Spálené vlasy, ohořelé oblečení. Rusové s pláčem vzpomínají na krvavé scény z petrohradského metra

Zahraničí Zahraničí
5. 4. 2017 20:00
Oblaka kouře, spousta krve, ohořelé vlasy a oblečení. To jsou střípky vzpomínek lidí, kteří se nacházeli v petrohradském metru v pondělí, kdy se v něm odpálil sebevražedný atentátník. "Je možné, že člověk, kterého jsem vytáhl, byl mrtvý. Na bundě měl hrozně moc krve," vypráví například Alexej Čiročkin, který se snažil z vagonu metra vyprostit jednu z mnoha zraněných osob. Sebevražedný atentátník Akbaržov Džalilov, který má útok na svědomí, zabil celkem 14 lidí. Desítky dalších leží i několik dní po atentátu v petrohradských nemocnicích.
Situace po explozi v petrohradském metru.
Situace po explozi v petrohradském metru. | Foto: Reuters

Petrohrad - Alexej Čiročkin seděl na lavičce v petrohradském metru a poslouchal ve sluchátkách hudbu. 

Náhle uviděl, jak se k němu blíží žena. Vstal, aby ji pustil sednout. Ona ale upadla. Měla obličej i ruce od krve.

Alexej se jí zeptal, jestli nepotřebuje zavolat sanitku. Žena se ale rozbrečela. Pak zjistil, co se stalo.

"Sundal jsem si sluchátka, rozhlédl jsem se kolem sebe a najednou vidím, že je všude kouř," popsal Čiročkin své zážitky z pondělního útoku v petrohradském metru americké televizní stanici CNN.

Alexej čekal na zastávce metra Technologický institut, když se v pondělí odpálil sebevražedný atentátník Akbaržov Džalilov. Právě při přejezdu vlaku mezi touto stanicí a zastávkou Senné náměstí bomba na Džalilově těle explodovala a začala zabíjet.

Chyběly části těla 

Pohled na to, co se dělo uvnitř vlaku, Alexeje naprosto vyděsil. "Lidem chyběly části těla. Nikdo ani nežádal o pomoc. Mnozí se nehýbali. Krváceli," vypráví.

I svědectví dalších lidí jsou plná kouře a krve.

"Cítil jsem kouř s příměsí střelného prachu. Lidé se vyděšeně sunuli směrem k jednomu konci vagónu," líčí dvaadvacetiletý Andrej Šuršev.

"Jel jsem dolů po eskalátorech na zastávce Senné náměstí. Najednou jsem pod sebou ucítil záchvěv výbuchu. Všude byl kouř, lidé začali panikařit," popisuje situaci další ze svědků Stanislav Lisťjev. 

Alexej Čiročkin si vzpomíná, jak se snažil vypáčit zaseknuté ohnuté dveře vlaku, aby z vagónu vyprostil jednu ze zraněných.

"Je možné, že člověk, kterého jsem vytáhl, byl mrtvý. Na bundě měl hrozně krve," vybavuje si. 

Spálené vlasy

Nálož s řadou ostrých kovových předmětů explodovala v pondělí v petrohradském metru kolem půl druhé odpoledne středoevropského času.

"Bylo to ohlušující. Všichni spadli doprava. Ne na zem, ale na sedadla," popsala okamžik výbuchu Natalia Kirillovová americké televizi ABC

Její kolegyně Anna Sventikovová vzpomíná na ohořelé oblečení a zčernalá těla. 

Pondělní atentát v ruském Petrohradu si vyžádal už 14 obětí.

Jedenáct z nich zemřelo na místě, 3 další později podlehly zraněním v nemocnicích. Několik desítek lidí pořád zůstává v péči petrohradských lékařů.

Strůjcem atentátu byl podle ruských úřadů Akbaržov Džalilov, etnický Uzbek původem z Kyrgyzstánu.

Počet obětí jeho pondělního sebevražedného útoku mohl být ještě vyšší.

Podle ruské policie tomu ale zabránil pohotový strojvedoucí soupravy petrohradského metra. Po nečekaném výbuchu ve své soupravě vagónů nezpanikařil, vlak nezastavil a přesně podle bezpečnostních předpisů dojel až do nejbližší stanice.

Záchranáři tak rychle mohli začít vyprošťovat zraněné. Někteří přežili jen díky jejich včasnému zásahu. 

Současný útok může přijít Putinovi vhod, jeho režim má dlouhou historii spojenou s využíváním teroristických činů k ospravedlňování represí, říká Šír. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy