Su Ťij se odvolá proti rozsudku o domácím vězení

Naďa Straková, Roman Gazdík
12. 8. 2009 12:00
Na svobodu se tak může dostat až po volbách naplánovaných na příští rok

Rangún/Naypyidaw - Barmská opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij se odvolá proti včerejšímu rozhodnutí soudu, který ji prodloužil domácí vězení o osmnáct měsíců.

Řekl to její právník Ňjan Win. "Myslíme si, že je to rozsudek absolutně protiprávní," citovala právníka agentura AFP.

Dcera hrdiny boje za barmskou nezávislost Aun Schana v domácím vězení strávila většinu času od vyhraných voleb v roce 1990.

Podle barmské opozice, zahraničních vlád a analytiků byl proces s disidentkou vykonstruovaný. Su Ťij měla být totiž konečně z domácího vězení propuštěna. Záminkou k jejímu dalšímu věznění se stala květnová návštěva excentrického Američana Johna Yettawa u ní doma.

"Předpokládali jsme, že bude označena za vinnou. Také se dalo očekávat, že bude odsouzena k těžkému vězení a pak bude rozsudek zmírněn," říká vedoucí barmských projektů organizace Člověk v tísni Marie Peřinová. "Ale když to pak vidíte černé na bílém, jste stejně překvapeni."

Yettaw přeplaval přes jezero Inya, na jehož břehu stojí jinak ostře hlídaný dům vůdkyně opoziční Národní ligy pro demokracii, a zůstal u ní do příštího večera. Tím podle rozsudku disidentka porušila podmínky svého domácího vězení.

Barmské právo nutí všechny návštěvníky, kteří zůstávají přes noc, aby se registrovali. Cizinci u místních rodin bydlet nemohou vůbec. Yettaw byl odsouzen k sedmi letům vězení, z toho čtyři roky má trávit tvrdou prací.

I on se ale údajně chce proti rozsudku odvolat.

Podle pozorovatelů je jednoznačným důvodem rozsudku konání všeobecných voleb, prvních od roku 1990, které jsou naplánovány na příští rok. Přestože v nich nemůže podle nové ústavy Su Ťij kandidovat, chce ji junta zřejmě udržet pod zámkem a z očí barmského lidu.

"Myslím si, že rozsudek byl určitě spojen s volbami, junta si hledala záminku," říká Peřinová. "Kdykoliv byla Su Ťij venku z vězení, chodily s ní stovky stoupenců a zdravily ji tisíce lidí."

Čína: Respektujte barsmký soud

Čínská vláda mezitím vyzvala svět k tomu, aby respektoval barmské soudy a "nevměšoval se do vnitřních záležitostí Myanmaru" (= od roku 1989 oficiální název země, který ale barmská opozice a některé západní vlády odmítají, protože junta změnu prosadila svévolně - pozn. red.).

"Jako sousední země Myanmaru, čínská vláda doufá, že patřičné strany v zemi prosadí stabilitu, demokracii a rozvoj země," píše se v prohlášení.

Rada bezpečnosti OSN, která se v úterý kvůli rozsudku barmské junty mimořádně sešla, prohlásila, že je připravena vydat společné resumé. Čeká jen na Rusko a Čínu, jaké stanovisko k záležitosti zaujmou. Obě země si vzaly čas na rozmyšlení.

Šance na dosažení společného konsenzu v případě Barmy však jsou minimální. Čína je největším obchodním partnerem Barmy a zásadně se staví proti jakýmkoli zásahům do politiky barmské junty. V lednu 2007 spolu s Ruskem v Radě bezpečnosti OSN vetovala rezoluci, jež měla za cíl přimět generály k obnovení demokracie v zemi.

Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), jehož je Myanmar také členem, vydalo dnes k překvapení mnohých prohlášení, že je verdiktem barmského soudu zklamáno.

 

 

Právě se děje

Další zprávy