Mimořádná zpráva

Stačil by na to Harry Potter? Porovnejte si rozdíly mezi Českem a Švýcarskem

Martin Novák Jiří Kropáček Martin Novák, Jiří Kropáček
Aktualizováno 5. 1. 2020 16:10
Česko ve výši hrubého domácího produktu na hlavu předběhlo Řecko, Portugalsko i Španělsko, konstatoval v novoročním projevu český premiér Andrej Babiš. Pozornost ale vzbudila především jeho věta o Švýcarsku.

Jak je na tom Česko nyní ve srovnání s touto alpskou zemí? Podívejte se na naši grafiku.

Počet obyvatel
Švýcarsko8,5milionu
Česko10,86milionu

HDP na obyvatele po přepočtu na kupní sílu
Švýcarsko68 079dolarů
Česko39 741dolarů

HDP celkem (v roce 2017)
Švýcarsko15,3bilionu korun *
Česko4,8bilionu korun **

* přepočet ze švýc. franku | ** omlouváme se, původně byla hodnota v USD chybně uvedena jako CZK

Průměrná mzda
Švýcarsko152 320korun *
Česko33 697korun

* přepočet ze švýcarského franku

Růst ekonomiky v roce 2018
Švýcarsko2,5%
Česko3%

Hodnota exportu v roce 2017
Švýcarsko7,966bilionu korun *
Česko4,2bilionu korun

* přepočet ze švýcarského franku

Přibližná cena půllitru piva v restauraci
Curych174korun
Praha37korun

Délka dálnic
Švýcarsko1447km
Česko1306km

Průměrné stáří aut na silnicích
Švýcarsko8,6roku
Česko14,5roku

Zdroje: ČSÚ, Swissinfo, Statista.com, Trade Economics, OECD, ACEA, ČTK

 

Právě se děje

před 4 minutami

Jaškin dal dva góly a vede tabulku střelců KHL

Český útočník Dmitrij Jaškin se dvěma góly zasloužil o vítězství Dynama Moskva nad Nižním Novgorodem 5:1 a ujal se vedení v tabulce střelců Kontinentální hokejové ligy. S 24 brankami se šestadvacetiletý hráč nyní dělí o první místo s Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva.

Jaškin se gólově prosadil po přihrávkách Vadima Šipačova, se kterým tvoří nejúdernější duo v soutěži. Šipačov vede produktivitu KHL s 59 body a se 43 asistencemi je jasně nejlepším nahrávačem. Jaškin je v kanadském bodování o šest bodů druhý.

Dynamo po předchozí sérii tří porážek vyhrálo podruhé za sebou a s předstihem si jako šestý tým v soutěži zajistilo účast v play off.

Chabarovsk ukončil šňůru devíti porážek vítězstvím 4:2 nad Ufou, obránce Michal Jordán se na tom podílel asistencí.

před 19 minutami

Válková kvůli článku o spolupráci s Urválkem podala trestní oznámení pro pomluvu

Poslankyně a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) podala trestní oznámení pro pomluvu kvůli článku serveru Info.cz o své někdejší spolupráci s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Uvedl to server Deník N. Válková tvrdí, že se nepodílela na šikaně disidentů, jak se píše v článku. Žádá také omluvu od historika Petra Blažka, který je v článku citován. Vydavatel a šéfredaktor Info.cz Michal Půr i historik Blažek řekli Deníku N, že si za informacemi v článku stojí.

Poslankyně v oznámení odmítá tvrzení historika Blažka, že musela vědět o zneužívání ochranného dohledu k šikaně odpůrců režimu. Blažek pro svá tvrzení neměl podle trestního oznámení žádný důkaz a Válková o zneužívání ochranného dohledu nevěděla. "Jak jsem avizovala, proti nepřípustným lžím a pomluvám se budu bránit soudní cestou," sdělila Deníku N Válková. Server Info.cz si za článkem stojí a nevidí v něm žádný problém.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Poláci dali zelenou rozšíření dolu Turów, Češi je chtějí žalovat u Evropské komise

Poláci otevřeli cestu k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Před týdnem vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým se záměrem souhlasilo, a to navzdory námitkám z české strany. Na úterním jednání o tom Zastupitelstvo Libereckého kraje informoval radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Liberecký kraj je podle něj připraven využít všech možností, jak se bránit.

Liberecký kraj už podal stížnost k Evropské komisi, postup Polska považuje za nezákonný. Poláci s českou stranou nespolupracují a nesouhlas České republiky i veřejnosti s rozšířením těžby se snaží obejít. Liberecký kraj a obce a města v pohraničí zároveň sbírají podpisy pod petici za záchranu pitné vody určenou Evropskému parlamentu. Podepsat ji lze i na stránkách www.stopturow.cz.

Další zprávy