátý, zásadní:

Tohle tu nemáme. Zoufale nám scházejí národní rituály. Vrcholem je předávání státních vyznamenání 28. října, a to se opravdu nedá srovnávat.

11:51 - Kate Middletonová, snoubenka prince Williama, nasedá do limuzíny a odjíždí na svatební obřad. Vyjela z hotelu Goring, doprovází ji její otec. 

Ženich a jeho svědek. Princové William a Harry.
Ženich a jeho svědek. Princové William a Harry. | Foto: Reuters

11:50 - Ačkoliv podle předpovědí měl svatbu zasáhnout déšť, nakonec zřejmě budou mít královská rodina a všichni přihlížející štěstí. Pršet podle posledních odhadů začne v Londýně až po skončení ceremoniálu.

11:48 - Hosté povstali, do katedrály vstoupila britská královna Alžběta II.

11:40 - Do opatství míří královna Alžběta. Zdraví davy v ulicích, je oblečená do pronikavě žlutých šatů. Jedna blogerka na internetové stránce deníku Independent není v hodnocení královniny róby příliš uctivá. "Vypadá jako vajíčko na měkko," napsala.

11:39 - Matka nevěsty má na sobě šaty návrhářky Catherine Walkerové, která "šila" i pro princeznu Dianu.

11:38 - Ke katedrále se blíží otec ženicha, princ Charles. Doprovází ho vévodkyně z Cornwallu.  

11:35 - Členové královské rodiny jsou na cestě k Westminsterskému opatství.

11:30 - Zastavme se na chvíli u muže, která má dnes velkou úlohu. Arcibiskupa z Canterbury Rowana Williamse, který královský pár oddá ve Westminsterském opatství. Muž s nepřehlédnutelným hustým bílým plnovousem zastává svůj post od roku 2003 a je v pořadí stočtvrým arcibiskupem z Canterbury.

Westminsterská katedrála. Právě tady snoubence oddá arcibiskup z Canterbury Rowan Williams.
Westminsterská katedrála. Právě tady snoubence oddá arcibiskup z Canterbury Rowan Williams. | Foto: Reuters

Je mu 61 let. Velký rozruch způsobil před třemi lety, když v rozhovoru pro BBC připustil, že pro britské muslimy by částečně mohlo platit islámské právo šaríja. 

Arcibiskup z Canterbury je nejvýše postaveným duchovním anglikánské církve, i když její hlavou je oficiálně královna. Církev se v posledních letech potýká s řadou problémů. Ubývá jí aktivních věřících a rozdělují ji spory o svěcení žen či homosexuálů na kněze.

11:25 - Podle reportéra deníku The New York Times se zdají davy přihlížejících v centru města o něco menší, než se očekávalo.

11:19 - Proč je u nás svatba událostí číslo jedna? Důvod třetí:

Nostalgie. Snění. I přesvědčení republikáni se přece rádi dívají na pohádky. A sociální statut diváka nerozhoduje o tom, jestli miluje romantické příběhy z prostředí vysoké aristokracie. A tohle romance je, velká.

Čtvrtý důvod: Média umí svatbu krásně udělat. A zpravodajstvím znudění, opotřebovaní diváci (či čtenáři a posluchači) se rádi baví. Málokterá jiná událost tak dokonale splňuje pravidla "infotainmentu".

11:15 - Princ William už dorazil s bratrem princem Harrym, který bude jeho svědkem, do Westminsterského opatství.

11:11 - Do obřadního sálu dorazila také australská premiérka Julia Gillardová. Královské svatby se zúčastní, přestože je zastánkyní republikového zřízení. "Sluší se, aby se zúčastnila," vysvětlila BBC.

11:10 - Připoměňte si, jaké to bylo před třiceti lety. To když si bral princ Charles Dianu. A jak to všechno skončilo. Podívejte se TADY.

11:06 - Hudební doprovod slavnostního obřadu zajistí dva pěvecké sbory a orchestr.

11:02 - Po svatbě se novomanželé na dva měsíce uchýlí do ústraní. Podle spolupracovníka Českého rozhlasu Ivana Kytky si William vymínil, že chce mít šedesát až sedmdesát dní na to, aby v klidu budoval manželství. Podle Kytky chce zřejmě svou manželku uchránit před přílišným zájmem veřejnosti, novinářů, politiků a zbytku královské rodiny. Kde budou novomanželé bydlet, zatím není známo. Nejčastěji se ale spekuluje o londýnské rezidenci, kde bydlela zesnulá princezna Diana.

Takhle vypadá oficiální program nejsledovanější svatby v dějinách.
Takhle vypadá oficiální program nejsledovanější svatby v dějinách. | Foto: Reuters

10:58 - Britská média obsáhle informují o tom, kdo ze známých osobností pozván nebyl, a přitom se s jeho návštěvou počítalo. Královský palác například nepozval dva bývalé premiéry Tonyho Blaira a Gordona Browna. Automaticky jsou zváni všichni velvyslanci zemí, které udržují s Británií diplomatické vztahy. Obřad ale neuvidí syrský velvyslanec. Palác ho původně pozval, ale po brutálním zásahu syrských ozbrojených sil proti demonstrantům v Sýrii pozvánku zrušil. Syrský diplomat v reakci oznámil, že je mu to líto, ale že i tak přeje novomanželům hodně štěstí.

10:56 - Kadeřníci princovy nastávající manželky Richard Ward a James Price prozradili BBC, že zřejmě nejdůležitější účes v životě Kate Middletonové několikrát nacvičovali. Jeho podoba bude ale do poslední chvíle zastřena tajemstvím.

10:55 - Britskou královskou svatbu oslavují i v Austrálii. Mluvčí tamní pošty Sarah Gordonová oznámila, že už v pondělí by mohla být vytištěna zvláštní kolekce známek s motivy obřadu William a Kate.

10:53 - Starosta Londýna Boris Johnson je známým vášnivým cyklistou, někdy jezdívá na kole i do zaměstnání. Nepřekvapí proto, že jako svatební dar novomanželům věnuje dvojkolo.

10:48 - Proč je svatba událostí číslo jedna? Důvod druhý:

Dva krásní mladí lidé jsou šťastní. To je mimořádná zpráva, která snadno přemůže zlý svět plný odposlechů a vládních krizí. Jsme za ni vděčni.

10: 50 - Kate se podle britských médií s Williamem dohodla, že ve slavnostní přísaze vynechá pasáž, v níž by měla slíbit, že bude manželovi sloužit a na slovo jej poslouchat. To znamená sice malý, ale významný posun v konzervativní britské královské tradici.

10:40 - V našem onlinu vám budeme přinášet nejenom zpravodajství a fotografie, ale také glosy a postřehy šéfkomentátora Aktuálně.cz Jana Lipolda. Tady je první z nich:

Nejsme poddaní. A přesto je u nás cizí svatba událostí číslo jedna. Proč? Důvod první (a další budou následovat): Máme rádi svatby vůbec. Jsou to události jímavé, obřadné, osudové.  "Kytice, závoj a slzy/ i štěstí rozplakává/ jak je to hezké/ když se někdo vdává." (Jaroslav Seifert.)

10:36 - Svá místa už zaujali i princův strýc Earl Spencer a známý komik Rowan Atkinson.

10:33 - Do Westminsterského opatsví přicházejí další a další hosté. Na svém místě už je i přítelkyně prince Harryho Chelsy Davyová. Na svatbu se oblékla do zelených šatů od návrháře Alberta Ferettiho.

Davy v Londýně šílí, do svatby zbývají jen desítky minut.
Davy v Londýně šílí, do svatby zbývají jen desítky minut. | Foto: Reuters

10:32 - "Mezi lidmi panuje slavnostní atmosféra, nikdo do nikoho nestrká. Když si najdete své místo, nemusíte se o něj bát. Všichni si slavnostní okamžiky užívají," popisuje reportér deníku Guardian situaci v zaplněném centru Londýna.

10:26 - Kate Middletonová s rodiči už dorazila do hotelu Forint, odkud odjede přímo na obřad do Westminsterského opatství. Princ William pojede s rodinou z Clarence House.

10:24 - Také všechny vlaky přijíždějí a odjíždějí z Londýna podle jízdního řádu. Podle odhadů přijede na svatbu vlaky na 400 tisíc lidí.

10:23 - Šéf městské hromadné dopravy v Londýně Bob Crow vyzval obyvatele města a návštěvníky k trpělivosti a shovívavosti, protože svatba bude velkým náporem pro silnice ve městě. Centrum je pro veškerou dopravu uzavřeno. Metro funguje normálně, všechny stanice jsou v provozu.

10:20 - Televizní záběry ukazují stovky hostů tísnících se u vchodu do Westminsterského opatství. Jsou mezi nimi známé tváře veřejného života. Kamera si nejdéle vychutnává pohled na fotbalistu Davida Beckhama s manželkou Victorií, kteří vyčkávají, až se dostanou na svá místa.

10:10 - Mluvčí prince z Walesu Paddy Harverson popsal pro BBC, jak princova nevěsta Kate strávila poslední dny před svatbou: "Viděl jsem ji v tomto týdnu každý den. Je velmi uvolněná, což nás všechny velmi překvapilo. Myslím, že musí být nervózní, ale nedává to najevo. Je prostě úžasná. K její pohodě podle mého názoru přispělo i to, že s ní poslední dny před slavnostním obřadem v hotelu Goring trávila i její rodina."

10:01 - Podle odhadů bude v ulicích Londýna svatbu královského páru sledovat až milión lidí. V zemi byl kvůli obřadu vyhlášen druhý stupeň ohrožení.

9:51 - První hosté už se usazují na svých místech ve Westminsterském opatství. Přední řady jsou samozřejmě vyhrazeny pro královskou rodinu a příbuzné Kate Middletonové. Celkem se obřadu v hlavním svatostánku anglikánské církve zúčastní na 1900 hostů. To je méně, než kolik jich bylo před třiceti lety na svatbě prince Charlese a Diany v katedrále svatého Pavla. Tam sledovalo obřad 3500 osob.

9:41- Japonská císařská rodina se svatby nezúčastní. Svou účast odřekla kvůli katastrofálnímu zemětřesení a následné vlně tsunami, která zemi postihla 11. března.

9:40 - Internetové stránky britské stanice BBC mají potíže, nedá se na ně dostat. Zřejmě kvůli obrovskému zájmu fanoušků Williama a Kate.

9:26 - Jmenování Kate vévodkyní z Cambridge znamená, že se princova nevěsta prozatím nestane princeznou. Tento titul ale může získat později, upozorňuje deník Guardian.

9:20 - Oficiálním oslovením William a po svatbě bude "Jeho královská výsost, vévoda z Cambridge, hrabě ze Strathearnu a baron z Carrickfergusu". Kate bude oslovována jako "Její královská výsost, vévodkyně z Cambridge, hraběnka ze Strathearnu a baronka z Carrickfergusu".

9:00 - Už od rána přicházejí do středu Londýna davy lidí, aby mohly sledovat královskou svatbu prince Williama a Kate Middletonové. Připojují se k tisícům nadšenců, kteří u trasy svatebního průvodu strávili noc. Někteří tu bivakují už několik dní.

8:00 - Média, hlavně ta americká, jsou svatbou Williama s Kate doslova posledlá. Televizní stanice se předhánějí v tom, kdo svým divákům zprostředkuje z Londýna více informací.

Jen televize CNN má na místě 400 zaměstnanců.

Pro Brity je ale svatba následníka trůnu víc než jen jakýsi novodobý Disneyland. Domnívají, že monarchie a královská rodina k nim prostě patří.

Britská identita se bez panovníka a Buckinghamského paláce, zámku Windsor a dalších symbolů prostě neobejde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy