Strmý pád hollywoodského "boha". Producent Harvey Weinstein dostal kvůli sexuálním aférám vyhazov

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 11. 10. 2017 8:55
Jednoho z nejmocnějších mužů Hollywoodu, filmového producenta Harveyho Weinsteina se zbavilo vedení jeho firmy. Distancovalo se od něj po výbušné aféře s dlouhodobým sexuálním obtěžováním hereček a zaměstnankyň, kterou minulý týden zveřejnil americký deník New York Times. Pětašedesátiletý Weinstein si vzal kvůli skandálu osobní volno, najal si právničku a vydal veřejnou omluvu. O víkendu se ale od něj vlivná hollywodská firma The Weinstein Company, kterou spoluzakládal, odstřihla úplně.
Vlivný hollywoodský producent Harvey Weinstein na archivním snímku.
Vlivný hollywoodský producent Harvey Weinstein na archivním snímku. | Foto: Reuters

Los Angeles - "Jeho zaměstnanecký poměr je u konce, s okamžitou platností," napsalo v prohlášení vedení firmy Weinstein Company o jednom ze svých spoluzakladatelů.

Sexuální aféra jednoho z nejúspěšnějších, ale taky nejdravějších hollywodských producentů Harveyho Weinsteina, kterému někteří herci přezdívali "bůh", nabírá obrátky.

Kvůli jeho skandálu s obtěžováním hereček a zaměstnankyň už rezignovali někteří členové předsednictva producentské společnosti Weinstein Company.

O víkendu odešla i známá právnička Lisa Bloomová, která měla Weinsteina v citlivé aféře zastupovat.

Producenta opustila manželka, módní návrhářka Georgina Chapmanová. V prohlášení uvedla, že jí puká srdce za všechny ženy, které trpěly kvůli neomluvitelným skutkům jejího chotě.

"Nyní se soustředím hlavně na péči o naše malé děti. Prosím média, aby respektovala naše soukromí," dodala jednačtyřicetiletá Chapmanová v prohlášení, z nějž citovala světová média. Návrhářka, která vlastní značku Marchesa, přitom ještě minulý týden prohlašovala, že za svým manželem stojí. Někteří lidé na sociálních sítích proto vyzývali k bojkotu její značky.

Svlékal se před námi 

Ženatý otec pěti dětí podle listu The New York Times téměř tři dekády obtěžoval své ženské podřízené, případně herečky ucházející se o role v jím produkovaných filmech.

Mezi ně patří například známé hollywoodské hvězdy Ashley Juddová a Rose McGowanová.

Ženy ve výpovědích pro New York Times popisují, jak byly producentem nečekaně pozvány do luxusního hotelu na pracovní schůzku, během které je přivítal nahý nebo je žádal o masáž, případně sledování toho, jak se sprchuje.

Málokdo z nich se odvážil odmítnout, dodává deník. 

Weinsteinovo jednání, které se táhlo téměř tři dekády, bylo přitom podle řady hollywoodských herců "otevřeným tajemstvím".

V USA zvedl jeho případ velkou vlnu nevole, během které herečky i další známé ženské osobnosti vyzvaly k ráznějšímu postupu v podobných případech.

Pod palbou kritiky se ocitla i některá americká média, která měla vlivnému producentovi pomáhat jeho aféry ukrývat, protože s ním chtěla mít dobré vztahy.      

Herečka Rose McGowanová, které Weinstein v minulosti za utajení podobného incidentu zaplatil 100 000 dolarů v rámci mimosoudního vyrovnání, vyzvala kolegyně, aby se o případech sexuálního nátlaku nebály promluvit.

"Hollywoodské dámy, vaše mlčení je ohlušující," napsala McGowanová ve svém pátečním tweetu.

Způsobil jsem mnoho bolesti, omluvil se producent

Pětašedesátiletý spoluzakladatel firem Miramax a později The Weinstein Company produkoval se svým bratrem Bobem řadu veleúspěšných filmů včetně snímků Zamilovaný Shakespeare, Králova řeč, Frida, Anglický pacient, Nespoutaný Django nebo Pulp Fiction.

"Je mi jasné, že mé chování ke kolegyním v minulosti způsobilo mnoho bolesti, a upřímně se za to omlouvám," kál se Harvey Weinstein ve svém veřejném prohlášení minulý týden.

Dodal, že se stahuje do ústraní a chystá se na terapii, aby se se svým problémem vyrovnal.

"Soustředím se teď na sebe a na ovládnutí svých démonů," uvádí Weinsteinovo prohlášení, zaslané deníku The New York Times a později britské stanici BBC.

Producentův právník Charles Harder nicméně prohlásil, že Weinstein chce prestižní list za zveřejněná obvinění žalovat. Deník New York Times za obsáhlou zprávou o jeho sexuálním obtěžování žen nadále stojí.

Harvey Weinstein je od roku 2007 podruhé ženatý s módní návrhářkou Georginou Rose Chapmanovou, se kterou má dvě děti.

Z předchozího manželského svazku s bývalou asistentkou Eve Chiltonovou má tři potomky. 

Šikana podřízených ze strany režisérů a hereckých hvězd je nedílnou součástí kánonu kinematografie, tvrdí redaktor Aktuálně.cz Martin Svoboda. | Video: Martin Svoboda
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy