Statisíce testů na rakovinu se zpozdí. Možná i u nás

rak, ves
7. 12. 2007 17:20
Reaktor, který klíčové látky dodává, je mimo provoz
Testování pomocí radioizotopů je pro diagnostiky nepostradatelné.
Testování pomocí radioizotopů je pro diagnostiky nepostradatelné. | Foto: Reuters

Toronto - V Severní Americe už lékaři hovoří o "potenciální katastrofě". V kanadském Ontariu odstavili reaktor, jenž dodává radioizotopy nejen Severní Americe, ale i dalším zemím.

Radioizotopy používají diagnostici, kteří se chystají zkoumat srdce pacientů, jejich kosti, ledviny nebo mají podezření na rakovinu.

Prodloužená oprava zařízení v The Chalk River testy výrazně zpozdí.

"Společnost MDS Nordion je jedním z předních světových dodavatelů těchto radioizotopů. Takže se to netýká jen Kanady," řekl agentuře Reuters profesor farmacie na Torontské univerzitě Ramynod Reilly.

"Problém to určitě je. Celosvětově to způsobí napětí v dodávkách, které může vést k růstu cen radiofarmak," soudí František Melichar z oddělení radiofarmak Ústavu jaderné fyziky Akademie věd v Řeži u Prahy

Reaktor provozuje vláda

Izotopy není možné skladovat, rychle se rozkládají. A právě toho lékaři využívají. Radioaktivní látku vstříknou pacientům do žil. S její pomocí pak můžou pořídit detailní snímky lidského těla.

Když před dvěma týdny začala v reaktoru Chalk River pravidelná údržba, nikdo nesnáze nečekal.

Kanadská komise pro jadernou bezpečnost pak ale vládou provozované zařízení vyřadila z provozu. Nesplňovalo několik bezpečnostních podmínek.

To způsobilo problémy MDS Nordion. Společnost už oznámila, že hledá zdroje pro dodávky radioizotopů jinde. Odstávka reaktoru potrvá do poloviny ledna.

Reaktor v kanadském The Chalk River
Reaktor v kanadském The Chalk River | Foto: neutron.nrc-cnrc.gc.ca

České nemocnice zásobují čtyři firmy

"Minulý týden by šel popsat jako namáhavý boj, tento je devastující," řekl BBC Chris O´Brien, prezident Ontarijské asociace pro nukleární medicínu o současné situaci v  nemocnicích. Příštích sedm dní bude podle něj kritických.

Krizová opatření hlásí i lékařská zařízení v sousedních Spojených státech.

Podle Melichara se dopředu nedá říct, jestli výpadek kanadského reaktoru nějak ovlivní i české pacienty. Fyzikální ústavy Akademie věd v Řeži u Prahy radioizotopy pro léčbu i diagnostiku vyrábějí, ale nepoužívají je všechny nemocnice u nás.

"V Česku distribuci zajišťují asi čtyři firmy. Dodávají radioizotopy od nás, ale i z USA nebo Argentiny. Bude záležet na tom, jaké má kanadský majitel reaktoru obchodní vazby na Evropu."

 

Právě se děje

Další zprávy