Potřebujeme víc Čechů v EU, vyhlásil Fiala. Stanjura ale nechce uvolnit peníze navíc

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
23. 3. 2023 16:50
Ve vládě se rozhořel tradiční spor mezi těmi, kdo žádají peníze, a ministerstvem financí, které "sedí" na státní pokladně a nechce je dát. Odskákat to v tomto případě může dlouho přehlížený handicap Česka v Evropské unii, který chtěla koalice Petra Fialy (ODS) dohnat.
Premiér Petr Fiala s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba ODS).
Premiér Petr Fiala s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba ODS). | Foto: ČTK / Říhová Michaela

Jde o personální zastoupení Česka v institucích EU. Zejména na vyšších místech v klíčové Evropské komisi působí dlouhodobě velmi málo Čechů a Češek. Země tím přichází o přirozené spojky v Bruselu, které by vládě pomohly udržet se v obraze o dění v unijní exekutivě. Tam se přitom rodí minimálně polovina legislativy, která pak platí i v Česku.

Nevýhody malého počtu českých euroúředníků mohou kompenzovat národní experti vyslaní do Evropské komise. Zpravidla jde o lidi ze státní správy, jejichž odbornost komise poptává. Vyslání platí na dva až čtyři roky a dotyčný člověk nemusí absolvovat zdlouhavé výběrové řízení, pouze krátký pohovor s přímými nadřízenými v Bruselu. Náklady na něj kryje buď státní rozpočet, nebo se o ně s komisí dělí.

Těchto národních expertů má Česko v Evropské komisi momentálně 25 a v dubnu přibudou další tři. Vyčleněno na ně bylo pro letošek 60 milionů korun. Úřad vlády podporovaný ministry zahraničních věcí a pro evropské záležitosti žádá navýšení na 100 milionů. "Pořídilo" by se za ně dalších zhruba 15 až 20 top lidí do Bruselu.

"Rádi bychom teď po předsednictví posílili zastoupení Čechů v Evropské komisi, je to skutečně žádoucí. A vyslaní národní experti jsou jednou z cest," potvrdil ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN).

Jeho samotného k takovému kroku vyzval tento týden jeden ze zmíněných expertů během Bekova setkání s Čechy v Bruselu. "Já vám řeknu, jak rázem zvýšíte výtlak Česka v EU o desítky procent: pošlete sem víc lidí jako já," sdělil ministrovi Václav Trejbal, mladý český expert na trh s elektřinou. Toho vyslal do Bruselu před třemi lety Energetický regulační úřad v Praze.

"Působím v komisi v generálním ředitelství pro hospodářskou soutěž, které se zabývá takovými věcmi, jako třeba posuzováním a schvalováním státní pomoci při dostavbě jaderných elektráren," pokračoval dál Trejbal a Bek při jeho slovech souhlasně kýval hlavou.

Klíčové ministerstvo financí je však podle informací Aktuálně.cz proti uvolnění požadovaných 100 milionů korun. Téma bylo kvůli rozporu staženo z jednání vlády tento týden.

"V současnosti probíhá k předloženému materiálu vypořádání připomínek mezi námi a úřadem vlády. Směřuje k nalezení kompromisu v podobě navýšení prostředků na financování podpory Čechů při respektování konsolidačního úsilí vlády," uvedl k tomu na dotaz Aktuálně.cz Tomáš Weiss, mluvčí resortu financí vedeného Zbyňkem Stanjurou (ODS).

Premiér Petr Fiala (ODS) s koncem českého předsednictví EU prohlašoval, že vláda chce dostat do institucí více Čechů a Češek. "Podpoříme naše občany do unijních institucí. Máme řadu kvalitních kandidátů," prohlásil Fiala v prosinci. "Větším zastoupením Čechů v orgánech Evropské unie vznikne možnost intenzivnější neformální komunikace, což je prospěšné z hlediska zájmů země," dodal tehdy.

Úřad vlády bude s ministerstvem financí o věci dál jednat. Schválení peněz na národní experty by měli projednat ministři v dubnu. Za vítězství by lidé obeznámení s tématem podle zdrojů redakce považovali navýšení alespoň na 80 milionů. 

"Je to debata v kontextu velmi složité rozpočtové situace. Nic ale není ještě uzavřeno," poznamenal Bek. Český státní rozpočet má rekordní schodek v řádu stovek miliard korun. Deficit jen za letošní únor byl největší od vzniku samostatné České republiky v roce 1993.

Video: Lídři Evropy nemají na summitu týmy. Jsou autentičtí, říká Krutilová (6. 10. 2022)

Česku se povedlo dostat k jednomu stolu i evropské lídry, kteří se jinak nesetkávají. Včetně těch, kteří mezi sebou mají problematické vztahy. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy