Súdánka, které zrušili trest smrti, má pas a chce emigrovat

ČTK ČTK
29. 6. 2014 23:45
Příběh súdánské křesťanky Meriam Ishagové zatím stále čeká na happy-end. Ještě potřebuje povolení odvolacího soudu, aby mohla definitivně vycestovat do zahraničí.
Daniel Wani a Mariam Ibrahimová na svatební fotografii z roku 2011.
Daniel Wani a Mariam Ibrahimová na svatební fotografii z roku 2011. | Foto:

Chartúm - Súdánská křesťanka, které soud zrušil trest smrti za konverzi ke křesťanství, dostala súdánský pas, a mohla by tak v nejbližší době opustit zemi i se svou rodinou. Zatím ale čeká na souhlas úřadů. Podle vatikánského rozhlasu o tom informoval italský misionář Giulio Albanese.

Policie zadržela Meriam Ishagovou v úterý na letišti při pokusu opustit zemi a obvinila ji z falšování úředních dokumentů, protože měla jihosúdánský pas, tedy doklady země, jejímž občanem je její křesťanský manžel. Její manželství, a tedy cizí státní příslušnost, ale súdánské úřady neuznávají.

Albanese podle Rádia Vatikán prohlásil, že 27letá Ishagová "s cestovním pasem v ruce doufá, že tuto neděli bude moci odjet spolu s rodinou do Spojených států.

"Poté co jí hrozil rozsudek smrti za údajnou apostasii, díky mezinárodnímu tlaku institucí půlky světa a civilizované společnosti Meriam nyní vlastní súdánský pas se svým jménem v arabštině, protože předchozí pas vydaný Jižním Súdánem byl podle súdánských autorit neplatný," sdělil Albanese.

"Nicméně stále ještě nebylo řečeno poslední slovo. Podle advokátů je k vycestování ještě třeba povolení súdánského odvolacího soudu, které dosud nebylo doručeno," dodal.

Trest smrti během těhotenství

USA jsou připraveny poskytnout Ishagové a její rodině azyl. Její manžel má kromě jihosúdánského i americké občanství.

Odvolací soud v pondělí zrušil rozsudek, podle kterého měla být Ishagová popravena oběšením.

Trest měl být vykonán až za dva roky, protože žena byla v době vynesení rozsudku těhotná. Měla tak mít čas se postarat o svoje čerstvě narozené dítě. To se také později ve vězení narodilo.

Meriam se narodila muslimskému otci, který však s rodinou nežil. Podle práva šaría se má nicméně otcovou vírou řídit. Matka ji ale vychovala jako křesťanku. Za křesťana se i provdala.

Zatčena byla v srpnu 2013 za smilstvo, protože islámské právo platnost jejího sňatku s příslušníkem jiné víry neuznalo. Letos v únoru připojil soud obvinění z odpadlictví od víry. Nad Ishagovou vynesl ortel místní soud podle islámského práva v polovině května. Předtím dostala možnost vrátit se k islámu, což ale odmítla.

Západní státy, ochránci lidských práv a římskokatolická církev rozsudek ostře odsoudili. Súdán se řídí islámským právem šaría, kolem 95 procent jeho obyvatel vyznává islám.

 

Právě se děje

Další zprávy